Pimapen pencere ayarı?

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
Merhabalar. Malum kış geldi benim pencereler yine şarkı söylemeye başladı. Pencere contaya tam oturmadığından dolayı hem soğuk geliyor hemde ıslık çalıyor. Conta sağlam gibi ama kanat ile conta sıkı sıkıya birleşmiyor, ayarı filanda yok ne yapmak lazım fikri olan varsa çok sevinirim.

Merhabalar. Malum kış geldi benim pencereler yine şarkı söylemeye başladı. Pencere contaya tam oturmadığından dolayı hem soğuk geliyor hemde ıslık çalıyor. Conta sağlam gibi ama kanat ile conta sıkı sıkıya birleşmiyor, ayarı filanda yok ne yapmak lazım fikri olan varsa çok sevinirim.
Contanın basmadığı yerlere şeffaf silikon sürüp kuruduktan sonra tekrar dene bence.

ustayı çağır contaları değiştirsin. onların zaten 3-5 senede bir değişmesi gerekiyor. 3 kapı bir pencere 200 tl. Veya contayı al kendiin değiştir. elinden gelirse.

Benim ispanyolet karşılığı (adı buymuş isim bile koymamışlar) ilk resimdeki gibi. Bunun Eşiği çok alçak pencere kolunu indirdiğimde çekmiyor. 2. Resimdeki gibi yüksek olması lazım diye düşünüyorum. Kira olduğundan dolayı usta işi büyük sorun malesef, ev sahipleri çok yanaşmıyor butip masraflara
Screenshot_20171101-175407.png
Screenshot_20171101-175355.png

Merhaba

İspanyolet karşılık zamak

http://www.evaplast.com.tr/zamak-ispanyolet-karsiliklari-2

Evin penceresinin resmini yayınlarmısınız ( evden foto )
her iki tarafın ispanyolet + karşılığı + aralık conta + vs gibi ( anlayacağım tipte her yönlü foto )
bu kısımlar zaman aç kapa yiyor .

2 . resimdeki bildiğim kadar pimapen eskisinde vardı yenisini bilmiyorum .

bence bu parçanın altına yükseltecek plastik malzeme koy ( k.kartı kalınlığında ) + yapıştıma
dene ne olacak !!!

veya diğer pencere firmalarından örnek parça al deneme yap .
tek delik / çift delik

büyük ihtimalle soğuk - sicak veya zamanında iyi teraziye almamışlar + duvara montaj zayıf + alçı + köpük kullanmışlar pencere kasmış !!!

Pencere açık kalıyor rüzgar ile çarpıyor sonuç hüsran !!!

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Benim ispanyolet karşılığı (adı buymuş isim bile koymamışlar) ilk resimdeki gibi. Bunun Eşiği çok alçak pencere kolunu indirdiğimde çekmiyor. 2. Resimdeki gibi yüksek olması lazım diye düşünüyorum. Kira olduğundan dolayı usta işi büyük sorun malesef, ev sahipleri çok yanaşmıyor butip masraflara
Ekli dosyayı görüntüle 41201
Ekli dosyayı görüntüle 41202
Bunları ayarlamak tam bir bela . Bir ara çok boğuştum , ilk başta yerleri güzel ayarlanmadıysa sonradan ayarlamak çok zor oluyor , ölç biç metreyle tam olacak artık diyorum gene olmuyor .

İspanyolet karşılığı denen parça kanalın içerisinde olduğundan sağ sol olmuyor. Altını besleyerek yükseltmeyi denedim ama çok birşey değişmedi.

Ekli dosyalar

• IMG_20171102_073526.jpg
    IMG_20171102_073526.jpg
    102.3 KB · Görüntüleme: 166
  • IMG_20171102_073450.jpg
    IMG_20171102_073450.jpg
    185.3 KB · Görüntüleme: 141
  • IMG_20171102_073441.jpg
    IMG_20171102_073441.jpg
    238.2 KB · Görüntüleme: 136
İspanyolet karşılığı denen parça kanalın içerisinde olduğundan sağ sol olmuyor. Altını besleyerek yükseltmeyi denedim ama çok birşey değişmedi.

Merhaba

ispanyolet ve karşılıği yenme yoksa vida yeri delmeden ( sıkıştırarak ) üst veya alta kaydırarak 1 - 2 mm hafif haraketlerle deneyin .yine boşluk varsa cam macun veya orta sertlik çığrenmiş sakızla ölçü alın vs gibi . diğer tahtadan karşılık yapın , başka taraftaki pencereden ispanyolet karşılık değiştirin değişen durum var mı ? ona göre yol çizin .
pencerenin ispanyolet tarafının tersi menteşe tarafında lastikten akma su , ses gibi durum var mı ?
varsa menteşeler de sorun olabilir ve duvardan kasma ( pencere veya rüzgar etkisi çarpma , sıcak yaz soğuk kış etkisi , yalnış montaj yılların etkisi .
çok eski bina gibi geldi , ilk yapılan pvc sistemi + kalorifer petekleri herhalde döküm .

verdiğiniz fotolardan çözüm zor .
IMG_20171102_073441.jpg fotoda biraz ispanyolet dişi alaşımı yenmiş gibi
ama ters tarafta yenmiş oluyor olmayacağına göre yenmesi zor .
ispanyolet ters takıldı diyelim , ispanyolet delik kısmı ( altta ) ters kalıyor anlayamadım .

Benin pencerede ispanyolet üst tarafta delik , eski sistemde altta herhalde veya ispanyolet farkı
acaba ters takılma durumu aklımı zorluyor .

neyse !!!
Deneme yanılma yöntemi ile çözümle !!!

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Son düzenleme:
Merhaba

ispanyolet ve karşılıği yenme yoksa vida yeri delmeden ( sıkıştırarak ) üst veya alta kaydırarak 1 - 2 mm hafif haraketlerle deneyin .yine boşluk varsa cam macun veya orta sertlik çığrenmiş sakızla ölçü alın vs gibi . diğer tahtadan karşılık yapın , başka taraftaki pencereden ispanyolet karşılık değiştirin değişen durum var mı ? ona göre yol çizin .
pencerenin ispanyolet tarafının tersi menteşe tarafında lastikten akma su , ses gibi durum var mı ?
varsa menteşeler de sorun olabilir ve duvardan kasma ( pencere veya rüzgar etkisi çarpma , sıcak yaz soğuk kış etkisi , yalnış montaj yılların etkisi .
çok eski bina gibi geldi , ilk yapılan pvc sistemi + kalorifer petekleri herhalde döküm .

verdiğiniz fotolardan çözüm zor .
IMG_20171102_073441.jpg fotoda biraz ispanyolet dişi alaşımı yenmiş gibi
ama ters tarafta yenmiş oluyor olmayacağına göre yenmesi zor .
ispanyolet ters takıldı diyelim , ispanyolet delik kısmı ( altta ) ters kalıyor anlayamadım .

Benin pencerede ispanyolet üst tarafta delik , eski sistemde altta herhalde veya ispanyolet farkı
acaba ters takılma durumu aklımı zorluyor .

neyse !!!
Deneme yanılma yöntemi ile çözümle !!!

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Teşekkürler haftasonu uğraşacağım

Merhaba. Kış hazırlıkları amaçlı;
1- İspanyoletlerin tam ortasındaki montaj (ankraj) vidalarını gevşetin, PVC’de yeterince vida deliği boşluğu eğer bulunuyorsa, bu ispanyoletleri elinizle geriye doğru iyice iterken ispanyoletlerin vidasını tam bu konumdayken yıldız tornavidayla sıkıştırın. Contalar ile pencereler arasında kalan bazı küçük boşluklar, eğer contalarınız yeterli yumuşaklığını kaybetmeyip çok sertleşmemişse arada kalan küçük boşluklar bu şekilde kolayca giderilebilir.

2- PVC pencere veya balkon kapılarında çok fazla çarpıklık (kapandığı anda tam bir paralellik bulunmuyorsa) eğer ispanyoların ayarıyla da bu boşluklar giderilemeyebilir. Bu durumda PVC’yi komple yenisiyle değiştirmek istemediğinizde, kapı altları için özel satılan en kalın ve kendinden yapıştırmalı süngerlerden satın alın. Bu süngerleri örneğin kapı üzerinde, kapı çerçevesi kapandığında hiç boşluk kalmayacak şekliyle, tam kapanma sağlanacak şekliyle eğer ayarlayarak yapıştırırsanız, aradaki boşluğu (kapı çarpıklıklarını) giderip dış ısıl hava kaçaklarını böylece de önlemiş olursunuz.

3- Ancak contalarınızın elastiketini çok fazla kaybetmediğini ve kapılar, pencerelerle çerçeveleri arasında kapanma anında bu contaların esnek olarak sıkışarak çerçevelerle mükemmel şekliyle öpüşerek bu görevlerini iyi yapabilmeleri şarttır. Yaklaşık 3 - 4 senelik kullanımlarından sonra bir görev yapamayacak duruma da gelebilirler ve tüm PVC kapı, pencereler metre hesabı şerit metreyle detaylı ölçülüp, genel toplamda kaç metresinin satın alınabileceği tespit edilip kendinizce veya PVC ile uğraşan bu işin tam ehli elemanlarca bu durumda tam olarak değiştirilmelidir.

4- Kapı, pencere PVC'leri ile duvardaki yerine örneğin köpükle tespit edilen yerlerinde çok ince boşluklar, çatlaklar varsa (Zanala bu yüzeylerde oluşan isten buradan içeriye kaçak havanın girdiği belli olabilir) silikon tabancası ile silikon veya çekomastikle bu noktaları örtüp kapatarak izole etmelisiniz.

5- Contaların kapı ve pencere çerçevesiyle kapandığı yerlerde elinizi yaklaştırdığınızda yine bir hava akımını hissediyorsanız eğer kapı, pencere kendinden yapıştırmalı satılan süngerlerini satın alıp pencere ve kapının kapanmasını da engellemeyecek şekliyle, yani sıfıra sıfır düz hatlar boyunca bu sünger yapıştırmalarını yaparak izolasyon işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

6- Çok eski PVC pencere camı veya kapıların camlarında, bu camın tam PVC'deki yerine oturtulup da takıldığı yerdeki contalar geçen zaman içinde çok fazla ezilip, oluşan bazı ince boşluklardan bir hava kaçağına da neden olabilirler. Bu noktalara da yine silikon tabancasıyla ince silikon katmanlarını çekerek bu kaçakları bertaraf edebilmeniz yine mümkündür. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri