Pic ve PC haberleştirme arayüz

ramonn

Üye
arkadaşlar merhaba

Picbasic ile pic programlıyorum. Pic ile pc arasında haberleşmek için rs232 portunu kullanıyorum. rs232 ile yaptıklarım sınırlı kalıyor. Bu yüzden bilgisayarda arayüz programları oluşturmayı öğrenmem lazım! Bunun için hangi programı öğrenmeliyim! Genelde Visual Basic var ama Delphi yada diğer programlar nasıl. bu konuda bana önerebileceğiniz program hangsi olur?

banada lazım aslında pc kontrolllü görüntü aktaran araba yapmamız lazım kamerayayıda bir motora bağlıycaz keşke bi yardıncı olan olsa

bencede bilen birisi varsa mesala vb ile arayüz yazarken hangi komutları bilmemiz gerek veya vb yi baştan sona bilmekmi gerekli bu konuda açıklık getirirseniz çok iyi olur yada bu işler için bir kitap varsa önerirseniz çok mutlu olurum

Merhaba
Öğrenci arkadaşların en çok sıkıntı çektikleri çalışmalardan biri de PC'nin PIC ile olan haberleşmesi ve PC'den PIC'e data yollanmasıdır.İkincisi ise max232 nin PC ve PIC arasındaki bağlantıdır.Ben çok basit bir arayüz yazdım.Hangi numaraya basılırsa PC max232den PIC'e o rakkamın Hex kodunu yollar bu yollanan Hex kodunun sadece en alt 4 bitini işler ve isis şemasında gördüğünüz gibi PORTA dan görürsünüz.Ayrıca PC PIC bağlantısını sağlayan MAX232 nin bir de pdf baskısını yaptım.Ben de kendime yaptım gayet kullanışlı oldu.
Bu yaptığın ne işe yarar derseniz kullanıcı PIC'ten çıkan bu dört çıkışı istediği gibi işler(bu çalışma düzeltilmiş olup röleli hale getirildi).Örneğin SAĞ-SOL,YUKARI-AŞAĞI ve STOP.Verdiğim çalışmanın tüm dosyalarını PC'nizin C:\ bölümüne kaydedin çünkü ona göre derledim.ÇOK ÖNEMLİ NOT:verdiğim pdf ten baskı yapıp Max232 devresini yapacak arkadaşların kondansatör bağlantılarına çok dikkat etmeleri bağlantıları data sheete göre dikkatlice ve polarizasyona dikkat ederek montajlanması gerekir.Sağlıklı bir arayüz yazabilmek için VB net, C#... vs bilmekte fayda var.Aslında rs232 nin komutları çok basit serialport open ile seriport açılır,serialport write ile istenen data yollanır serialport close ile de seriport kapatılır.Fakat bu komutları işlerken tüm alt yapıyı bilmekte fayda var çünkü yazdığınız ara yüzde nasıl bir program olması gerektiğine siz karar veriyorsunuz.Ben size geçenlerde de paylaştığım bir çalışmamı vereyim.Bu çalışmamın kodları aşağı yukarı 4 tam sayfa tutuyor

BCD_TEST_prog_tadl.rar

yani sonuç olarak programı baştan sona bilmek gerekli :) peki önereceğiniz bir kitap varmıdır

Arkadaşım delphi yi önerebilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri