Pille şerit led yakılır mı?

4 tane aa kalem pil seri bağlıcak alt tarafı element icadına gerek yok ki...

Kab bir hesap yaparsak;

3 çipli ledler metrede 1200 ma yer. Metrede 60 led var. 6 led 120 ma yese. Gunde 5 saatten günlük 600 ma yiyecek.

Ayda bir sarj edilecekse 18000 mahlik bir güç demek. En azından 12 volt 20000 mah olacak ki 1 ay gitsin. Giderse tabi o da.

Bunu pille yapıp voltaj yükseltince buna pil mi dayanir?

Ya akü alip baglarsiniz ya da önerildigi gibi adaptörlü çözüm üretirsiniz.

Görüntü vs önemli ise küçük bir LED deriver da olabilir.
Ama 1 ay falan o iş zor ancak 12 volt 20 amper akü olabilir.
Tabiiki aküde tüm gücünü vermez oda var

devre olmadan yakarım diyordu...
kim diyordu kardeş..!!??
Kab bir hesap yaparsak;

3 çipli ledler metrede 1200 ma yer. Metrede 60 led var. 6 led 120 ma yese. Gunde 5 saatten günlük 600 ma yiyecek.

Ayda bir sarj edilecekse 18000 mahlik bir güç demek. En azından 12 volt 20000 mah olacak ki 1 ay gitsin. Giderse tabi o da.

Bunu pille yapıp voltaj yükseltince buna pil mi dayanir?

Ya akü alip baglarsiniz ya da önerildigi gibi adaptörlü çözüm üretirsiniz.
teşekür ederim herkese..
o halde pil işi yaş anlaşılan. peki adaptör kullanırsak duvarda sarkan bir kablo hoş görünmeyeceği için bunu gizlemenin bir yolu varmı? aklınıza bir çözüm yolu geliyormu ?? tesla bobini gibi bişey mi yapmak lazım yoksa :)

Son düzenleme:
Kab bir hesap yaparsak;

...
Bu hesabı hangi Kab ta yapıyoruz :)
Şaka bir yana hatalı olmuş.

3 led seri olduğu için 3 led üzerinden geçen akım aynı
ve 20mA kabul edilebilir, gayet parlak bir ışık demektir,
kalitesiz ledler için 30mA olarak,
kaliteli ledler içinse 5mA olarak hesaba alınabilir.

6 led için 12V 40mA çeker diyebiliriz,
günlük 5 saat x 30 gün hesabı yapılırsa:
40mA x 5 saat x 30 = 6000mAh = 6Ah =>

12V 6 Amper Saatlik bir akü yeterli demektir.

Bu hesabı hangi Kab ta yapıyoruz :)
Şaka bir yana hatalı olmuş.

3 led seri olduğu için 3 led üzerinden geçen akım aynı
ve 20mA kabul edilebilir, gayet parlak bir ışık demektir,
kalitesiz ledler için 30mA olarak,
kaliteli ledler içinse 5mA olarak hesaba alınabilir.

6 led için 12V 40mA çeker diyebiliriz,
günlük 5 saat x 30 gün hesabı yapılırsa:
40mA x 5 saat x 30 = 6000mAh = 6Ah =>

12V 6 Amper Saatlik bir akü yeterli demektir.

Kaba bir hesap olacaktı :D ama kab da iyi gitmiş oraya.

Ben hesabi 3 çipli serit ledin metredeki led sayısına göre yapmıştım hocam. Metrede 60 led toplamda 1200 ma yine sizin dediğiniz gibi oluyor. Led basina 20 ma. 6 led 120 ma diye hesaplamistim.

Elimde tek çipli serit led olduğundan 6 led kalacak sekilde kesip 12.2 volt vererek ölçtüm. Yine metrede 60 led var ve metrede 0.4 amper çekiyor. 6 led ise bu hesaplamaya göre 39 ma ceker. Ölçümde de buna yakin çıkıyor. Led ısındıkca çektiği akim da bir miktar artıyor. Başlangıcta 35 ma civarinda iken bir süre sonra 37.2 ma civarında çekiyor. Bira daha beklesem az daha artabilirdi belki de . Ben 1 dk kadar bekledim.
Sonucta ikimizin de hesap dogru hocam ama sizinki tek çipli, benimki 3 çipli serit lede gore olmus. Ondan benim kab biraz karışık göründü :D

20190212_004605.jpg

Ekli dosyalar

• 20190212_004508.jpg
    20190212_004508.jpg
    473.4 KB · Görüntüleme: 15
hepinize teşekkür ederim, üşenmediniz yardımcı olmak için elinizden geleni yaptınız.. anlaşılan o ki benim 12v 23A küçük kumanda pili tırt çıktı. ben bu pili kullanabileceğimi düşünerek fotoğraf çerçevesini dizayn etmiştim, lakin pil yeterli ışımayı sağlayamadığı ve pil süresinin yetersiz olduğuna hep birlikte kanaat getirerek yeni bir dizayn yapma gereği duyacağım.
keşke elimdeki pil ile (çerçeve içerisine gizlenebilecek ebatlarda farklı bir çözümde olabilir..) veyahut bu sistemi geliştirebileceğim bir durum olsaydı. adaptör kullansak kabloyu duvarda nasıl gizleyeceğim onu düşünüyorum :)

kağıt bantla kabloyu yapıtır su katılmamış duvar boyası ile bandı boya düz renli duvarsa görünmez.

15-20 gün şarjı gitsin diyorsan,
RC araçlar için kullanılan lipo pillerin 50WattSaat civarı olanlarını ebat olarak örnek alabilirsin.
Tahmini 9 adet 18650 lipo pil + şarj devresi ve gerilim regülatörü devresi denebilir.
12V 6Ah küçük motorsiklet aküleri gibi akülerede bakabilirsin.

Tablo direk prizin üzerini kapatacak şekilde bir çözümde düşünülebilir.

Kablo, makrume tarzı örgülerle, yapılan tabloya uygun şekilde bir desen ile kaplanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri