Pid'ye Kesin Çözüm Arıyoruz

TheAraKing

Üye
Pid adı altında açılan tüm başlıkları okuduk ancak somut birşey bulamadık...
Konu hakkında söylenen şeyler "1" sayfayı geçmiyor... Bilen birkaç kişi ve onlarında bildiği birkaç şey var...
Yani herşey yarım...

Sonuç olarak;
Aranızda yaptığı ya da tam bildiği bir PID örneğini DETAYLI OLARAK anlatacak arkadaş var mı ? ??
teoriğini hepimiz az çok biliyoruz... (google'de onu bize anlatıyor :D )

Bir havuzun sıcaklığını PID ile kontrolünü yapmak istiyoruz, BİLEN arkadaşlar LÜTFEN yardım edebilir misiniz?

arkadasım bır pid tutturmusun ama ..
kendınde nedır bılmıyorsun..
havuzu neden pid sogutursun?
nedır ekıpmanların?
bu kadar kolaycı olamayalım bence
gercek ornekler verılıse konuyu anlatmak ıkı uc cumle ıle mumkun olur..

Denizz kardeş benim Proje Şu ;
Su dolu bir havuzun ( hatta Akvaryum gibi bişey ) sıcaklığını PID ile kontrol etmek istiyorum
Bu işte PLC kullanıyorum...s7-200 simens
Havuzu bir rezistans ile ısıtıyorum... ( isıtma ayarını ayrı bir tristör tetikleme devresi ile PWM ile kontrol ediyorum yani darbe boşlukları ayarlıyarakistediğim kadar çok veya az ısıtıyorum)
benim takıldığım kısm

1) PLc de hazır olan pid bloğundaki değerler

Herkes salla diyor
sistemen mat. karşılığını yazamayacağımdan sallamak zorundayım herhalde???

2) Bu değerleri sisteme kaydedip salınımı nasıl görebilirim...???
görüştükçe derdimi anlatayım

Şimdiden tşkkrler

Bu konu için ekteki dökümanı hazırlamıştım. Umarım işini görür.

Ekli dosyalar

• PID.rar
    856 KB · Görüntüleme: 8
Kapalı döngü pid kontrolü ile bir havuz sıcaklığını kontrol etmek istediğine göre bu verilmiş bir ödev olmalı. Sıcaklığını sabit tutacağın sistemin transfer fonksiyonunu çıkarttın mı? Eğer çıkartmış isen ilk mesajdan sonra reklam bandında bir kitap var. Aradığın çözümü orada bulacaksın.

@Tnykk, ilk mesajında son derece itici bir yazı yazmışsın. Aslında bu ilk değil ikinci mesajın olduğunu sanıyorum. Bu tarz yazılarla (Bilmiyosan bildiğin konuya yorum yap !!!), yardım edecek birileri vardı ise yazmamalarına sebep olursun. Yardımlaşma kelimesinin sözlükteki karşılığına bakmanı tavsiye ederim. Kimsenin sizin dilediğiniz zamanda, dilediğiniz işi, dilediğiniz şekilde yapacak diye bir kural yoktur. Yardım etme gibi bir zorunluluğu da yoktur. Bu tamamen gönül işidir ve bu gönül kırılırsa zararını bir tek siz değil buradaki pek çok kişi görür.

Ze_TR sen hiç HERHANGİ bir sistemin transfer fonk çıkarttınmı bugüne kadar sadece meraktan sordum nasıl yapıldığını biliyorsan bizle paylaşırmısın?(Yok hani bunun üzerine Prof olmuş insanlar var onlarda anlamamız bile 2 ay sürdü deyip kestrip atıyolar bizi :D) Aslında biz PİD teorik olarak biliyoruzda bu teori sistemin transfer fonk biliniyorsa geçerli,transfer fonk çıkarmak kolay iş değil o yüzden uygulama yapmaya kalktığınızda işin gerçek yüzünü görüyosunuz malesef.

Denizz denen arkadaşa göre biz enayi arıyomuşuz da ona sinirlendim bi an , bu arada bu siteye yeni üye olmam gerçek hayatta insanlara yardım etmediğim anlamına da gelmez.Yardım isteyen kişiyide aşağılarsan buda çok bilmişlik olmuyormu Ze_tr.(Sen yaptın demiyorum) YArdım istiyorum adam enayimiyim ben diyo nassı ama :D. PİD ödevin sadece küçük bi kısmı. neyse konuyu uzatmanın anlamı yok.

Tnykk ' Alıntı:
Ze_TR sen hiç HERHANGİ bir sistemin transfer fonk çıkarttınmı bugüne kadar sadece meraktan sordum nasıl yapıldığını biliyorsan bizle paylaşırmısın?(Yok hani bunun üzerine Prof olmuş insanlar var onlarda anlamamız bile 2 ay sürdü deyip kestrip atıyolar bizi :D) Aslında biz PİD teorik olarak biliyoruzda bu teori sistemin transfer fonk biliniyorsa geçerli,transfer fonk çıkarmak kolay iş değil o yüzden uygulama yapmaya kalktığınızda işin gerçek yüzünü görüyosunuz malesef.

Denizz denen arkadaşa göre biz enayi arıyomuşuz da ona sinirlendim bi an , bu arada bu siteye yeni üye olmam gerçek hayatta insanlara yardım etmediğim anlamına da gelmez.Yardım isteyen kişiyide aşağılarsan buda çok bilmişlik olmuyormu Ze_tr.(Sen yaptın demiyorum) YArdım istiyorum adam enayimiyim ben diyo nassı ama :D. PİD ödevin sadece küçük bi kısmı. neyse konuyu uzatmanın anlamı yok.
Hocam sakin ol. Kimse siz yardım istediniz diye size kızmıyor. Enayi de demiyor. Sinirlerin gerilmiş ve öyle anlıyor olabilirsin.

denizz'in dedikleri doğru ve aşağılayıcı veya enayi yerine koyan bir yazı değil. Birincisi havuz gibi bir sistem'in pid ile kontrolünün lüks olduğunu ve pratikte kullanılmadığını belirtmek istemiş. Yardım için de size soru sormuş. Kullanacağınız ekipmanlar nedir demiş. Bunlar bilinmeden ne tür bir yardım bekleyebilirsiniz?

Gelelim transfer fonksiyonunu türetmeye. Lisans dersinde OGATA'nın Modern Control Engineering kitabını takip ettik. Sistemin transfer fonksiyonunun nasıl çıkartılacağı anlatılmış, örneklenmiş temel yöntemler eksiksiz anlatılmış. Mekanik, hidrolik sistemlerin, elektriksel eşdeğerleri ile birlikte elektronik öğrencileri de kavrayabilsin hedeflenmiş. Doktora dersi olarak aldığım advanced control engineering'te de yine aynı kitabın state-space kontrol kısmından itibaren sonuna kadar takip ettik. SISO, MIMO, stability, observability, controllability .... Bunları yazmamın sebebi de sanki transfer fonksiyonunun çıkartılmasını kaf dağının arkasındaki anka kuşunun kanadındaki en uzun tüyün bir küçüğünü bul getir gibi imkansız bir şeymiş gibi göstermeniz.

Sizin sistemini basit bir havuz yani SISO. Tek giriş, tek çıkış. Transfer fonksiyonunu çok kolay çıkartırsınız.

Bu işlemi nümerik türev (Taylor serisi O(del t)) ve nümerik integral (trapezoidal) kullanarak ta PLC'de kontrol edebilirsiniz. Fakat bu yöntemle stabiliteyi PLC ile kontrol etmeniz gerekir.

Arkadaşlar, (Tnykk ,sahin2000 )
Sizlerin burada bulunus amacı belli bir soruna cozum bulmakmı yoksa teknik konuları bahane yapıp kavga edilebilirlik kapasitenizi ölçmek mi? Sordugum soruları dahi art niyetli algılayabiliyorsanız profesyonel kariyerinizi irdeleyin.. ??? Konuyla ilgili olmadan dahi kavga var bi yumrukta ben atayım der gibi yada abimize sikayet edelim seni dovsun gibi (kanal yonetıcısne sikayet etmeler..) gereksiz işlerle ugrasmayın. Bu güzel forumuda lütfen kirletmeyin!!!!!!!!

arkadaslar sistemi acık cevrım calsıtırarak sadece sisteme kontrolorden gecmemiş işaret uygulanarak sistemin transfer fonksiyonu cıkartılabılır. belli bi sure ıcınde si,stemden bilgi toplanır, sitemin davranısından da yaklasık olarak transfre fonksiyonu cıkartılabılır. transfer fonsıyonu cıkardıktan sonra degısık kontrolor tasarımı yontemlerıyle daha bilimsel bı sey elde edilebilir.

Farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum PID ye,
Teorisini fln unutup pratikte nasıldır onu düşünelim.

KOntrolcünün girişi Analogtur. Set değeri analogtur. !
Çıkış Analog'tur.
Peki Enda sıcaklık kontrolcü neden 1-0 çıkış veriyor Röle ile ?
Röle Dijital çıkış verir. PID hani analog tu?

dediğinizi duyar gibi oluyorum.
Onu da şöle açıklayalım;
1 sn boyunca 1,
9 sn boyunca 0 olan bir çıkış %10 açıktır.

İşte bu dijital çıkış sıcaklığı kontrol edilen sistemde AÇ kapa olarak
hissedilmediği için ANalog gibi çalışacaktır.

PID te Error sinyali
Output sinyali vardır.

Error yani hata (istenen-mevcut) olarak hesaplanır basitçe.
Sorunuz varsa devam edelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri