Pilli vidalamayı şarjlıya çevirme

Bilgisayar bataryalarından çıkacan pillerin 4A deşarj akımından daha azına sahip olduklarını sanmıyorum. Ayrıca o akım kapasiteside sürekli olarak çekilen kapasite. Anlık olarak çekimlerde 6-7A rahatlıkla görecektir.

Vidaladığınız vidanın uzunluğu 25-30cm. değilse sorun yok. xD

Her pilin verilerini internetten bulabilirsiniz. Elinizdeki lithium pillerin üzerindeki numaralardan datasheet dosyasını bulursanız pilinizin neler yapabileceğinden haberdar olursunuz.

Tornavidaya bakarsak o da sonuçta kalem pil ile çalışan bir alet, kalem piller 1-2A deşarj akımına sahipler maksimum. Yani BMS üzerinden yaklaşık bukadar akım çekeceğini düşünüyorum vidalamanın. Konuda bahsi geçen bosch yada benzeri bir vidalama değil, sıradan amatör kullanım için tasarlanan bir ürün sonuçta.

Pillerin bilgilerine baktığımda 5.6a maksimum deşarj akımı olduğu yazıyor. Köryükte pilleri deşarj ettiğimde kapasiteleri birbirine yakın ve 2800mah tan 2400 mah kapasiteye düşmüşler. Tornavidayı elektronik alet sökerken falan kullanacağım zaten 5a kalkışta çekmez ise hiç zorlanmayacak o akımlara ulaşacağını düşünmüyorum. Önümdeki tek engel pillerin kalkıştaki akımı verebilmesi ve bms nin fazla yer kaplamaması.2 pil için tornavidanın içindeki bütün çıkıntıları kazıdım daha fazla yer açabilmek için ama bms nin amperi arttıkça kartın boyutuda büyüyor ve sığmama riski artıyor. Multimetre ile kalkış akımını yakalayabilir miyim? Multimetrem unit ut33d+ modelidir.

Pillerin bilgilerine baktığımda 5.6a maksimum deşarj akımı olduğu yazıyor. Köryükte pilleri deşarj ettiğimde kapasiteleri birbirine yakın ve 2800mah tan 2400 mah kapasiteye düşmüşler. Tornavidayı elektronik alet sökerken falan kullanacağım zaten 5a kalkışta çekmez ise hiç zorlanmayacak o akımlara ulaşacağını düşünmüyorum. Önümdeki tek engel pillerin kalkıştaki akımı verebilmesi ve bms nin fazla yer kaplamaması.2 pil için tornavidanın içindeki bütün çıkıntıları kazıdım daha fazla yer açabilmek için ama bms nin amperi arttıkça kartın boyutuda büyüyor ve sığmama riski artıyor. Multimetre ile kalkış akımını yakalayabilir miyim? Multimetrem unit ut33d+ modelidir.

Darbe akımlarında 7-8A bu piller için sorun olmayacaktır bence pilleri kafanıza takmayın. Pillerin teknik sayfalarında belirtilen kapasiteleri 25C sıcaklık ve genelde 100mA deşarj akımıyla elde edilen sonuçlardır. Yani deşarj akımı arttıkça verebileceği kapasitede büyük oranda düşmektedir.
Tabi birde kullanım ve zamana bağlı olarakta kapasite kaybı yaşıyorlar.

Kalkış akımını multimetre ekranında yakalayamıyorsanız ilk başta denediğiniz gibi tekrar teneyebilirsiniz. Motorun milini elinizle/penseyle tutarken 6-8v arası verin ve kaç amper çekiyorsa kalkış akımıda buna yakın bir değerdir.

BMS konusunda genelde satılan ürünler olduça küçük ve farklı formlarda olanları mevcut. Bulma imkanınız var ise daire şeklinde olanlar sizin için çok daha uygun olacaktır yerleşim içim için, tornavidanın formunuda düşünürsek.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri