PIC Sürekli Yanıyor...

sfarbac

Üye
Elimde ares de çizilmiş basit bir devre var (aşağıda paylaşıyorum).Bu devrede 2 tane pic yaktım pic ler hiç çıkış vermiyor.Devreyi çalıştırdıktan sonra bir müddet güzel bir şekilde çalışıyor.Daha sonra pic aniden çıkış vermemeye başlıyor ve programlayıcı artık pici görmüyor yani sanırsam pic yanıyor .3. bir pic takmadan önce sizlere danışmak istedim.picin bu kadar çabuk yanmaması gekiyor. pic in yanma nedeni nedir acaba.devre de bir şeyi yanlış mı bağladım kaçırdığım bir noktamı var açıklarsanız çok sevinirim.

Merhaba,
Ares ile pek birşey anlaşılmaz varsa isis çizimini verirseniz daha kolay analiz edilir.

Merhaba
S1-S8 pinleri pıc'e nasıl giriyor?Yazılımda TRIS ayarları uygun mu?J4 bağlantısının ne olduğunu ve de nasıl çalıştığını anlayamadım.(RB0'ı bir pozitife bir negatife mi geçiriyor?)Bence sıkıntı yazdığım yerlerde olabilir.Başka da bir terslik fark edemedimÖnce çalışıp bir süre sonra yanıyorsa L293'ten çekilen akımları da kontrol etmek gerekecek.

cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

tris ayarları;

set_tris_a(0xFF);
set_tris_b(00000000);
set_tris_c(00000011);
set_tris_e(0x0F);
output_b(0x00);
output_c(0x00);

j4 bağlantısı şuan boş entegresini daha takmadım.ondan kaynaklanamaz.
anladığım kadarıyla l293d pic ten akım çekmiyor. yada dediğinizi ben mi yanlış anladım l293d akımlarını neden kontrol etmemiz gerektiğini pek anlayamadım.

Dosyaya bakmak istedim ama dposya bulunamadı diyor.
-Pice baglı olan diğer komponentlerde bozukluk varsa
-pic girisine fazla voltaj veriyorsan
-veya akım cekiyorsan ancak oyle yanar.

picin baglı oldugu komponentleri kontrol et.

Merhaba
L293d'ye bağlı pinlerden RC1 ve RC2 pinlerinin trıs ayarlarını tekrar bir gözden geçirir misiniz?(L293d hiç kullanmadım ama EN1 ve EN2 pinlerin aynı işi yaptığını düşünerek RC1 ve RC2 TRIS ayarları farklı geldi.set_tris_c(00000011);

çok teşekkür ediyorum siz söyledikten sonra farkettim evet orda bir hata var yarın yeni pic ile devreyi denerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri