Pic transistör sürümü hakkında?

Arkadaşlar merhaba.Şöyle bir sorunla karşılaştım picten transistörü süremiyorum.
Bd435 trnsistörüm var.12 v collektörden veriyorum.picle baysi tetikliyorum.emitere 4 adet led bağlıyorum.tabi ledlerin Katodunu - veriyorum.
transistörüm tetiklenmiyor neden acaba bd435 4a lik.- lerimide ortak bağlıyorum olmuyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.

bence yükü kollektöre bağla emiteri 220r ile şaseye ver beyzide doğrudan sür çalışır bd135 ile ben öyle yapmıştım.

bence yükü kollektöre bağla emiteri 220r ile şaseye ver beyzide doğrudan sür çalışır bd135 ile ben öyle yapmıştım.

Merhaba baba23 dediğini aynen yaptım çalıştı.Sağol.Yalnız ben 4 led yerine 8 led 2 şerli paralel ve 16 led 4erli paralel kullanacağım.Dolayısıyla 220r de değişiklik olacak.Oraya güçlü bir direnç mi koymalıyım.100r bağladım ledler yanmadı.Şeffaf led kullanıyorum.Bunun için bir formul mü olmalı acaba.Teşekkür ederim ilgilendiğin için.

yaklaşık olarak 270r ile 330r arasında bir direnç değeri kullanmalısın ustam sonuç alacaksın büyük ihtimalle ayak üstü yazdım aslında deneyip öyle yazmalıydım ama hakkını helal et zamandan kazanalım:)

yaklaşık olarak 270r ile 330r arasında bir direnç değeri kullanmalısın ustam sonuç alacaksın büyük ihtimalle ayak üstü yazdım aslında deneyip öyle yazmalıydım ama hakkını helal et zamandan kazanalım:)

Selam dostum.310r denedim olmadı.Ledler hiç yanmadı.Ledlerin üzerine düşen gerilim yetersiz kaldı.Sanırım çok düşük direnç ve güçlü olmalı ki ledlerin üzerindeki gerilimden almasın.Normal 1r kullanıyoru ledler yanıyor fakat direnç çok ısınıyor yanacakken kapatıyorum.5r de ise ledler yanmıyor direnç yanıyor:)Teşekkürler.

Selam dostum.310r denedim olmadı.Ledler hiç yanmadı.Ledlerin üzerine düşen gerilim yetersiz kaldı.Sanırım çok düşük direnç ve güçlü olmalı ki ledlerin üzerindeki gerilimden almasın.Normal 1r kullanıyoru ledler yanıyor fakat direnç çok ısınıyor yanacakken kapatıyorum.5r de ise ledler yanmıyor direnç yanıyor:)Teşekkürler.

Kardeş deneyerek doğrusunu buldum ısınmanın sebebi beyz akımı.
Yani 220r lik direnci kaldırıp onun yerine 10k üzerinden beyzi tetiklediğimde ısınma olmuyor.Senin devrende led sayısı az olduğu için sorun olmadı.Zaten bende öyle denemiştim ilk önce.ama led artınca emitere koyduğumuz direncin faydası olmuyor.Seninde aklında bulunsun istedim.Nihayetinde bilgilerimizi paylaşarak doğruyu bulduk Allah razı olsun görüşmek üzere.

inşallah ustam işini hallettiğine sevindim işlerimiz yoğun olduğundan fırsat bulamadım hakkını helal et iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin.

herkeze selamlar
transistörler çok sıkıntı yaratıyor. fiyat bakımından transistörlerden fazla pahalı olmayan
2N25 veya 2N26 transistörlü optikkuplör kullanıyorum. hem daha güvenli. tavsiye ederim.

bu da bir yöntem payşaım için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri