pic16f877 ve I2C ile step motor sürme

koldash

Üye
arkadaşlar i2c hakkında az biraz bilgim var ama step motoru süremedim bir türlü pca9536 falan kullanıyorum proteusta olmuyor bir türlü bilgisi olan varsa yardım edebilir mi??

74595 de kullanabilirsin , o da benzer , tek pin data , tek pin clock bir de enable pini var

proje olduğu için değişiklik yapamıyorum yinede sağol..:(

adreslerde hatan yoksa ve her gönderimin sonunda ACK bilgisini bekliyorsan sıkıntı olmaz.
öncelikle start bitini vermen gerekiyor, (SCL=1 ike SDA=0'a çekilir). ardından 8 bit gönderirsin(adres yazmak için 10000010 okumak için 10000011) ve ack beklersin, arkasından 8 bit command byte gönderirsin tekrar ack beklersin ve yazmak için data gönderirsin 8 bit ve ack beklersin. ack alamıyorsan donanımsal bir sıkıntın vardır yada zamanlama hatan. bunların dışında sıkıntı yapmaz. kodunu debug et programda sıkıntılı yeri ekle o zaman daha fazla yardımcı olabilirim.

teşekkütler ESR aslında ack bitini alıp almadığımı bilmiyorum yani i2c kod parçalarını inceledim yazılımsal olarak hiç birinde kontrol edilmemiş start write adres write data stop bukadar bende bu şekilde yapıyorum ama olmuyor ccs te yazıyorum bu arada

step için doğrudan ı2c kontrollü cipler var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri