pil gerilimi (ŞARJ EDİLEBİLİRLER)

jinxnao

Üye
pillerin gerilimleri hakkında bildiklerinizi benle paylaşırmısınız. tek kullanımlık ve bitmiş bir pilin gerilimi nedir? peki şarj edilebilir bir pil bittiğinde gerilimi nedir? şimdi muhakkak birileri çıkıp tabiki sifir olacaktir diyebilir ama bir kitapta kuşun çinko şarjedilebilir bir pilin deşarj oldugunda uç gerilimi yine 1.5 volttur diye yazdiigini okudum ne dersiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pil gerilimi,1,5 volttur ( genel olarak ).Pil gerilimi,devrede yük varken ölçülür.Bitmiş bir pili veya aküyü,uç-
ları açık iken ölçerseniz,1,5 volt gibi değer görebilirsiniz.Bu değer sizi yanıltabilir.Gerilim ölçümü yapılırken
devreden bir miktar akım çekiliyor olması gerekir.Bazı ölçü aletlerinde,pil ölçüm devresi olmasının sebebi
budur.Kaç volta düştüğü zaman atılmasına,kullandığınız cihaz karar verir !

yani bazı pillerin gerilimi deşarj oldugunda 1 volta düşerken bazılarında 0 volta düşebilir diyebilirmiyiz? bir kitapta bu her ikisine de uyan örnekler görmüştüm de. ne dersiniz?

şimdi elimize bir avometre alarak deşarj olmus bir şarjedilebilir pilin kac volt okuduğunu deneyebilecek bir kahraman arkadaş ariyorum.var mi öle biri olaralarda:)

Merhaba sevgili arkadaşım...
1,2 V 1300 mAH nikel metal hidrit özellikte olan bir şarjlı pile ait gerilim değerleri aşağıdaki şekildedir;
Max.Şarj zamanında ölçülen değerler : 1,198 V 1268 mAH
Deşarj Edilmiş zamanda ölçülen değerler : 0,876 V 0967 mAH

Umarım faydalı olur ;)
Hoşçakalın...

kardeşim tşk ederim.ellerine sağlık. Merak ediyordum da sadece lazım oldugundan degil.bi de rica etsem bitmiş bir tek kullanımlık pil gerilimini ölçüversen ne kadar güzel olacak bi bilsen:)

bu arada o kapasite değerlerini nasıl buldun? yani deşarjlı durumla şarjlı durum arasında yüzde 25 fark var biraz tuhaf geldi de

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır. Lütfen son mesajınızın sağ üstünde bulunan Değiştir butonunu kullanınız.
Düzenleme:
korkmaz_design

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri