PIC Programlama devresi lazım ?

İş görecek halde olmasa beta sını bile yayınlamazlardı.
PK2 daha ucuz 55 TL , duygusal arkadaşlar için önemli nokta.
PK2 yeni bazı chip leri tanımıyordu , pk3 bu sebeple öne çıkıyordu.
Lakin bir dosya ile yeni elemanlarda tanımlanıp programlanabilir olunca pek fark kalmadı.
İlerde pk3 dediğiniz gibi oturunca pk2 desteği kalkacaktır ve aldığınız ürünü uzunca süre kullanacaksanız pk3 daha isabetli bir seçim olur.
Zaten donanım aynı kalır , sadece üzerindeki chip in hex i programı değişir.
Onuda orijinal - clone farkı gözetmeksizin kendi sitesi yani microchip üzerinden anında update etme imkanı var.

Orijinalinden farkı dip soketli chip lerde büyük kolaylık olan zif soket oluşu , gerçi hala dip soket kullanan var mı bilmiyorum.
Varsa bir an önce smd işine geçin derim.
Ucuz - kolay + ICSP

----------

Kendi yapmak isteyenin ilk durağı " jdm programmer " .
Bunun için rs232 porta ihtiyacınız var.
Benzeri " LPT pic programmer " ama bunun içinde paralel porta ihtiyacınız var.
Bunlar yoksa usb , usb olunca iş değişiyor çünki usb den çalışan programlayıcıların üzerinde programlanmış bir pic oluyor yani onuıda programlamak için ayrı bir programlayıcı veya arkadaş desteği...
Ayrıca yeni başlayanlar başka bir çok sorunla uğraşacaklar .
Bunlara birde programlamlayıcı eklenirse , "duygusal şart" olmadıkca uğraşmayın derim.

yardiminiz icin tesekkur ederim ama anlamadigim olay bu programlama kartlarindaki ( pickit2, pickit3 ) olmasinin bana ne gibi avantajlari veya dezavantajlari olacak. Sonuc itibariyle o sadece araci değil mi.onemli olan benim yazdigim program degil mi ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

... yazdigim program degil...

Öyle sanılır.
Eccücük öğrenilip dahili osc ve timer lar ile bir şeyler yazarken , yazıp sildin tekrar yazdın , sonra ararsın forumlarda , abüüü zaman tutmuyor...
İç osc kalibrasyon gibi kavramları göz ardı etmemek lazım , tabii microchip ürünü kullanıyorsan salla gitsin .

Öyle sanılır.
Eccücük öğrenilip dahili osc ve timer lar ile bir şeyler yazarken , yazıp sildin tekrar yazdın , sonra ararsın forumlarda , abüüü zaman tutmuyor...
İç osc kalibrasyon gibi kavramları göz ardı etmemek lazım , tabii microchip ürünü kullanıyorsan salla gitsin .

Anladım kafamda sekillenmeye başladı simdi.ama microchip ürünlerini kullaniyorsan salla gitsin tam olarak ne demek?

Takma kafana demek.
Sorun olmaz demek.
Az daha okuyup öğreneceksin.
İlgili pdf leri yalayıp yutacaksın demek.
Hani belki kıyıda köşede bir satıra denk gidersin.
Belki microchip in yaptığı programlayıcılar , silerken fabrika cal değerlerini bir yere yedekleyip siliyordur ... :rolleyes:

O zaman pickit2 ya da pickit3 hangisini bulursam alayim ilk etapta işimi görecektir sanırım. Yardımınız için teşekkürler

İş görecek halde olmasa beta sını bile yayınlamazlardı.
PK2 daha ucuz 55 TL , duygusal arkadaşlar için önemli nokta.
PK2 yeni bazı chip leri tanımıyordu , pk3 bu sebeple öne çıkıyordu.
Lakin bir dosya ile yeni elemanlarda tanımlanıp programlanabilir olunca pek fark kalmadı.
İlerde pk3 dediğiniz gibi oturunca pk2 desteği kalkacaktır ve aldığınız ürünü uzunca süre kullanacaksanız pk3 daha isabetli bir seçim olur.
Zaten donanım aynı kalır , sadece üzerindeki chip in hex i programı değişir.
Onuda orijinal - clone farkı gözetmeksizin kendi sitesi yani microchip üzerinden anında update etme imkanı var.

Orijinalinden farkı dip soketli chip lerde büyük kolaylık olan zif soket oluşu , gerçi hala dip soket kullanan var mı bilmiyorum.
Varsa bir an önce smd işine geçin derim.
Ucuz - kolay + ICSP

----------

Kendi yapmak isteyenin ilk durağı " jdm programmer " .
Bunun için rs232 porta ihtiyacınız var.
Benzeri " LPT pic programmer " ama bunun içinde paralel porta ihtiyacınız var.
Bunlar yoksa usb , usb olunca iş değişiyor çünki usb den çalışan programlayıcıların üzerinde programlanmış bir pic oluyor yani onuıda programlamak için ayrı bir programlayıcı veya arkadaş desteği...
Ayrıca yeni başlayanlar başka bir çok sorunla uğraşacaklar .
Bunlara birde programlamlayıcı eklenirse , "duygusal şart" olmadıkca uğraşmayın derim.
Sayın KazımUğur güzelce yoğun kısa bir özet geçmiş durumu, araştırsanız zaten bunları bulacaksınız. Kazım hocam, yeni başlayan arkadaşlara pickit3 e ihtiyaçları olmayacağını anlatmak istedim, kimse pic32 nin direk desteklenmeyen bir modeli ile pic programlamaya başlamıyor zaten, yeni başkayan arkadaşlar 8 bitlik piclerle biraz asm tabanı öğrenip sonra belki 16 bit veya 8 den direk 32 ye geçecek c vb. kullanacak bu işi sökecek, datasheet ne anlatıyormuş anlayacak derken zaten en kötü 1-2 seneleri geçecek bu sürede hiç belli olmaz pickit4 bile çıkar veya arkadaşlar picden vazgeçip başka mikrodenetleyicilere yönelmek isteyebilirler, demek istediğim araba kullanmayı öğrenmek için direk bir mercedes alacaklarına alsınlar birtane doğan şahin öğrensinler belki ondan sonra bmw vs. isterler ona geçsinler boşuna 30-40 lira fark vermesinler, hem doğan şahinin tamiri kolaydır hepimiz tanıyoruz bir sıkıntı yaşarlarsa kolay yardım bulabilirler.
Benim düşüncem şu yeni başlayanlar için pickit2 veya 3 almalarının en az 1 sene içinde kendilerine hiçbir farkı-katkısı yoktur, bunu zaten işi öğrendikçe kendileride görecektir.

Microchip sürekli yeni mcu lar üreten bir firma.
Diğerlerinde o kadar çalışma göremedim.
Elbette bu konular maddiyata dayalı ve dev bir pazar.,
Milliyetcilik ön planda olacaktır.
Bizim yerli malı kullanımı ile alay ederler ve bize küçümsetirler fakat kendileri milli bir şeyleri varsa asla başka şey kullanmazlar.
Şimdi pic arm gibi tartışmalar zaten bu başlığın konusu değil.
Lakin , yeni çıkan microchip ürünleri eskilerden çok ucuz ve daha kabiliyetli.
Yani hızlı hafıza çok falan...
f84 çöp zaten üretilmiyor ama yüksek fiyatlı , nedeni sizin yorumlarınıza kalmış.
Yenilerden mesela K serilerinde pk2 bazılarını programlayamıyordu ama bir ek exe çıkarıldı.
Bu desteğin sürmeyeceği aşikar.
TR kitapların taş devri mcular üzerine yazılmış olması işe yeni başlayan örneğin lise öğrencileri için yol gösterici oluşu ve dandik örümcek kafalı karaköy elektronik malzeme satıcılarının ancak onları getirip satması gibi faktörler senin örnekteki gibi kanadı var ama uçamaz garibim "kuşlar" gibi olmaktansa , işimi görsün değer derim.
Bunlar amaç değil araç.
Ve her zaman yazdığım gibi vakit nakittir.
Ne onlar sizi uğraştırsın ne de siz onlarla uğraşın.
Her zaman en yeniyi en iyiyi kullanın.
Siz buna değersiniz...

Konu çok geniş neresinden çeksek o tarafa gider, mesele amaç için un uygun aracı kullanmaksa, ikiside gideceği yere götürür, aralarında öyle bir uçak bir eşek farkı yok, boşuna para verme diyorum arkadaşa yoksa elbette en iyisine en yenisine layık herkes. Kitap meselesi bence öyle değil, bir işin temel taşları vardır, geçmişi değiştiremediğiniz gibi bu temel taşlarıda değiştiremezsiniz, programcılığa bu dinazor kitaplarıyla başlamak vakit kaybı değildir ileride aptalca sorular sormanızı engeller neyle uğraştığınızı size anlatır, yok ben m.d. programlamayı öylesine öğreniyorum diyen arkadaş varsa hiç zaman kaybetmesin arduino gibi oyuncakları alsınlar, ben tepeden tırnağa öğrenecem diyorsanız başlarsınız bu iş nereden çıkmış ne olmuş bu güne kadar hızlıca geçersiniz sonra günümüzün en yenisi en iyisi ile çalışırsınız isterseniz. Şimdi yeni başlayan biri neden pickit3 alsın sırf buna değdiği içinmi ne gerek var, ben 3. senedir pic programlıyorum daha asm den kurtulamadım (bu kişisel bir sorun), ama artık arm a geçiş yaptım evet burada tartışılacak konu değil ama ben pickit3 e ihtiyaç duymamamış oldum, yeni başlayan biride elbet böyle bir duruma gelebilir, neyse çok uzattık banane 30-40 lira fazla verecekse versin ben aklımdakileri söyledim isteyen istediğini yapar, bizim millete zaten aynı işi görecek malı 3 ay sonra yeni bir ad ve kullanmayacağı birkaç ek özellik ile satsan yeni diye daha fazla para verip alır (cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar hep aynı politika ile 3 ayda bir ürün satıyor, bu pickit2-3 durumu ile tam örtüşmüyor ama durum benzer,yeni başlayan biri için pickit2 ile 3 arasında anlayabilecekleri-kullanabilecekleri hiçbir fark yoktur)

- - - Updated - - -

Konu çok geniş neresinden çeksek o tarafa gider, mesele amaç için un uygun aracı kullanmaksa, ikiside gideceği yere götürür, aralarında öyle bir uçak bir eşek farkı yok, boşuna para verme diyorum arkadaşa yoksa elbette en iyisine en yenisine layık herkes. Kitap meselesi bence öyle değil, bir işin temel taşları vardır, geçmişi değiştiremediğiniz gibi bu temel taşlarıda değiştiremezsiniz, programcılığa bu dinazor kitaplarıyla başlamak vakit kaybı değildir ileride aptalca sorular sormanızı engeller neyle uğraştığınızı size anlatır, yok ben m.d. programlamayı öylesine öğreniyorum diyen arkadaş varsa hiç zaman kaybetmesin arduino gibi oyuncakları alsınlar, ben tepeden tırnağa öğrenecem diyorsanız başlarsınız bu iş nereden çıkmış ne olmuş bu güne kadar hızlıca geçersiniz sonra günümüzün en yenisi en iyisi ile çalışırsınız isterseniz. Şimdi yeni başlayan biri neden pickit3 alsın sırf buna değdiği içinmi ne gerek var, ben 3. senedir pic programlıyorum daha asm den kurtulamadım (bu kişisel bir sorun), ama artık arm a geçiş yaptım evet burada tartışılacak konu değil ama ben pickit3 e ihtiyaç duymamamış oldum, yeni başlayan biride elbet böyle bir duruma gelebilir, neyse çok uzattık banane 30-40 lira fazla verecekse versin ben aklımdakileri söyledim isteyen istediğini yapar, bizim millete zaten aynı işi görecek malı 3 ay sonra yeni bir ad ve kullanmayacağı birkaç ek özellik ile satsan yeni diye daha fazla para verip alır (cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar hep aynı politika ile 3 ayda bir ürün satıyor, bu pickit2-3 durumu ile tam örtüşmüyor ama durum benzer,yeni başlayan biri için pickit2 ile 3 arasında anlayabilecekleri-kullanabilecekleri hiçbir fark yoktur)

@karaapak bey sizede teşekkür ederim.pickit2 ile başlamayı düşünüyorum duruma göre bana yetmeyecek kadar gelistirirsem kendimi (ilerlersem) pickit3ü alırım. Keske o noktaya geleyim de bir şekilde alırım o kartı. Artık takıldığım yerlerde de yardımcı olursunuz inşallah :)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri