PIC PROGRAMLAMA YARDIM..!

mst.n

Üye
ısıs deki pıc icerisine yüklediğim .hex dosyasını hangi programla acıp değişiklik yapabilirim..

hex kodunu asm'ye çevirmen lazım. bunu mplab programı ile yapabilirsin. menüden file import -> hex. sonra view program memory dersen asm kodları görürsün. bu kodları kopyala notepada yapıştır. düzenleme yaptıktan sonra tekrar asm kaydedip hex'e compile etmen gerekir.

ancak hex'i asmye çevirince oldukça karmaşık kodlar çıkabilir. bunun yerine elinde kaynak kod dosyası(asm,c,pb vs.) varsa onunla uğraşman daha kolay olur. eğer isis içindeki örnek dosyalarda değişiklik yapmak istiyorsan, örnek klasörlerinin içinde kaynak kodları bulabilirsin

bu işlemleri yapabilmem için hangi programı kullanmam gerekli acaba pic ler hakkında hiç bir bilgim yok.

"mplab ide" programı ile yapabilirsin. fakat hiç bilgin yoksa zaten nasıl yapmayı umuyorsun ki?

Sayın lordsandman'ın dediği gibi mevcut bir hex kodu değiştirmek kodu yazmamış olan programcı için oldukça karmaşık olabilir. (Ki sen konu hakkında hiçbir bilgin olmadığından bahsediyorsun) Nacizane sana tavsiyem çalıştıracağın programın kodlarını kendin yazmaya çalışmandır.

bana bir kaç proje için yardımcı olurmusunuz elimden geldiğince karşılığınıda ödeyebilirm

hex kodunu asm'ye çevirmen lazım. bunu mplab programı ile yapabilirsin. menüden file import -> hex. sonra view program memory dersen asm kodları görürsün. bu kodları kopyala notepada yapıştır. düzenleme yaptıktan sonra tekrar asm kaydedip hex'e compile etmen gerekir.

ancak hex'i asmye çevirince oldukça karmaşık kodlar çıkabilir. bunun yerine elinde kaynak kod dosyası(asm,c,pb vs.) varsa onunla uğraşman daha kolay olur. eğer isis içindeki örnek dosyalarda değişiklik yapmak istiyorsan, örnek klasörlerinin içinde kaynak kodları bulabilirsin

Programlar hakkında biraz kendimi geliştirdim. Bir proje yapmaya uğrasıyorum bu projede lcd ve 8 adet çıkışım var. Çıkışlar ledlerle gösterilmiş isimlendirme led1 led2 ... ledler yarine röle bağlayacağım lcd de gözüken isimleri aydınlatma klima vs şeklinde değistirmek istiyorum. ccs c programında c kodunu acıyorum ama sürekli hata veriyor nerden yanlış yapıyorum acaba lütfen yardım. acık kodlar linkte mevcut.

c kodu+hex.rar ? Yandex.Disk

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri