picbasic sine wave

trilian

Üye
Arkadaşlar.

Çeşitli kaynaklarda picbasic ile

pwm porta.0,127,1000 kodu ile 1khz sinus dalga alabileceğimi okudum ama malesef alamadım
yada freqout porta.0,2000,100 kodu ile 100hz sinus dalga alındıgını okudum ama simulatör olarak proteusta dc olarak osilaskopa baktıgımda ikisindede kare dalga alıyorum bunun bir yolu varmı yoksa devreye herhangi bir şeyler dahamı eklemek gerek yardımlarınızı bekliyorum pic ile tam sinus dalga elde etmek istiyorum

1. Çalışma frekansı bellirtilmedikçe "şu komutla şu kadar kilohertz çıkış alınır" denemez.

2."pwm porta.0,127,1000 kodu ile 1khz sinus dalga" alınabileceğini hangi kaynak ya da kaynaklarda okuduysanız, orada yazılan hiçbir şeyi ciddiye almayın. Duty değeri değişmiyor, bu şekilde ancak karedalga alınabilir.

3,Sinüse benzer bir çıkış almak için duty değerini sinüs fonksiyonu oluşturacak şekilde arttırıp azaltmanız gerek, bununla da bitmiyor, çıkışta low pass filtre kullanmalısınız. Alt alta 20 tane pwm komutu yazın, duty kısımlarına sırayla 36, 24, 14, 7, 5, 7, 14, 24, 36, 50, 64, 76, 86, 93, 95, 93, 86, 76, 64, 50 sayılarını yazarak sonsuz döngü içine alın. Komutların arasına koyacağınız gecikmelerle frekansınızı ayarlayın. Çıkıştaki alçak geçiren filtrenin r ve c değerlerini hesaplamanız gerekecek.

Kolay gelsin

bu arada proteuste mikrodenetleyici üzerine tıklandığı zamn açılan pencerede osilator frekansıda yazıyor oda etkileyebilir .1mhzden baslıyor.bazen bendede sorun cıktığında yazlımsal olarak sorun arıyorum ama simulasyondnda çıkabiliyor.

1. Çalışma frekansı bellirtilmedikçe "şu komutla şu kadar kilohertz çıkış alınır" denemez.

2."pwm porta.0,127,1000 kodu ile 1khz sinus dalga" alınabileceğini hangi kaynak ya da kaynaklarda okuduysanız, orada yazılan hiçbir şeyi ciddiye almayın. Duty değeri değişmiyor, bu şekilde ancak karedalga alınabilir.

3,Sinüse benzer bir çıkış almak için duty değerini sinüs fonksiyonu oluşturacak şekilde arttırıp azaltmanız gerek, bununla da bitmiyor, çıkışta low pass filtre kullanmalısınız. Alt alta 20 tane pwm komutu yazın, duty kısımlarına sırayla 36, 24, 14, 7, 5, 7, 14, 24, 36, 50, 64, 76, 86, 93, 95, 93, 86, 76, 64, 50 sayılarını yazarak sonsuz döngü içine alın. Komutların arasına koyacağınız gecikmelerle frekansınızı ayarlayın. Çıkıştaki alçak geçiren filtrenin r ve c değerlerini hesaplamanız gerekecek.

Kolay gelsin

Hocam ellerin dert görmesin 12f675 ile bir örnek yapıp gönderebilirmisin 50 Hz zahmet olmazsa.
________________________________________________________________________________

hocam denedim gene kare dalga benzeri dalga aldım
oysaki proteusta kendi sine dalgasında harika kusursuz bir dalga oluşuyor.

hocam 4 mhz dede 20 mhz dede denedim
freqout porta.0,2000,1000 kodu ile harika sinüs aldım diyen site izoelektronik web sitesi
hiç kaynak yok bu konuda(dogru)

Arka arkaya mesaj yazmak yerine düzenle butonunu kullanınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri