PIC programlama kartı almak istiyorum önerileriniz ?

seco_

Paylaşımcı üye
PIC programlama kartı almak istiyorum önerileriniz ?

Özellikle küçük birşey düşünüyorsan pickit2 , deney bordu gibi diyorsan ucu açık , bir çok örneği ve kaliteli ürünleri bulabileceğin bir yer , her şeyden önemlisi teknik testeği sorunsuz alabilirsin.

ExpKits

ExpKits

Özellikle küçük birşey düşünüyorsan pickit2 , deney bordu gibi diyorsan ucu açık , bir çok örneği ve kaliteli ürünleri bulabileceğin bir yer , her şeyden önemlisi teknik testeği sorunsuz alabilirsin.

ExpKits

ExpKits

Evet, PICkit2 de kesinlikle güzel bir çözüm olabilir.

Pickit2 en çok clone yapılan bir ürün.
Doğrudan microchipin ürünü.
Clone olsada internet üzerinden yazılım yazılım güncellenerek sorunsuzca yeni ürünlerlede kullanılıyor.
Bazı clone ler 3.3V ile çalışan piclerde sorun oluyor.
Buna dikkat etmek lazım.
Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için pek önemli gözükmüyor ama kısa sürede ilerleyince ve 3.3 V bir pic i listede bulamayınca ve ya programı yükleyemeyince yeniden ürün aramak can sıkıcı bir durum.
Kendim kullandığım için gönül rahatlığı ile önerdim.

Programlama kartını aldık diyelim. devamı için (yeni başlayanlar) hangi geliştirme kartını önerirsiniz.

Geliştirme kartları aynı zamanda programlayıcı olarakda çalışır.
Yani geliştirme kartı alanın ayrıca programlama kartı almasına gerek yoktur.
Sadece ufak olsun yanımda taşırım derse ve " duygusal bir çocuksa " o zaman ayrıca almak yasak değil tabiiki.
Hangi pic ise onu takarsın programlarsın ve sonrasında pic o kartın üzerinde çalışır.
Kartta pek çok donanım olur ve dip switch lerle ya da pin header ile kullanmak istediğin donanımı devreye alırsın.
Örnek , PortC5=1 olsun istersen kart üzerinde ilgili butona basar ve programının işleyip işlemediğini görürsün.
Ya da lcd -display gibi şeylerin çalışıp çalışmadığını görürsün.
Geliştirme kartları alırken iyi inceleyin.
Her kart her pic i kullanamaz ve üzerinde olan donanımları iyice inceleyin.
Sonra bu yokmuş abüüü diye ağlama hakkınız yok.
Ancak pickit2 ile programlayamayacağınız pic yok.
PC üzerinden debug yapabilirsiniz.
Kullanma kılavuzlarında ya da microchip sayfalarında açıklamalar var.
Sadece microchipin sattıkları değil clonelerde aynı işlevlere sahip...

ExpKits
sayfasında en altta kit karşılaştırma tablosu var. Kit alırken bu tablo incelenerek ürün seçimi yapılmalı. Tabi bu kitlerin ifyatlarıda araştırılmalıdır.

Usb ile olsa daha iyi olur. ve ek bir güç kaynağı ile daha yararlı olacağını okudum. bütçem 60-75 TL ve ileride aaa bu pıc buna uygun değilmiş demek istemiyorum

Link verdiğim örnek usb den çalışır.
Orijinal pickit2 yani piclerin üreticisi microchip firmasının , benim ürümlerimi bu programlar dediği pickit2 , dışarıdan beslemeye ihtiyaç duymaz.
Ancak clone olanların bazıları bunu beceremez ve harici beslense..... ayaklarına yatarlar.

Orijinal pickit2 de sadece ICSP var .
Kullanımda büyük kolaylık sağlayan zif soket clone lerde olur.
İlerde öğrendiğinde sende devre kartlarına özel yapı ile pici devreden sökmeden program atarken ICSP kullanırsın.
Şimdilik ve tabii ileridede zif soketli olanı tercih et.
Bunlarda aynı zamanda ICSP var...

Aslını incelemek kuru sıkılardan korunmanı sağlar....

Product Search - microchipDIRECT

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri