Pilli vidalamayı şarjlıya çevirme

baris312

Üye
Merhaba elimde 4 adet kalem pille çalışan bir vidalama (tornavida) var. Ben bunu 18650 piller ile şarjlı hale getirmeyi düşünüyorum. Elimde yaklaşık 30 adet laptop çıkması 18650 pil var. Tonavida pilli halinde 6v ile çalışıyor. Ben buna 2 adet seri 18650 pil bağlamayı düşünüyorum. Ama bu şekilde 8.4v tepe voltajı ile çalışacak motora zararı olur mu?

Ekli dosyalar

• black-decker-a7073-z.jpg
    black-decker-a7073-z.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 16
Merhaba elimde 4 adet kalem pille çalışan bir vidalama (tornavida) var. Ben bunu 18650 piller ile şarjlı hale getirmeyi düşünüyorum. Elimde yaklaşık 30 adet laptop çıkması 18650 pil var. Tonavida pilli halinde 6v ile çalışıyor. Ben buna 2 adet seri 18650 pil bağlamayı düşünüyorum. Ama bu şekilde 8.4v tepe voltajı ile çalışacak motora zararı olur mu?
Motorun 8.4 volta toleransı bir ihtimal vardır, fakat dikkat etmen gereken husus bataryaların voltaj koruması ve kapasitelerinin aynı olması. Voltaj korumasını kesinlikle koymak zorundasın, pilleri takmadan önce kapasite ölçümü yapmayı unutma, güç çıkışı olarak eğer ben kendim yaparım diyorsan bir opamp ve motorun tam yükte çektiği akıma uygun mosfet ile yapabilirsin, ikinci seçenek olarak bunu yapamam diyorsan 2s bms bulabilirsin

olmaz değil olur ama laptop batarya pilleri ile verim alamazsın

Önceliğim voltaj olunca bms kartından ve şarj modülünden bahsetmedim.Çünkü voltaj zararlı olursa hiç yapmayacaktım. Motoru pile direk bağladım test için ve çalıştırdım. Milini durdurunca maksimum 6 amper çekti.

@paskomya ustam vidalamayı elektronik alet falan sökerken kullanacaktım yani zorlanmayacak gibi bişiy. Ondan laptop pilleri ile yapmayı düşünüyorum.Sizce 6 amper bu pilleri zorlar mı ? Daha bms için karar vermedim çünkü 5 amper ve 8 amper seçenekleri var. Arada kaldığım 5 amperlik alıp 5 amper çektiğinde voltajı kessin motoru zorlamayalım diyorum veya bir yandan kartı zorlarsa 8 a alayım diyorum.Siz ne düşünüyorsunuz dediklerim hakkında?

Bu arada piller aynı model ve amperleri bir birine çok yakın ayarlayacağım.

Kalem pil ile çalışabildiğine göre büyük ihtimal traş makinesi gibi bir şeydir. İki adet 18650 kullanmanızda hiç bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ancak büyük bir ihtimal motor F1 aracının motoru gibi daha yüksek devirde dönmeye başlayacaktır. Bu durumda eğer tetik hız hassaiyeti olan bir tetik değilse bir şey sıkarken rahatsızlık verecektir.

Tornavidanın içini açtım tekrar motorun üzerindeki model numarasına baktım johnson motormuş.

Ekli dosyalar

• 270594565_4983867578330454_8187971637060993762_n.jpg
    270594565_4983867578330454_8187971637060993762_n.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 20
bildiğim kadarıyla laptoptaki piller 2-3 amper dirence sahipler, yani çok çabuk boşalacaktır
ustam biliyorum yapmamam gerekiyordu ama pili kısa devre yapıp multimetre ile ölçtüm 9amper verdi. Bu piller sizce 5amper verebilir mi sağlıklı olarak ona göre xl4015 ve 2s 5a bms almayı düşünüyorum.Zira pilleri direk bağladığımda gücü yetiyor ama bms de işler değişiyor diye kararsız kaldım.

ustam biliyorum yapmamam gerekiyordu ama pili kısa devre yapıp multimetre ile ölçtüm 9amper verdi. Bu piller sizce 5amper verebilir mi sağlıklı olarak ona göre xl4015 ve 2s 5a bms almayı düşünüyorum.Zira pilleri direk bağladığımda gücü yetiyor ama bms de işler değişiyor diye kararsız kaldım.
yemez, usta sözü dinle. ha mal benim denerim sonuçlara katlanırım, vidalamam bekleyebiliyor diyorsan sorun yok

Sn.barış312, BMS yi 8A tercih etsen daha iyi olur. 5A lik BMS kalkınma akımını karşılayamayıp devreyi kesebilir. Yani motor yükte kalkınma anında kaç amper çekebiliyorsa BMS kartı en az o akımı karşılamalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri