PIC16F84 DS1820 lcdli termometre hk.

hacker_boy

Üye
Arkadaşlar merhaba,

PIC16F84 İle yapılan termometre devresini bir türlü çalıştıramadım,bboard üzerinde herşeyi eksiksiz yerleştirdim fakat 1x16 LCD Üzerinde hiçbir haraket yok ,pıc e hex. dosyasını da doğru birşekilde gönderdim, LCD ile ilgili bir hatamı var anlayamadım( bu arada birde sorum olacak lcd ekrana + ve gnd bağladığımızda boştayken herhangi bir görüntü alabilirmiyiyiz en azından çalışıp çalışmadığının kontrolü açısından)

Bu devreyi yapıp çalıştırabilen varmı.?

yardımlarınızı bekliyorum .tşk

O şekilde test edemezsin. LCD ekranın arka aydınlatması için bacakları da var. Yanlışlıkla bu bacakları kullanmış olabilirsin kontrol et. Ayrıca trimpot orta konumda olsun. LCD ekranın kontrastı minimumda kalmış olabilir. Bu trimpot 1 K ve 2.2 K filan olsun.

Ayrıca 5 V pic'e geliyor mu bunu ölç..

LCD ye besleme verdikten sonra çalışıp çalşmadını tam olarak anlayamazsın ancak kontrast potansiyometrsini sona getirdiğinde ekranda kutuların belirmesi gerekir.

Bu arada kodları eklemediğin için programın neden çalışmadığını söyleyebilmemizin imkanı yok.

Basti bir kod yazıp sadece lcd ye birşey yazdırmayı bir dene.

@silvestir @cenun yardınlarınız için teşekkürler sorunu buldum pot arızalı imiş ..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri