Pil Koruma Devreleri

Bunu bende düşünmüştüm lakin pili şarj ederken ki voltajda bir düşüşe sebep olacağını düşünüyorum. 4.2 volt ile şarj ediliyorsa 1n4007'nin (0.7 voltaj düşümü var diye biliyorum) 3.5v gibi bir değer ile şarj etmeye çalışmış olacağız.

Yada şemadaki diyotları tp4056 ya değilde pil koruma devresine bağlasak pil voltajı 3.2v da iken devre bunu 2.5v olarak algılayıp şarjı keser mi ? Tp4056 şarj devresinide pile direkt olarak bağlasak zaten 4.2v şarjı sonlandırıyor bildiğim kadarıyla.

Son düzenleme:
evet malesef söylediğiniz gibi ancak ,

Şarj yoluna hızlı diyot koyarsanız bu voltaj düşümü daha az olacaktır. Yani hızlı diyot üzerinden düşük bir kayıpla örnek 0.3 veya 0.5 volt gibi buda 3.8 - 3.9 volt gibi bir şarj gerilimi olur.

Deşarjda ise 1N4007 diyot kullanırsanız deşarj anında 2.5 değil 3.2 voltta keser.

evet malesef söylediğiniz gibi ancak ,

Şarj yoluna hızlı diyot koyarsanız bu voltaj düşümü daha az olacaktır. Yani hızlı diyot üzerinden düşük bir kayıpla örnek 0.3 veya 0.5 volt gibi buda 3.8 - 3.9 volt gibi bir şarj gerilimi olur.

Deşarjda ise 1N4007 diyot kullanırsanız deşarj anında 2.5 değil 3.2 voltta keser.
Peki hocam şöyle yapma şansımız olabilir mi ? Pile tp4056 şarj devresini direkt bağlasak. Pilden başka 2 uç alıp + ucuna bir adet diyot (1n4007)bağlayıp pil koruma devresine versek pil voltajı 3.2 iken (1n4007den örnek verecek olursak) pil koruma bunu 2.5v olarak algılayıp deşarjı sonlandırabilir mi ?

1n4007 ye alternatif olabilecek diyotlar elbet vardır lakin en yaygın diyotlardan biri olduğu için baz aldım.

Sunu yapabilirsiniz,

Sarj devresine bir anahtar ekleyiniz. Pili sarj ederken seri diyotu kisa devre ediniz. Bu sekilde pil 4.2 volta kadar sarj olacaktir. Normal calisma esnasinda seri diyot anahtar vasitasi ile devreye alinir. Bu sekilde pil korunmus olur.

Dusuk voltaj algilama devresine baktim ama bu voltaj sabitmis.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri