PID kontrol parametrelerinn bulunması

Merhabalar herkese fatek plc ile pid kontrol yapıyorum. Sıcaklık veri değişkenini kullanarak. Ama deneme yanılma kullanıyorum ve sağlıklı bulmuyorum. Bu katsayıların kesin bir şekilde çıkarılması için ne yapabiliriz? Zickler Nicholas yöntemi ya da matlab vs araştırdım ama nasıl yaparım bilmiyorum.
Üni yıllarında sistem modellemesi yapmak gerektiğini hatırlıyorum ama kullandığım makinede nasıl bir modelleme nasıl bir çıkarım yapacağım onu da bilmiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlar var mı acaba?

Kullandığınız PLC nin PID katsayılarını hesaplama kabiliyeti yok mu?

Bu yüzden mi kendiniz hesaplamaya çalışıyorsunuz?

Kullandığınız PLC nin PID katsayılarını hesaplama kabiliyeti yok mu?

Bu yüzden mi kendiniz hesaplamaya çalışıyorsunuz?
Autoning vs işlemi yok. P,I ve D katsayılarını elle giriyorum. Dediğiniz gibi öyle bir kabiliyeti yok :). Çok da sağlıklı pid yapamıyor. P ,I,D harcinde değiştirilebilir bir çok parametresi mevcut (dökümantasyonu mevcut). Ama ne açıklayıcı ne de doğru düzgün bilen birisi var. O yüzden daha mühendislik işi olduğu için hesaplama yollarını arıyorum.

Sistemin açık çevrim cevabını farklı çalışma noktalarında al.
Ardından Değişime göre tune et. YADA
Matlab auto-tune'a koy sana cevabı versin.

Ben de internette PID parametrelerini araştırırken eklemiş olduğum dokümanı bulmuştum. Belki işinize yarayabilir.

Ekli dosyalar

• PIDParametrelerinAyarlanması.pdf
    241 KB · Görüntüleme: 84
Sistemin açık çevrim cevabını farklı çalışma noktalarında al.
Ardından Değişime göre tune et. YADA
Matlab auto-tune'a koy sana cevabı versin.
Teşekkürler ama dediğiniz şeyler biraz yabancı kalıyor. Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Matlabda nasıl yaopacam örneğin?Daha önce matlab kullanmadım.
Ben de internette PID parametrelerini araştırırken eklemiş olduğum dokümanı bulmuştum. Belki işinize yarayabilir.
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri