PID ile Gerginlik Tansiyon Kontrol

Katılım
19 Şub 2012
Mesajlar
43
Puanları
1
Yaş
44
Merhaba Arkadaşlar ,

konuyu daha önce PLC kısmına açmıştım ama bir yanıt alamadım.Doğru yer sanırım burası


Fatek plc ile piyasada satılan tansiyon kontrol (kağıt, karton gerginliği) cihazlarının yaptığı işi pid kontrol ile yapmak istiyorum.Bu cihazlar bir merdaneya bağlı loadcell aracılığı ile kağıdın gerginliğini ölçüyor kontrol cihazıda buradan gelen feedback aracılığı ile freni hep sabit tutuyor.Burada kağıdın bobin şeklinde olması ve açıldıkça ağırlığının lineer gitmemesi işi pid nin çözeceği anlamına geliyor.Böyle bir programda algoritma nasıl olmalı ? Fatek plc ile pid yi nasıl kullanacağız ? fikirlerinizi bekliyorum.
 
Son düzenleme:

suat14

Üye
Katılım
25 Eki 2008
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
38
gerginlik ölçen özel analog sensörler. veya load cell tarzı cihazlar
 

kadir1978

Üye
Katılım
22 May 2010
Mesajlar
323
Puanları
1
ben tekstil makinelerinde tansıyon kartı kullanıyorum 4 ayrı motoron tansıyonunu kart üzerindeki trimpot ile %10 aralığında motorların aralarındakı farkını %10 sabitliyorum.potansiyometre anahız ve tansıyon olarak ayırıyorum ve anahızı açtıkça hepsı aynı sevıyede kalıyor ve herhangı bır tansıyonu azaltma arttırmak ıstedığımde &10 sevıyesını gecemıyor ani gerginlik veya ani bollaşma olmuyor.plc kullanmana gerek yok bunda.kağıttada olur sanırım.

Burel Elektronik Ltd. Sti.
 

AR|GE

Üye
Katılım
20 Eyl 2011
Mesajlar
74
Puanları
1
merdaneyi bosaltan sürücü tork modunda calisiyorsa akım cıkısından tork bilgisini al,olması gereken gergide gelen akıma gore pıd blok yaz,ordan freni kontrol edebilirsin,fatek in pid blogunu kullanmadım ama denemek lazım...
 

Forum istatistikleri

Konular
122,961
Mesajlar
868,191
Kullanıcılar
440,386
Son üye
moskowitz

Yeni konular

Üst