pic'in endüstride kullanılması çok mu zordur?

iki adet zaten kumanda çantasında. birisi 19 inch lcd üzerine on screen display için. diğeri çantadaki bütün analog ve digital kontroller için.

robot üzerindede iki ana palet motoru için close loop pid motor kontrol. bie adet master control diğerleride kol,taret,dirsek,bilek ve kameralar için. bütün actuatorler encoder geri beslemeli olduğu için vakitte kısıtlı olduğu için yazılıma değil donanıma ağırlık verildi.

Anladım, gerçekten emek vermişsin, ellerine sağlık.
Eğer bu projeye ileri zamanlarda sağlam bir teklif gelirse, kesinlikle yazılıma yüklenip PIC sayısını azaltmanızı tavsiye ederim.
Zira ticari olarak daha çok talep olur...

pic kullanmak için her seferinde yeni giriş çıkışlar için kartlar düşünüp baskı devre çizim yapım işlemini geçip sonra pano bağlandısı yapıp sonra yeni bir ilave gerektiğinde yeni dizayn yapmak gerekir ve zaman kaypı çok olur
plc de ise kullanılacak giriş cıkış sayıları belirlenir anolog giriş cıkış lazımsa belirlenir katolog dan seçilerek sipariş veririr ve malzeme detariğinden sonra pano dizaynı yapılır ve işlemler birazda kısa zamanda biter
pic den plc yapılır mantığını düşünen arkadaşlar üretici firmalar onlarını kullanım alanlarına göre düşünüp yapıyorlar kolay gelsin

:D
o zaman sizde benim gibi sabit kartlar tasarlayıp onları kullanın hem vaktiniz gitmez hemde her işte tasarım yapmak zorunda kalmazsınız. Her projeye yeni kart değil sadece yazılım yaparsınız. ;)

arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim, geçmiş dönemlerde bende aynı şeyleri düşünüyordum ve mikroişlemci ile birçok makine kontrolü yaptım hepside çok başarılı oldu ama temel olarak şu 3 şey hep karşıma problem olarak çıktı.
1 zaman
2 modifiye
3 servis

Zaman: tartışmasız PLC ile 1 saatte yapacağınız işi her şey hazır desek mikroişlemci ile en az bir günde yaparsınız. Birde büyük ve mevcut pcb nizin haricinde bir uygulama süresini düşünmek bile istemiyorum.

Modifiye: hiç bir zaman ilk yapılan işlerde her şey düşündüğünüz gibi olmuyor. Çoğu kez iş bittikten sonra bile kullanıcının değişik talepleri oluyor bunun için bazı zamanlar donanımsal değişiklik bile yapmanız gerekiyor. Her şartta işi nedense zaten hep acil olan değerli müşterilerimiz için bu sorunu mikroişlemci ile çözmeye çalışmak çok geniş bir hayal gücüne sahip olmanızı gerektirir.

Servis: Ben genelde yaptığım işlerde ileri zamanlarda gereken müdahalenin işi bilen ve bize bağlı olmayan kişilerce de yapılabilmesini isterim. Örneğin yeterli seviyede bir otomasyoncu gerektiğinde müşterimin işini çözsün illa bana bağımlı kalmasın derim. Malumunuz mikroişlemci ile yaptığınız bir tasarımda gereken ilave ve değişiklikler sadece sizin bilginiz ve müdahaleniz vasıtasıyla gerçekleşebilir, bunu da zannetmiyorum ki hiçbir son kullanıcı istesin.

stabil modüller yaparak kartlarımı kullanıyorum aynen plc gibi. Misal ilave analog gerekirse yada çıkış gibi kartlarım var soket kablo ile iş tamam. İş 1 tane ise plc tamam eğer iş 5-10 ad. geçiyorsa plc pahalı geliyor. Şu an bir iş için plc ve pic kartı aynı anda haberleşmeli çalışacak önemli olan aşırı riskin olmadığı yerde pic malum ucuz. Her adama elbise yerine sabit elbise olursa ihtiyacı olan ; ihtiyacını alır. Micro işlemci işinde arkadaşların hatası her işe yeni tasarım buda vakit kaybı ve sıkıntı. Modül olarak çalışın derim.

fotoğrafını koyduğunuz mavi kartı merak ettim

kartla ilgili detay verebilirmisiniz.

teşekkürler

Evde yapıp çalıştırdığın PIC'li devreleri endüstriyel ortama taşıdığında kesinlikle sorun yaşarsın. Bu ortamda çalışacak devrelerde filtreleme kesinlikle iyi yapılmalı. Yoksa zırt pırt PIC reset cekiyor. Ben bir projede karşılaştım. 10-15 floresanla aydınlatılan odanın ışıkları açıldığında devre reset atıyordu. Hatta devre 24V akü ile beslendiği halde. (Akü şebekeden tampon şarjda). Ancak Şebeke filtresi kullanarak bu sorunu çözebildim yoksa kafayı yiyecektik yani.

evet silvestir arkadaşın dediği gibi karşılaşılan en can sıkıntı verici problem pic in şebeke dalgalanmalarında saçmalaması herhalde elbetteki bu durum çeşitli filtre devreleriyle sorun olmaktan çıkarılabiliyordur. Peki ustaların kullandığı ve evet işte bu filtre devresi çok verimli çalışıyor dedikleri devreleri bizimle paylaşabilirlermi?

iki adet zaten kumanda çantasında. birisi 19 inch lcd üzerine on screen display için. diğeri çantadaki bütün analog ve digital kontroller için.

robot üzerindede iki ana palet motoru için close loop pid motor kontrol. bie adet master control diğerleride kol,taret,dirsek,bilek ve kameralar için. bütün actuatorler encoder geri beslemeli olduğu için vakitte kısıtlı olduğu için yazılıma değil donanıma ağırlık verildi.
ben de birşey sormak istiyorum vakit kısıtlı ve donanıma ağırlık verildi diyorsunuz. Peki buna rağmen ne kadar sürede işi bitirdiniz.

stabil modüller yaparak kartlarımı kullanıyorum aynen plc gibi. Misal ilave analog gerekirse yada çıkış gibi kartlarım var soket kablo ile iş tamam. İş 1 tane ise plc tamam eğer iş 5-10 ad. geçiyorsa plc pahalı geliyor. Şu an bir iş için plc ve pic kartı aynı anda haberleşmeli çalışacak önemli olan aşırı riskin olmadığı yerde pic malum ucuz. Her adama elbise yerine sabit elbise olursa ihtiyacı olan ; ihtiyacını alır. Micro işlemci işinde arkadaşların hatası her işe yeni tasarım buda vakit kaybı ve sıkıntı. Modül olarak çalışın derim.

seri bir iş için elbette uğraşılır fakat siz şimdi PLC ile haberleştireceksiniz örneğin 485 haberleştirdiniz yarın bir başka işte karşınıza siemens ve profilbus çıktı yada tam tersi bunun için tekrar uğraşacaksınız. Bence mikroişlemci için parazit falan hikaye düzgün bir tasarım ve yazılım la aynı plc gibi sağlıklı çalışıyor hepimizin kullandığı asansörlerin her yerinde pic kullanılıyor genelde ve bütün güvenlik testlerinden geçiyor ama yaptığımız iş bir şeyin imalatı ise ozaman mikroişlemciden verim alabiliriz problemsiz çalışması için çok çaba sarfetmek gerekir.

Evet microişlemcilere emek harcanıyor.
Plc ler panayo takılıp sağına soluna kablolar tıkıştırılıp , hadi bakayım koçum göreyim seni deyince işi bitiriyorlarmı ?

Evet microişlemcilere emek harcanıyor.Plc ler panayo takılıp sağına soluna kablolar tıkıştırılıp , hadi bakayım koçum göreyim seni deyince işi bitiriyorlarmı ?
Bu soruyu gercekten soruyorsan bundan PLC bilmedigini anlarim sadece. Madem sordun soyleyeyim nerdeyse oyle dedigin gibi oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri