Pic seçimi

valla ben dün özellikle baktım ilk baktığım işlemci f452 oldu ama bir tane PWM gördüm şimdi bakıyorum dediğiniz doğru haklısınız. Sanırım bir yanlışlık oldu ama bende anlamadım 16f777 yi de özellikle arayıp buldum. :)

olur öyle bazen hocam. fişi takmayıp allah allah bu cihaz neden çalışmıyor diye 1 saat arıza aradığımı bilirim. :)

olur öyle bazen hocam. fişi takmayıp allah allah bu cihaz neden çalışmıyor diye 1 saat arıza aradığımı bilirim. :)

Aynı sorun geçen arkadaşın evinde iken oldu. :)
Son projemi test ediyorduk, güç vermemişiz.
Çalışan şey, niye çalışmıyor diye düşünüp durduk.
O yüzden devrelere en azından bir tane güç için LED takılmasını öneririm...

Aynı sorun geçen arkadaşın evinde iken oldu. :)
Son projemi test ediyorduk, güç vermemişiz.
Çalışan şey, niye çalışmıyor diye düşünüp durduk.

valla benim kartlar ledden geçilmiyor artık. devre kutunun içinde bile kalsa program geliştirirken çok işe yarıyor. her ayrı güç için led takıyorum. 3.3v. 5v 12v sonra uart için rx ve tx ledleri rtc varsa saniye ledi. birde rogram testi için picten bir i/o dan led.

valla benim kartlar ledden geçilmiyor artık. devre kutunun içinde bile kalsa program geliştirirken çok işe yarıyor. her ayrı güç için led takıyorum. 3.3v. 5v 12v sonra uart için rx ve tx ledleri rtc varsa saniye ledi. birde rogram testi için picten bir i/o dan led.

Aynen, zaten projemin şuanki hali dediğin gibi.
5V, 3.3V ve SD Card Select için LED var. :)
Ancak PCB'nin son sürümünde kaldıracağım.
Zira kutu içinde olacak düzenek...

Aynı zamanda küçücük led hayat kurtarıyor. Fabrikada makina ana besleme kablosunu değiştirecektik. Bus barda bir ekip var. Ben de aşağıda başka arkadaşla birlikte çalışıyorum. Yukarıdaki ekip makina enerjisini kestiğini söyledi, yanımdaki arkadaşta hemen ana şaltere saldırdı ölçmeden. Benim o ara gözüm 3 faz kontrol rölesinin ledine takıldı ve hemen müdahale ettim. O sebeple çok dikkatli olmak lazım. Herkese tavsiyemdir. Ölçmeden hiçbir şeye dalmayınız.

herkese çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum...

pwm motor kontrolu yazılımla da kolayca yapılabilir. Donanımsal olması şart mı. Ben herzaman ufak pic (8pin) kullanmaya çalışırım. Olmadı 16f876 kullanılır. 877 çok kaba

pwm motor kontrolu yazılımla da kolayca yapılabilir. Donanımsal olması şart mı. Ben herzaman ufak pic (8pin) kullanmaya çalışırım. Olmadı 16f876 kullanılır. 877 çok kaba
Haziri varken neden ugrasasinki hem ben stabil olacagini dusunmuyorum iki pwm icin interup nasil kullanacaksin

iki değil 4 servo icin bile yapılır. Problem değil. İnterrupt ile bir sayacı arttıracaksın. sayacın durumuna göre de motorlara pulseları yollayacaksın. Biraz konsantre olunursa 10 motor bile yapılır emin ol. bir ara buna benzer birsey yaptım ama neydi cıkaramadım. Bir nevi multitasking olayı. Bu iş için zor da değil. Mesela interruptını normalde 20Hz olarak mı ayarladın. Bu işte 2000Hz diye ayarla ve bir sayacı da int içinde 100 e kadar saydır. sayac değerleri ile darbe genişliğini ayarla. sayac her 100 olduğunda da yeni darbe için saymaya başla.

01234567891011121314151617181920..................100
---DDD------------------------------------------------------- // 1 motor D=pulse
---DDDDDDDD----------------------------------------------// 2 motor
--DD---------------------------------------------------------// 3 motor
------------------------DDDDDDDD------------------------// 4.motor.

istediğin kadar motor yapılabilir.

Ben servoları hep software olarak kontrol ederim. cok da stabil calisiyor. Hatırladım ben bunu iki servo icin yapmıştım, elimde 2 tane vardı ama sayısı arttırılır.

Interrupt ile yaptığın muddetce stabilite problemi yaşanması mumkun değil

iki değil 4 servo icin bile yapılır. Problem değil. İnterrupt ile bir sayacı arttıracaksın. sayacın durumuna göre de motorlara pulseları yollayacaksın. Biraz konsantre olunursa 10 motor bile yapılır emin ol. bir ara buna benzer birsey yaptım ama neydi cıkaramadım. Bir nevi multitasking olayı. Bu iş için zor da değil. Mesela interruptını normalde 20Hz olarak mı ayarladın. Bu işte 2000Hz diye ayarla ve bir sayacı da int içinde 100 e kadar saydır. sayac değerleri ile darbe genişliğini ayarla. sayac her 100 olduğunda da yeni darbe için saymaya başla.

01234567891011121314151617181920..................100
---DDD------------------------------------------------------- // 1 motor D=pulse
---DDDDDDDD----------------------------------------------// 2 motor
--DD---------------------------------------------------------// 3 motor
------------------------DDDDDDDD------------------------// 4.motor.

istediğin kadar motor yapılabilir.

Ben servoları hep software olarak kontrol ederim. cok da stabil calisiyor. Hatırladım ben bunu iki servo icin yapmıştım, elimde 2 tane vardı ama sayısı arttırılır.

Interrupt ile yaptığın muddetce stabilite problemi yaşanması mumkun değil

tabi krsital osc kullanılması şartıyla. katılıyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri