pic ve rs485 bağlantı yardımı

caglayanm

Üye
slm arkadaşlar rs232 ile bir sistem tasarladım.Sistem şu şekilde çalışıyor bir yerde master pic var bu pice bağlı toplamda 120 adet slave pic var.Haberleşme tek yönlü yani sadece master pic slave piclere veri gönderecek ve hepsine aynı veriyi gönderecek.yani tüm slave picler aynı hatta bağlı.Şimdi toplam mesafe 1200 mt.Dolayısıyla rs485 kullanmak zorundayım.soru 1:)sn75176 mı 75179 mu kullansam daha iyi olur ve aralarındaki fark nedir
2:)masterdan çıkarken tek bir 75176 kullanıp bunun çıkışını kablo ile slavelere göndermem yeterli mi yoksa herbir slave için de bir adet 75176 mı kullanmalıyım.
3:)75176ların 6ve 7 nolu uçlarına ne kadar direnç bağlamalıyım ve bu bağlantı nasıl olacak.

Arkadaşlar yok mu yardımcı olacak kimse tamam 1 ve 2nin cevabını buldum ama 3e bir cevap verebilecek kimse yok mu

Her node için sonlandırma direnci bağlamayı düşündüğünüz gibi bir anlam çıkartıyorum mesajınızdan. Bu çok yanlış olur. Bütün dirençler paralel olacağı için hat empedansı düşer ve çekilen akım anormal artış gösterir. Balans da ayarlanamaz duruma gelir. Hattın en başına ve sonuna koymanız gerekir. Hesaplanması için aşağıda verdiğim linkleri inceleyebilirsiniz. Tabi bu yazdıklarım hat topolojinizin ideal olduğunu varsayarak geçerlidir. Hat topolojisi tren rayları gibi olmalıdır. Yıldız vb topolojiler zorunlu ise haberleşme standardınızı değiştirmeniz gerekli. 2 alternatifiniz olacaktır bu durumda;
1- IP tabanlı
2- CanBUS tabanlı

Ip tabanlı sistem ethernet haberleşmesi dediğimiz yöntemdir ve mesafe 300ft(95-120mt) civarındadır.
Canbus aradığınız özellikleri tamamen karşılar fakat yazılım ve maliyet tarafı biraz daha zorlayıcıdır. NXP firmasının Cortex M0 ailesinden olan LPC11C22 ve LPC11C24 serisi bu iş için gayet uygundur. MCU+CanController+CanTransceiver tek yonga üzerindedir ve 1K için fiyat 2,77 USD dir

RS 485 & RS 422 | HW-server.com
B&B Electronics Ltd's Technical Library
http://www.analog.com/static/imported-files/application_notes/AN-960.pdf

çok teşekkür ederim arkadaşlar kaynaklar ve verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı

rs485 ile mikrodenetleyiciyi kontrol ve bilgisayara veri göndermem gerekiyor ne gibi bir algoritma kullanmam gerekiyor özellikle veritabanını nasıl tasarlamam gerekiyor

rs485 ile mikrodenetleyiciyi kontrol ve bilgisayara veri göndermem gerekiyor ne gibi bir algoritma kullanmam gerekiyor özellikle veritabanını nasıl tasarlamam gerekiyor

Bu kadar ipucuna Sherlock Holmes olmak lazım.
-Kaç node olacak,
-Ne tip bir bilgi aktaracaksınız,
-Tekrarlanabilirlik ve güvenlik ne kadar önemli,
.
.
.

Gerisini siz kafanızda canlandırın lütfen.

Vizyon ve misyon net değilse, ne yazık ki cevaplarda net olmuyor. Amiral battı ile de bu işler yürümüyor...

Değerli Arkadaşlar,
KontrolKalemi'nde yeni olduğum için doğrudan konu açamıyorum. Bu nedenle sorumu buradan soruyorum, kuraldışı bir hareketim olduysa şimdiden özür dilerim.
Sorum şu;
8 buton ile veri hattı kullnarak 24v. 8 röleyi kontrol etmem gerekiyor. Devrenin kontrol tarafında bir de LCD ekran bulunacak ve Aktive edilmiş röleler gösterilecek. Aradaki data hattı yaklaşık 100m. dir.
Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere ihtiyacım var ( şema, layout, software, kod vs. ) lütfen yardım ediniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri