picc ile bir dakikada gelen darbe sayısı

onkar

Üye
arkadaşlar meraba. pic programında 1 dakika zaman tutup darbe sayısı saymak istiyorum nasıl yapıcam yardımcı olursanız sevinirim...

Bildiğim kadarıylas bu tür uygulamalarda PWM modülünü kullanman gerek. Çok karmaşık olmasada birkaç kod bilmek we sistemi istediğin gibi tasarlamak lazım. Ha uğraşamam dersen tahminimce şöyle bir yol izleyebilirsin, picin çalışma frekansını belirleyip, 1 kod işleme süresine bulup, döngündeki toplam kod sayısını bularak (yani 1 döngü kaç milisaniyede bitiyor), sonra bu döngüyü 1 dakika boyunca dönecek bir sayacın içine sokarsın. Bacaktan gelen darbeleride sayarsın. Feci acemice, tutar tutmaz belli olmayan bir sistem benim dediğimde. PWM en mantıklısı =)

ben zaten tımer programı kullanarak 60 sn tutuyorum. ama hem zaman tutup hemde pals saydıramıyorum aynı zamanda yapmam gerekiiyor. aynı anda nasıl yapmalıyım

60 saniyede maksimum kaç pals sayacaksınız? Ayrıca hangi dili kullanıyorsunuz?

Timer0'ı(RB4 Pini) sayıcı olarak kullan,Timer1'i zamanlayıcı yap.
Timer0 kesmesinde sayıcı değişkenini bir artır.
1 dk dolduğunda sayıcı değişkenini başka bi değişkene aktar sayıcı değişkenini sıfırla hepsi bukadar olması lazım...

pic c ile olacaktır. gelen pals sayısı önemli degildir. 60 snde ne kadar gelirse okdar sayılacak...

ne kadar gelirse saacaksında üstat şimdi 50hz var 25mhz var pals atlama olasılığı gibi bir durum oluşmaması için sorulmuş bir soru devreleri tasarlarken biraz daha komplike düşünmek lazım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri