PIC ve hız limiti alarmı

mehmetkose

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar, benim bir devre ihtiyacım var, arabalarda bulunan impuls sensörden bilgi okuyarak lcd ekran hız bilgisini yazacak ve benim set ettiğim bir değerde bana uyarı için bir led yakacak, bunu pic ile yapmam gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum....

ornegin her 5 impulsun ne kadar zaman aldığını timer kullanarak sayacaksın. Sonra br kalibrasyon gerekecek. Birkac deneme yanılma ile hızı tutturursun.

Ya da sabit bir zaman aralığında kaç impuls geliyor. Ornegin 3 sn de kac impuls. Zaman uzun olursa hassasiyet artar tabiki.
Bir diğer yöntem de frekans voltaj konvertörü bir entegre kullanıp puls frekansını voltaja cevirip pic ADC ile okutmak.

arkadaşlar bu devreyi hazır yapıp verebilecek varsa iletişime geçerse memnun olurum...

Sensörün hakkında bilgi yok.
Pic için hangi dili kullanacağın belli değil.

Bunları bilmek gerek.
Teker devri mi ölçülecek şaft devri mi,tur başına ya da metre başına ne kadar puls ?
Motor devri olsa kolay ama hız için teker çapı ve devri gibi bilgiler gerekir.

İşin o kısmı belirlendikten sonra gelen bilgiyi (puls) zaman içerisinde değerlendirmek lazım.
Arkadaşımız belirtmiş timer kullanabilirsin.
Timer içerisinde bir sayacı arttırabilirsin.
Tabii belirli sürelerle sıfırlayarak.

Basic kullanıyorsan " count " gibi kullanışlı bir komut var.
Tek kusuru komut süresince başka iş yapmaması.
Belirli süre sonunda belirlenmiş pine gelen pulsleri sayar.

Bu sayıyı bildikten sonrası kolay .
Basit bir karşılaştırma ve istediğin pini aktif etme şeklinde kullanılabilir.
Karşılaştırma sayısı için klavye girişi ve ya yukarı aşağı tuşu gibi çeşitler olabilir...

Kazım Abi, tam bilgim yok ama bildiğim kadarı ile; impulse sensör varmış şanzımanda ve bu sensör arabanın kilometre saatine bilgi gönderiyormuş ve bu bilgiyi değerlendirip kadrana yansıtıyormuş kilometre saati, şimdi bu kilometre sati aynı zamanda bir pulse çıkışı vererek araca haricen takoğraf gibi cihazların bağlanmasına imkan sunuyormuş, şimdi benim sekıntım bu harici çıkışı kullanarak gelen pulse sinyalini okuyup bunu değerlendirerek istediğim bir değeri görünce led yakmak...

Şanzımana ve ya şafta takılan sensörleri tam bilmiyorum.
Devir başına kaç puls verir,bunun deket devri ve hız ile ilişkisi nasıldır bilmem.
5 V sevisinde ise doğrudan değilse gerilim bölücü ve zener diyotla tepe gerilimini sınırla ve pic e gir.
Gürültülü bir ortamda , pic için gereken tedbirleri almalısın.

eğer araba 2000 model ve üstü ise puls,volt felan okumana gerek yok. k line yada obd2 soketinden dijital olarak devir,hız,yakıt,sıcaklık,gaz poziyonu vss envayi çeşit bilgi gönderimi vardır. buradan okuyabilirsin. obd (on board diagnostic)

canbus protokolü ile veri transferi yapılır araçlarda.

sorun çözüldü teşekkürler.... herzaman ki gibi yardımcı olan olmayan ki olamayan daha çok teşekkür ederim....

sorun çözüldü teşekkürler.... herzaman ki gibi yardımcı olan olmayan ki olamayan daha çok teşekkür ederim....

şimdi nedemek yardımcı olamayan daha çok

yaparsın obd2 soketinden bağlantıyı adam akıllı ondan sonra çıkarsın olmadı diye. nerden bilebiliriz nasıl bir elektronikçisin ne seviyedesin. bir kabloyu yanlış bağlasan bunun sorumlusu forumdakilermi. sorunu çözüncede kimse yardımcı olmadı deyip çıkıyorsun.
hayatında ne obd girişi duymuşsundur nede k line soketi. ayrıca impuls ne? pulse denir ona.

şimdi nedemek yardımcı olamayan daha çok
yaparsın obd2 soketinden bağlantıyı adam akıllı ondan sonra çıkarsın olmadı diye. nerden bilebiliriz nasıl bir elektronikçisin ne seviyedesin. bir kabloyu yanlış bağlasan bunun sorumlusu forumdakilermi. sorunu çözüncede kimse yardımcı olmadı deyip çıkıyorsun.
hayatında ne obd girişi duymuşsundur nede k line soketi. ayrıca impuls ne? pulse denir ona.

Üslubunaza dikkat etmenizi tavsiye debilirim SİZE...!!!!
Adam akıllı derken nedemek istediğinizi anlayamadım...
Forum demek paylaşmak demek UKELALIK edebilirsin demek değildir..!!!!!
kendi bildiğini, diğer bilmeyenlerin yanında böbürlenerek anlatmak UKELALIK dır bence...
buraya yazdım ki bilmediğim bir konu hakkında bilgi edineyim diye... IMPULS ne derken nekadar ciddi bir elektronikçi olduğunuzu belli ediyorsunuz zaten ki bknz.IMPULS SENSÖRLER.. evet hayatımda obd girişi diye bişey duymadım çünkü o giriş değil ÇIKIŞTIR... ben hazır yapıp verebilecek biri varmı diye sordum eğer tenezzül edip okuduysanız tabi... ayrıca dünya genelinde genel bir kavram vardır hobi elektroniği adı altında.. demekki dünyda yaşayanların ve bu hobi ile uğraşanların hepsi gayrıciddi kişiler... bknz. İMZANIZ...!
sizinle polemiğe girecek kadar boş vaktim yok kusura bakmayın.. umarım nedemek istediğimi anlamışınızdır...!saygılar.(karşılıklı saygı çerçevesinde)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri