pic yardım

okan1986

Üye
arkadaşlar merhaba bir projem var fakat pic konusunda sıfırım yardımcı olursanız sevinirim.

5 adet butonum var 5 adet led ve ben butonlardan herhangi birine basınca mesela 1 nolu butona bastım bıraktım 1 nolu led yanacak ve yanık kalacak takii başka bir butona basana kadar yani 1 nolu butona basınca 1 nolu led yanık kalacak arkasından atıyorum 3 nolu butona basınca 1 nolu led sönecek 3 nolu led yanık kalacak yardımcı olursanız çok memnun kalacağım ben bu devreyi röleler ile yaptım maliyet cok fazla oluyor 15 adet çift kontak röle gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tşk ler

Kardeş öncelikle sana kolaylık olması açısından butonları ve ledleri programsal olarak isimlendirmen tanımlaman lazım
SYMBOL komutu ile bunu yapabilirsin

Örneğin ; symbol led1=portb.0
symbol led2=portb.1
symbol led3=portb.2
symbol led4=portb.3
symbol led5=portb.4

symbol buton1=porta.0
symbol buton2=porta.1
symbol buton3=porta.2
symbol buton4=porta.3
symbol buton5=porta.4

Daha sonra ise if then endif komutlarını kullanarak istediğin gibi bir yazılım gerçekleştirebilirsin.Fakat pic e buton bağlarken biraz bilgili olman lazım şu açıdanki butonu kontrol ederken 0 ken mi şu işi yap yoksa 1 ken mi şu işi yap diye tanımlayacaksın yani girişlerine pull-down yada pull-up adı altında dirençler bağlanır yani pinler 0a yada 1e çekilir bu konular hakkında biraz bilgi edindikten sonra

basla:
if buton1=1 then
portb=0
led1=1
endif

if buton2=1 then
portb=0
led2=1
endif

if buton3=1 then
portb=0
led3=1
endif

if buton4=1 then
portb=0
led4=1
endif

if buton5=1 then
portb=0
led5=1
endif

goto basla
end

Şeklinde yazabilirsin konfigürasyon bilgileri her pic için ayrı olabileceği için belirtmedim ve butonlara ise pull-down direnci bağlanmış şekilde tasarladım umarım yol açıcı bir bilgi olur

Daha fazla detay lazım olursa bi özel mesaj at yardım etmeye çalışalım

Programı micro code studio ile derlemen işini çözecektir...

PIC18F452 hakkında bilgi lazım döküman yardımcı olursanız sevinicem.
Tarihçesi ve kullanım alanları vs. özellikleri gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri