pic step motor yardım

Programınızda step motorun dönüşünü engelleyen hatayı bulamasam da çok hata var.. :) Öncelikle decimal 4000 değerini 8 bitlik sayaca atayamazsınız.. MOVF DISPLAY, ADET komutu sanırım 18F teki MOVFF komutundan alışkanlık sanırım.. :) Belki bir ihtimal derleme hatası nedeniyle hex e çeviremeyip eski yazılımınızı deniyor olabilirsiniz..

Step motorun kilitlenmesi normal.. Ayaklarında eğer sabit bir giriş varsa kilitlenir..

Hata da yok gibi.. Pek sanmasam da PCLATH un RETLW komutlarını kapsadığına emin olun,, yani PCLATH=0 olmalı sanırım.. Vizem olmasa yardımcı olmaya çalışırdım.. Kolay gelsin..

derlemede hata olmuyor eski tek tek deniyorum girişleri dönmeye çalışıyor ama dönemiyor sanki öyle bişi sanırım kitleniyor motor bunun önüne geçmem gerek sanırım...

Merhaba
Yazılmış kodlardan hata ayıklamak bana daha zor geldiği için kendim kütüphanemden biraz çalışma yaptım.Tüm çalışmaları veriyorum.Fırsat bulursam gerisine devam edeceğim.Şimdilik "BASLA" ile diğer buton " SAGA" tamamdır döndürüyor.Benim size bir önerim de yarım adım döndürdüğünüz için etap etap giderseniz daha sağlıklı öğrenmiş olursunuz.Not:step motoru 7.5 dereceye ayarladım.Her yarım adımdaki açılara dikkat ediniz lütfen.

hocam dosyayı indirdim fakat hata veriyor program ilginiz için teşekkür ederim

bağlantılarda hata olabilir mi diye kontrol ettim defalarca orada da yok porc den çıkış alıyorum aldığım çıkışları 2003 e gönderiyorum motorun bağlantı şeması ortak uçlar vs onları da buldum. motor bozuk diyeceğim orada da problem yok. acaba diyorum bir tane motor sürücü devresi alıp pic ile tetiklesem nasıl olur acaba ?

Bu arada proteus bilmem ama kristal ayaklarının boşta olması normal mi? Yazılımda XTAL olarak ayarlanmış.. MCLR da boşta?

Bu arada proteus bilmem ama kristal ayaklarının boşta olması normal mi? Yazılımda XTAL olarak ayarlanmış.. MCLR da boşta?

hocam onlarda sıkıntı yok oralara takılmayalım dediğim gibi programı derliyorum. sanırım ben tam anlatamadım proteus da çalışıyor program orada sıkıntı yok devre üzerine kurduğumda sıkıntı var ben bundan bahsediyorum siz yanlış anladınız beni

Merhaba
Proteustaki devreler çalışıyor.SAGA-SOLA-DUR.Motorun kablolarını en uygun olacak şekilde yanılma,bulma yöntemi ile bulacaksınız.Kolay gelsin

O zaman daha evvel denildiği gibi ledlerle kontrol et bi.. Yazılım çalışıyor görünüyor, ama pic çalışıyor mu çalışmıyor mu.. Çalışıyorsa çıkışlar doğru mu vs onları kontrol etmeli.. Genelde kristal, mclr ve besleme ayaklarında farkedilmeyen sorunlarda kabahati yazılımda arıyoruz.. Yazılımda bi sorun yok gibi.. Peki step motor güçlüyse,, uln yanmış olabilir mi? Ya da pic in beslemesini sömürecek şekilde bir bağlantı yapmadın değil mi? PIC resetlenmeleri de sorun oluyor yüksek akım çeken devrelerde..

Aklıma gelmişken soylim Pic in besleme uclarına yani + ve - ye kondansator takman lazım .. Ben Bipolar Step motor ile deneme yaparken motor bir sure calısıp duruyordu 220nf taktıktan sonra duzeldi.. Sende dene ....

fakat yanlıs anlamdıysam motoru el ile tek tek giriş vererek calıstırmayı denemissin calısmamıs ozaman geriye 2 secenek var ya otor bozuk yada yanlıs baglantı var...

motor uclarının omajını olc bir yere not et. motor bozuk ise omajlar birbirine uyumsuz cıkacaktır.
omajları burayada yazarsın ...

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri