Pilleri birbirine bağlayarak 220 volt elde edersem bu elektrik insanı çarpar mı?

dert36

Üye
Şimdi ben 25 tane 9 voltluk pil alsam ve bunları birbirine bağlarsam 225 volt falan yapıyor.

1.) Bu elektrik beni çarpar mı veya prizdeki elektrik kadar bana zarar verir mi ?

2.) Bu elektrikle evdeki elektronik aletleri çalıştırabilir miyim ? ve en fazla ne kadar süre çalıştırabilirim (Süpürge makinesi, buzdolabı... v.s)

3.) Pillerle elde ettiğim bu elektriğin, prizdeki elektrikten farkı ne olur?

Elde ettiğiniz elektrik doğru akım olur.
DC AC ye göre daha çok etkiler.

pilden alacağin akim tahmınım 50-100 mA geçmez pillerın iç drenci engeller

50 volt Alternatif gerilimin verdiği zararı 100 volt dc verir.yani bu değerlerin üzeri tehlikeli gerilimdir

Şimdi ben 25 tane 9 voltluk pil alsam ve bunları birbirine bağlarsam 225 volt falan yapıyor.

1.) Bu elektrik beni çarpar mı veya prizdeki elektrik kadar bana zarar verir mi ?

2.) Bu elektrikle evdeki elektronik aletleri çalıştırabilir miyim ? ve en fazla ne kadar süre çalıştırabilirim (Süpürge makinesi, buzdolabı... v.s)

3.) Pillerle elde ettiğim bu elektriğin, prizdeki elektrikten farkı ne olur?

Merhaba.Cevaplar:

1) Pil bataryasının en baş ve en sonuna doğrudan dokunmanız,voltaj tam 220 volt dc.olduğunda,elinizden vücudunuza geçen akım 30 mA'in üstü ise tehlikeli olacaktır.65 volt üstü ac/dc çarpmaya başlar,ama ac. akım,ayrıca bir de frekanslı akım olduğundan 30 mA üstü daha öldürücü olur.Çarpma ve öldürme gücü,ortam şartlarına ayrıca direkt olarak da bağlıdır.

2)Pek çoğunu düşük mA seviyesi ve dc. türünde olduğu için (Örneğin tasarruf lambaları dc. ile çalışmaz,üzerinde de yazılıdır biliyorsunuz)çalıştıramazsınız.Akım çok düşük olunca,volt*amper şeklinde çıkış gücü de çok asgaride kalır.

3)Pillerle elde edilen elektrik doğru (dc.) bir akımdır,yalnızca 15 watt.lık flamanlı 230 volt ac.ile çalışan bir ampülü,dc.girişle de çalışabilecek hava iyonlaştırıcı cihazda,vb.çok düşük amper çekenlerinde belki çok kısa sürede bir işe yarayabilir o kadar.Prizdeki ac. güç olarak (Volt*amper) bu sizin dc.bataryasından katlarca büyük olan değerdedir,hem de ac.bir akım türüdür.Evdeki çoğu ev elektroniği/eğlence cihazının da smps girişi ac. olarak girecek şekliyle de ayarlıdır,bu yüzden bunları veya yüksek motor gücü ve ac. akım isteyen çamaşır mak,buzdolabı,elektrik süpürgesi,bulaşık mak. gibi tüm ev cihazlarının genellikle de hiçbirisinde bu çok düşük güç değerli 220 volt dc. akımı bir işe yaramayacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
1.pillerin + veya - kutuplarına tek tek degersen çarpmaz ancak iki ucu birden degdiginde çarpılırsın kesinlikle dikkat etmek lazım evet prizdeki elektrik kadar sana zarar verebilir.
2. Bu elektrikle buzdolabinı çalıştıramazsın ünki buzdolapları aleternaltif akımla çalışıyor aslında elektrik süpürgesi lamba gibi cihazlar dogru akımla çalışır ancak söyledigin şartlarda akımı yetmez bu nedenlede çalışmaz diyebiliriz.
3. Pillerle veya akülerle elde edecegin akım dogru akımdır prizdeki akım ise alternaltif akımdır.Çok nadir cihazlar hem dogru hemde alternaltif akımla çalışabilir tabi gerilim degeri degiştirilmek suretiyle.mesela akkor flamanlı lambalar,eleltrik süpürgeleri,turbo tipte olmamk kaydıyla basit elektrik fırınları,fan motoru olmamak sartıyla elektrikli ısıtıcılar gibi .....

Olur da bu 220V oluşumu bir kondansatöre depolarsan ayaklı ölüm makinası gibi dolaşırsın etrafta :D

Dert36 vazgeç bu sevdadan

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

çarpılma olayı insan vucudu üzerinden toprağa elektron akısıdır asıl önemli olan volt degıl amperdir

tam dolu 9v luk bir pili diline değdir boğazına kadar titretir. 220v voltluk dc ile çalışan herşeyi çalıştırabilirsin... (DC)---(çalıştırabilirsin)

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri