pic'in endüstride kullanılması çok mu zordur?

ocomrun

Üye
Merhaba. Geçmiş forumlarda geçen diyalogtan bir ayrıntı beni şaşırttı. Şöyle;

''PLC yerine PİC kullanmak aslında bu konu tartışmaya açık bir konu bence pic ve plc nin yerleri çok farklı pic daha çok amatör kullanımlar içindir endüstride pic in kullanılabilmesi çok zordur çünkü pic en ufak elektrik dalgalanmasında yanabilir ayrıca çıkış gücü düşük olduğu için sürücü devreleri ile yükseltmek gerekiyor fakat plcler endüstri için yapılmışlardır gerilim dalgalanmalarında hemen yanmazlar ayrıca manyetik alandan picler kadar etkilenmezler çalışma sıcaklıkları piclere göre yüksektir bir pic i pano içine koydunuz zaman sorun yaşarsınız kısaca aklıma gelenler bunlar dediğim gibi tartışmaya açık bir konu''

diyordu birisi...

Pic gerçekten, ledlerden ışıldak, oyuncak arabadan başka işe yaramaz mı?

bunu diyenlere bi sorsaydınız plc neden yapılıyormus diye.

led lamba oyuncak sadece pic öğrenirken temel örnekler. pic çok geniş bi dünya endüstide kullanımı çok yaygın . plc nin temeli mikroişlemci istediğni yaparsın

arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim, geçmiş dönemlerde bende aynı şeyleri düşünüyordum ve mikroişlemci ile birçok makine kontrolü yaptım hepside çok başarılı oldu ama temel olarak şu 3 şey hep karşıma problem olarak çıktı.
1 zaman
2 modifiye
3 servis

Zaman: tartışmasız PLC ile 1 saatte yapacağınız işi her şey hazır desek mikroişlemci ile en az bir günde yaparsınız. Birde büyük ve mevcut pcb nizin haricinde bir uygulama süresini düşünmek bile istemiyorum.

Modifiye: hiç bir zaman ilk yapılan işlerde her şey düşündüğünüz gibi olmuyor. Çoğu kez iş bittikten sonra bile kullanıcının değişik talepleri oluyor bunun için bazı zamanlar donanımsal değişiklik bile yapmanız gerekiyor. Her şartta işi nedense zaten hep acil olan değerli müşterilerimiz için bu sorunu mikroişlemci ile çözmeye çalışmak çok geniş bir hayal gücüne sahip olmanızı gerektirir.

Servis: Ben genelde yaptığım işlerde ileri zamanlarda gereken müdahalenin işi bilen ve bize bağlı olmayan kişilerce de yapılabilmesini isterim. Örneğin yeterli seviyede bir otomasyoncu gerektiğinde müşterimin işini çözsün illa bana bağımlı kalmasın derim. Malumunuz mikroişlemci ile yaptığınız bir tasarımda gereken ilave ve değişiklikler sadece sizin bilginiz ve müdahaleniz vasıtasıyla gerçekleşebilir, bunu da zannetmiyorum ki hiçbir son kullanıcı istesin.

herşey maliyetde biter ufak bir modifiye işini illa plc ile yapacagım demenın alemi yok orta ve büyük ölçekli bir kontrol işinide pic le yapacagım demenın alemı yok.
halı hazırda birini ogrenen bir kişi digerınde de yolu yarlamış demekdir.

Merhaba. Geçmiş forumlarda geçen diyalogtan bir ayrıntı beni şaşırttı. Şöyle;

''PLC yerine PİC kullanmak aslında bu konu tartışmaya açık bir konu bence pic ve plc nin yerleri çok farklı pic daha çok amatör kullanımlar içindir endüstride pic in kullanılabilmesi çok zordur çünkü pic en ufak elektrik dalgalanmasında yanabilir ayrıca çıkış gücü düşük olduğu için sürücü devreleri ile yükseltmek gerekiyor fakat plcler endüstri için yapılmışlardır gerilim dalgalanmalarında hemen yanmazlar ayrıca manyetik alandan picler kadar etkilenmezler çalışma sıcaklıkları piclere göre yüksektir bir pic i pano içine koydunuz zaman sorun yaşarsınız kısaca aklıma gelenler bunlar dediğim gibi tartışmaya açık bir konu''

diyordu birisi...

Pic gerçekten, ledlerden ışıldak, oyuncak arabadan başka işe yaramaz mı?

mcu,cpu,fpga gibi ürünlerin hepsinin besleme voltajı 5v u geçmez. dünyanın en kaliteli plc sistemini açın içinden çıkacak yine bir mcu yada cpu dur. bu yorumu yapan arkadaş pic li devresinde gerekli önlemleri almayı bilmediği için pic e çamur atmış.

gerekli filtrelemeleri,akım hesaplarını,zamanlamaları,beslemedeki regülasyonu vs.. yapamazsan elindeki sistem 3000$ fpga bile olsa,böyle bir donanımda beş para etmez.

yani şöyle birşey olabilirmi insanlar ışıldak devresi yapsınlar diyemi milyon dolarlık microchip firması kurulmuş :) :)
ben evimi 15 senedir pic li tasarımlar sayesinde geçindiriyorum. 6 yaşında bir kızım var.içtiği süt bile pic sayesinde. bugüne kadarki bütün maddi varlığımı pic e borçluyum. bu yüzden pic e laf söylenmesi konusunu ; kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş atasözüne benzetiyorum.

Bu yorumu yapan eleman yorumu yaptığı zaman daha 20 yaşındaymış. Site tarafından nasıl oldu ise onursal üye mertebesine alınmış biri. Son aktiviteside 2010 yılında olmuş. Bana göre eleman bu işlere biraz uzaktan bakıp bi yorum yapmış. Yorumun kalitesi kadar yorumu yapanında kalitesi önemlidir.

S.A.
Biz pic'i hemen hemen hertürlü işlerimizde kullanıyoruz. Hatta resimlerden birinde delta plc ile haberleştirip onu kontrol ettik ve data aldık onun deneme resimleride var. Devre ne gerektiriyorsa onu kullanırsanız sorun olmaz. Biraz argo olacak ama malzemeden çalmazsanız ve üşenmezseniz sorun yok heryerde kullanırsınız.

pic kullanmak için her seferinde yeni giriş çıkışlar için kartlar düşünüp baskı devre çizim yapım işlemini geçip sonra pano bağlandısı yapıp sonra yeni bir ilave gerektiğinde yeni dizayn yapmak gerekir ve zaman kaypı çok olur
plc de ise kullanılacak giriş cıkış sayıları belirlenir anolog giriş cıkış lazımsa belirlenir katolog dan seçilerek sipariş veririr ve malzeme detariğinden sonra pano dizaynı yapılır ve işlemler birazda kısa zamanda biter
pic den plc yapılır mantığını düşünen arkadaşlar üretici firmalar onlarını kullanım alanlarına göre düşünüp yapıyorlar kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri