Pimapen pencere ayarı?

Teşekkür ederim Sayın binbaşı. Herzamanki gibi nokta atışı :)

Estafurullah, sn.vecivicivokke, bu konunun emsal teşkil edip herkesi ilgilendirebileceğini düşünerek ayrıca fitiller (conta) seçimi konusunda 2 adet profili resimlerle örnek vermeye çalışayım.

1. profil son olarak kendi PVC'lerimde de kullandığım çok iyi kalitede ve çok memnun kaldığımdır. 2. profilli olanı ise yanlış bir seçimle aldığım, ancak tam bir sızdırmazlık konusunda 1. kadar çok da kaliteli olamayan bir profil şeklidir. Fitillerini yenilemek isteyen üyelerimizin 1. profildekini, yani çift taraflı ve her 2 tarfı da eşit yanaklı olan profildekileri mutlaka satın alabilmelerini tavsiye ederim. Çünkü her ikisinin bir maliyeti vardır, bu amaçla yapılan harcamalar boşa gitmesin temennisindeyim.

Not: Aşağıya doğru mızrak ucu, ok ucu gibi olan sivri kısmı, tam olarak PVC'nin içine girip, içinde görünmeden kalacağı, cama, kapı ve çerçevelerdeki kanal boşluğuna elle, tornavida ucuyla itilip içeride kalacak ve bu noktalardan tespit edilecek olan profil kısmıdır. Kolay gelsin. Saygılarımla.

AH9BV2.jpg
(1)
S08OIA.jpg
(2)

Merhabe, .çift açılımlı PVC pencerenin kolu elimle kapatırken tam kapalı tutunca havayı ve haliyle dışarıdan gelen sesi kesiyor. Ancak, bıraktığım anda çok çok az geri gelip dışarının sesini alıveriyor. Foruma baktıktan sonra "ispanyolet"leri bir iki farklı pozisyonda denedim ama değişmiyor. Pencerenin yaz/kış vidalarını da içeri çevirdim ama aynı. Bunu bıraktığım andaki yerinde durması için kendim yapabileceğim bir şey var mı?

Merhabe, .çift açılımlı PVC pencerenin kolu elimle kapatırken tam kapalı tutunca havayı ve haliyle dışarıdan gelen sesi kesiyor. Ancak, bıraktığım anda çok çok az geri gelip dışarının sesini alıveriyor. Foruma baktıktan sonra "ispanyolet"leri bir iki farklı pozisyonda denedim ama değişmiyor. Pencerenin yaz/kış vidalarını da içeri çevirdim ama aynı. Bunu bıraktığım andaki yerinde durması için kendim yapabileceğim bir şey var mı?

https://www.youtube.com/channel/UCEdXpbfRiIC9PCVMsBQiPWQ/videos

Merhaba. Bu durum PVC pencere kenarındaki conta dudağı ile pencere kenarı sıkıştırmasının, bu kolu serbest bıraktığınızda yetersiz olduğunu açıkça gösteriyor.
1- Pencerede conta değişimi yaparken, 2. resimdeki gibi bir conta tipini seçerek ve kısa dudakları pencere kenarına gelecek şekilde pencere kanallarına ters olarak yerleştirdiyseniz, pencere kapandığında en son ayarlardan bağımsız bir boşluk kalabilir.
2- Conta değişimi ve yaz/kış ayarlarını yapmadan bu durum kendiliğinden, bu ayarlardan bağımsız olduysa, pencere kolu mekanizmasında belirli konumdan sonra kayma, düşme oluyorsa bu mekanizmada iç sıkıntı olabilir, yedek parça olarak satılan bu parçayı PVC'cilerden satın alıp bu pencerede değiştirmenizle sıkıntı düzelebilir. Kolun altında ve 90 derece dönerek kayan üst kapak kısmı bulunur, bu döner plastik kapak döndürülünce 2 adet montaj/sökme saplama vidası başı zaten hemen görünür. Yaz-kış ayarlarını eski (orijinal) konumuna getirmeyi denemenizle sıkıntı sadece son ayarlardan kaynaklıysa yine düzelebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu durum PVC pencere kenarındaki conta dudağı ile pencere kenarı sıkıştırmasının, bu kolu serbest bıraktığınızda yetersiz olduğunu açıkça gösteriyor.

2- Conta değişimi ve yaz/kış ayarlarını yapmadan bu durum kendiliğinden, bu ayarlardan bağımsız olduysa, pencere kolu mekanizmasında belirli konumdan sonra kayma, düşme oluyorsa bu mekanizmada iç sıkıntı olabilir, yedek parça olarak satılan bu parçayı PVC'cilerden satın alıp bu pencerede değiştirmenizle sıkıntı düzelebilir. Kolun altında ve 90 derece dönerek kayan üst kapak kısmı bulunur, bu döndürülünce 2 adet montaj/sökme civatası zaten hemen görünür. Yaz-kış ayarlarını eski (orijinal) konumuna getirmeyi denemenizle sıkıntı sadece son ayarlardan kaynaklıysa yine düzelebilir. Kolay gelsin.

Bunu hemen yarın uygulayacağım. Çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri