Pille led ışık çalıştırma

asduskun

Üye
Merhaba arkadaşlar

Bu çok basit ama benim tam bilmediğim soruyu size sormak istedim. Ortalama 30 cm tek şeritli bir ledi günde 6 saat çalışacak şekilde kullanmak istiyorum. Bunu uzun süre kullanmak için hangi pili kullanmalıyım? Yani istediğim uzun ömürlü olsun olabildiğince. Sanırım 12v pil kullanmalıyım ama mah değerleri falan var orayı pek anlamıyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kullanacağız Led şeritin gücü ney? Bunu yazarsanız sorunuza cevap bulursunuz

Bilmiyorum gidip elektrikçiden bir metre led alıp keseceğim 20_30 kadar bunların güçleri sabit değil mi ben 2 metrekare kadar küçük bir alanda kullanacağım
Kullanacağız Led şeritin gücü ney? Bunu yazarsanız sorunuza cevap bulursunuz

Bilmiyorum gidip elektrikçiden bir metre led alıp keseceğim 20_30 kadar bunların güçleri sabit değil mi ben 2 metrekare kadar küçük bir alanda kullanacağım
Merhaba kolay gelsin.
Ustam 1 metre 3 çipli şerit LED ortalama 1,2 amper akım çeker.
25 cm olarak keserseniz 300 ma gibi bir akım gerekecek.
Bu konuda pil nasıl olur tam olarak bilmiyorum ama 12 volt 7 amper gibi bir akü kullanarak uzun süre bu ledden ışık alabilirsiniz.
Tabi aküyü şarj etme ihtiyacı doğacak.
Bunun için bir adaptör gerekecek.
Şayet elektrik olmadan şarj etme ihtiyacı varsa duruma göre,
Bu aküyü bir solar şarj sistemi kurup güneş paneli ile şarj edebilirsiniz.
Benimde bu şekilde bir düşüncem var.
Ama tam olarak bilgi sahibi değilim.
Forumdaki profesyonel arkadaşlar,ustalar yardımcı olursa daha çok bilgi sahibi oluruz.
Allah razı olsun hepinizden.

Teşekkür ederim usta. Ben tek şeritli ledlerden kullanacağım. Onlar da metrede 0.4 ampermiş galiba. Dediğiniz gibi akü bulsam elektrikte şarj ederim de ayrıca şarj adaptörlerini nerden bulurum onların. Bi de bu aküler pahalı mıdır acaba
Merhaba kolay gelsin.
Ustam 1 metre 3 çipli şerit LED ortalama 1,2 amper akım çeker.
25 cm olarak keserseniz 300 ma gibi bir akım gerekecek.
Bu konuda pil nasıl olur tam olarak bilmiyorum ama 12 volt 7 amper gibi bir akü kullanarak uzun süre bu ledden ışık alabilirsiniz.
Tabi aküyü şarj etme ihtiyacı doğacak.
Bunun için bir adaptör gerekecek.
Şayet elektrik olmadan şarj etme ihtiyacı varsa duruma göre,
Bu aküyü bir solar şarj sistemi kurup güneş paneli ile şarj edebilirsiniz.
Benimde bu şekilde bir düşüncem var.
Ama tam olarak bilgi sahibi değilim.
Forumdaki profesyonel arkadaşlar,ustalar yardımcı olursa daha çok bilgi sahibi oluruz.
Allah razı olsun hepinizden.

Ustam 12 volt 7 amper akü 70 lira civarında.
Şarj etmek için gerekli adaptörü elektronik malzeme satan yerlerde veya internetten alabilirsiniz.
LED ışığın yatacağı ışık şiddeti sizin için önemli ise şayet 3 çipli LED kullanmanızı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim Bi bakayım. Dediğim gibi aydınlatılacak alan küçük olduğu için 3 çipliye gerek yok
Şarj etmek için gerekli adaptörü elektronik malzeme satan yerlerde veya internetten alabilirsiniz.
LED ışığın yatacağı ışık şiddeti sizin için önemli ise şayet 3 çipli LED kullanmanızı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.

Kolay gelsin.
Şu aküyü alayım diyorum da acaba sürekli kullanımda bu akü 1 sene dayanır mı? Satıcıya göre tamamen boşalmadan sarj edersem dayanır ayrıca bunun sarj aletine 80 TL diyor bu fiyat normal mi?

https://urun.n11.com/alarm-sistemleri-aksesuarlari/12v-7ah-kuru-bakimsiz-aku-P286028300

Evet bu akü uygun sizin için.
Adaptör fiyatları biraz yüksek maalesef normal.
Düzenli şarj ettiğiniz sürece kolay kolay bişey olmaz inşallah.

..led sürücü devre kullanılırsa akü daha fazla dayanır.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri