Ekteki 2 ayrı devredeki fark; birinde girişe Pil bağlanıp devreye -/+ şeklinde bağlanması, diğerinde
ise + voltaj değeri yerine DC kaynak - voltaj değeri yerine de toprak bağlanmasıdır. Pil bağlı
devrede isteğim çıkışı alamazken, normal toprak bağlantılıda istediğim çıkışı alabiliyorum. Pillideki
24V değeri +'nın -'ye göre değeri demek olup dierindeki toprağın referans alınmasıyla elde edilen 3
değerle aynı sonucu vermesi gerekmiyor mu?

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

pic beslemesinin şaşe ucu ile ölçtüğün devrenin şaşe ucu ortak olmazza ölçüm yapamazsın

bağlantıyı sn.mustafatemel dediği gibi yaparsan sorun çözülür

sorun halloldu, teşekkür ederim ikinize de... iyi çalışmalar...

sorun halloldu ne güzel
ama nedenini biraz açsak mı? (Çünki teorikolarak bence önemli)

1. devrede pil kutuplarından hiç bir şekilde devreye ne doğru yönde nede ters yönde akım geçiremiyordun bu sebebten orada 50v olsa dahi devren bunu kesinlikle okumazdı (teoride)

Sn.mustafatemel söylediği gibi ve Sn.korkmaz_design düzelttiği devrede ise, devrenin referans noktası (toprak tabie ettiğin gnd, 0,..) ile pile bağlantı kurmuş oldun.

peki bu bağlantıyı pilin + ucuna yapsan ne olurdu?

Belki gereksizdi; ama ezberlemektense öğrenmek daha iyi değilmidir?

böyle bir sistem ile DC ölçüm yapmak çok basit ama iş AC ölçüm olunca biraz karışıyor AC ölçüm yapabilmek için (buna gibi bir devre ile) yazılımdamı yokda donanımdamı değişiklik yapmak daha stabil sonuç almamızı saglar.

Herşeyden önce ADC nin (Burada pic içersinde tümleşik bulunan ADC) örnekleme hızının, ölçülecek sinyalin frekansının en az 2 katı olması gerekir. Donanım olarak bu yeterlilik sağlandıktan sonra, yazılım algoritmasında da düzenlemeler gerekebilir. örneğin ses dalgaları için pc ses kartı (44,1khz) örnekleme yapar ve bu yeterlidir. insan sesi bilindiği üzere 20khz üzerini algılamaz. Diğer telefon,.. gibi cihazlarda bu örnekleme çok daha düşüktür.

Bilginize

normal Şebeke frekansı 50 Hz. olduguna göre yaklaşık 100Hz. bir örnekleme yapmamız gerekiyor demekki bunu yapmak çok zor deyil ancak belli bir senkronizasyon saglanmas gerekiyormu gerekiyorsa nasıl yapılır? gerekmiyorsa alınan sonuc nasıl dogru olur olayı biraz açarsanız tam olarak anlayamadım çünki 2 kat deyil daha yüksek (ölçüm yaptığım sinyal 50Hz. iken 500 Hz. - 1 Khz. civarında bir örnekleme yaptım) ama düzgün sonuç alamadım.
elinizde AC. voltmetre ile ilgili bir yazılım varsa paylasabilirmisiniz. ASM yada PBP ...

bu devrenin AC ölcenini yapmak istiyorum ben. priz e taktıımda voltaj ve frekansı lcd de göstermeli. Bunu pic e adc olarak nasıl okutabilirm. akla ilk olarak çok yüksek bir direnci seri bağlayıp deneye deneye doğru veriyi almak geliyor gibi düşünülsede sayın üyelerimizin belki daha önceden konuyla ilgili deneyimleri vardır. yardımlarınız için şimdiden teşekürler...

Ac gerilim için;

1. AC girişi doğrult ve filtrele
2. Uygun dirençlerle elde ettiğin dc voltajı , pic adc girişine uygun olarak, 5 voltu geçmeyecek oranda böl.
3. Elde ettiğin gerilimi adc ile ölç, buradan alacağın sonucu kullanarak giriş değerini elde edebilirsin.

Frekans için;

1.Bir optocoupler'in led anot bacağına 330 k ile fazı gir
katoduna nötr 'ü bağla
faz ve nötr'e 220k direnç ve 1n4007 diodu paralel bağla (katodu faz'da olacak şekilde)
2. Optonun çıkış transistörünün katodunu pic devresinin şasesine, anodunu pic devresinin + 5 v potansiyeline 10 k ile pull-up bağla. Aynı zamanda opto transistörünün çıkışını(anot) pic'in frekansı sayacağın bacağına gir, TMR0 kullanacaksan RA4 olabilir.
3. Optodan her + alternans için 1 negatif kenar alırsın. 1 sn'deki kenar sayısından frekansı hesaplayabilirsin.

Başarılar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri