Piroliz Fırını

Arkadaşlarım, hocalarım, ustalarım merhabalar. Siteyi yeni keşfettim ve forumda gayet bilgili ve tecrübeli kişiler olduğunu gördüm. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Konuya gelecek olursak hayvancılık ile uğraşıyorum. Uzunca bir süredir hayvan gübresinden alternatif bir yakıt elde etmek gibi kafamda projeler kuruyorum. Yaptığım araştırmalarda piroliz yöntemi ile pek çok atıktan enerji elde edilebildiğini gördüm. Bende bu yöntemi hayvan gübresi ile denemek istiyorum. Sizden istediğim küçük çaptı bir fırın yapımında bana yardımcı olmanız. Fırının tasarımı yaptım. Ancak elektronikten pek anlamıyorum. Yardımcı olmanızı istediğim konular şu şekilde;

* Fırının kademeli olarak 500 dereceye kadar çıkmasını istiyorum. Bir zamanlayıcı olacak. Örneğin, her 10 dk da bir ısıyı 10 derece arttıracak ve 500 dereceye gelince ısı sabitlenecek.

* Isıyı kontrol edebileceğim, görebileceğim ve şebekeden çekilen gücü W cinsinden görebileceğim bir gösterge paneli olacak.

*Kullanılacak malzemelerin listesi.

Teşekkürler.

10 dakikada bir ısının artmasının sizin için bir önemi var mı ?
bir önemi yok ise enda et 4420 termostat kullanılarak ısıyı istediginiz derecede kontrol edebilirsiniz.
cekilen akımı görmek için ampermetre kullanılabilir.

Yazdığınız ürüne baktım başlangıç için pahalı geldi. Şimdilik deneysel düzey bir fırın yapacağım. İleride kullanılabilir enda et 4420 kaliteli bir ürün.

Fırının içindeki rezistansı nasıl yapabilirim bir fikir verir misiniz ? (Tek fazda çalışacak fırın)

Ne kadar bir alani isiticaksiniz izalasyon kullancakmisiniz resiztansi gubrenin icinemi disinami koycaksiniz enda 4420 pahali geldi ise tense kullanin daha uygun bir cihaz alan belirttigim bilgileri verirseniz restans gucu ve uygun fiyatli malzeme listesini verebilirim

Ne kadar bir alani isiticaksiniz izalasyon kullancakmisiniz resiztansi gubrenin icinemi disinami koycaksiniz enda 4420 pahali geldi ise tense kullanin daha uygun bir cihaz alan belirttigim bilgileri verirseniz restans gucu ve uygun fiyatli malzeme listesini verebilirim
Fırının iç hacmi 8000 cm3.
Rezistans iç yüzeye montajlanacak.
İzolasyon kullanacağım.
Gübre kapalı bir kap içinde fırına yerleştirilecek.

Fırının iç hacmi 8000 cm3.
Rezistans iç yüzeye montajlanacak.
İzolasyon kullanacağım.
Gübre kapalı bir kap içinde fırına yerleştirilecek.
Kac metreye kac metre ve derinligi nedir demek istedim restans boylarini ve gucunu hesap lamak icin lazim birde 500 derece isiya kac dk veya saate cikicak tabi kademeli olarak

Kac metreye kac metre ve derinligi nedir demek istedim restans boylarini ve gucunu hesap lamak icin lazim birde 500 derece isiya kac dk veya saate cikicak tabi kademeli olarak
İç kısım 20x20x20 cm boyutlarında. 500 dereceye yarım saatte çıkması lazım.

Son düzenleme:
5 kw gucunde seramik boruya gecen tel capi 2 mm olan restans kullanmalisiniz restsnslari k 10 tuglaya gecmis 3 sira seklinde 3 kenara dagitip baglantisini yaptiktan sonra tense marka flasor role tense marka isi kontrol saati k tipi termokopil sasan marka 40 amper kontaktor tense marka 50 amp anolog ampermetre kullanarak otomasyonunu yapip calistirabilirsiniz kapak kismina preslenmis 4 cm kalinliginda izolasyon kulanip mentese tarafina amyant filil koyarak yapin firinin cevresini 8 cm kalinliginda amyanseramik bataniye ile izole edin taban kismina ozel seramik beton dokup yuzeyi duzleyin toplam maliyet 4000 tl civaridir kendiniz yaparsaniz tabi

5 kw gucunde seramik boruya gecen tel capi 2 mm olan restans kullanmalisiniz restsnslari k 10 tuglaya gecmis 3 sira seklinde 3 kenara dagitip baglantisini yaptiktan sonra tense marka flasor role tense marka isi kontrol saati k tipi termokopil sasan marka 40 amper kontaktor tense marka 50 amp anolog ampermetre kullanarak otomasyonunu yapip calistirabilirsiniz kapak kismina preslenmis 4 cm kalinliginda izolasyon kulanip mentese tarafina amyant filil koyarak yapin firinin cevresini 8 cm kalinliginda amyanseramik bataniye ile izole edin taban kismina ozel seramik beton dokup yuzeyi duzleyin toplam maliyet 4000 tl civaridir kendiniz yaparsaniz tabi
Çok güzel detaylar vermişsin hocam. Ama benim amacım sadece deney yapmak.4000 tl çok büyük bir maliyet şimdilik. Çünkü işlem sonucunda ne kadar verimli bir yakıt elde edeceğim belli değil. Onun için ticari değerini hesaplamak zor. Daha ucuz bir çözüm olamaz mı?

Çok güzel detaylar vermişsin hocam. Ama benim amacım sadece deney yapmak. Çünkü işlem sonucunda ne kadar verimli bir yakıt elde edeceğim belli değil. Onun için ticari değerini hesaplamak zor. Daha ucuz bir çözüm olamaz mı?
Birde bu yazdığınız sistem tek fazda mı çalışıyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sistem tek fazda calisabilir ancak yerleskenin kw gucu 10 kw olmasi gerekir yuksek isi gerektigi icin baska uygun fiyatli bi onerim yok malesef ancaj yuksek isi firini kullanan bi isletmeden yardim alabilirsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri