PIC Programlama devresi lazım ?

Meilo

Üye
Merhaba Arkadaşlar ,

Üniversite öğrencisiyim.Elektrik elektronik mühendisliği bölümü.Ders olarak daha Pic lere başlamadık ama ben şimdiden başlamak istiyorum. pic 16f84 anlatan bir kitap aldım okuyup öğreniyorum.şimdi de kart lazım tabi haliyle onu da kendim yapmayı istiyorum.16f84 ve türevlerini programlayabileceğim bir devre önerirmisiniz ?

şimdiden teşekkürler

Exp kits sana yardımcı olur. Sitesinde program geliştirme, deneme bordları da mevcut. Sadece programlayıcı arıyorsan o da mevcut. Kolay gelsin.başarılar.

ExpKits

Guzel siteye benziyor.pickit2 hosuma gitti ama fiyat felan goremedim.ayrica karti kendim yapsam daha mi iyi olur diye düşünüyorum çünkü pratigimi de gelistiririm.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kartini kesinlikle kendin yapma , pickit2 al işin o kısmını sağlama al. Kutulu olsun , senind e için rahat olsun. Sen kendini diğer devrelerinde geliştir , en güzeli bu olur. pickit2 70 TL olması lazim delab yazip pickit2 yazarsan sitesine ulaşabilirsin , internetden satın alabilirsin sitelerinden güvenilirdir.

Assembler ile mi başliyorsun?

Exp kits sana yardımcı olur. Sitesinde program geliştirme, deneme bordları da mevcut. Sadece programlayıcı arıyorsan o da mevcut. Kolay gelsin.başarılar.

ExpKits
bende bu gun temın ettım hosuma gıttı pickit2 kendı yaptıgım devrede bı zaman sonra sıkıntı yasamaya baslamıstım 0000H hatası alıyodum genelde pickiti aldım rahatladım tavsiye ederim

Teşekkür ederim en iyisi öyle yapayım o zaman

Kartini kesinlikle kendin yapma , pickit2 al işin o kısmını sağlama al. Kutulu olsun , senind e için rahat olsun. Sen kendini diğer devrelerinde geliştir , en güzeli bu olur. pickit2 70 TL olması lazim delab yazip pickit2 yazarsan sitesine ulaşabilirsin , internetden satın alabilirsin sitelerinden güvenilirdir.

Assembler ile mi başliyorsun?

Valla assembly galiba MOV ADD felan komutları var

Pickit2 out - pickit3 in :

ExpKits

Kazım hocam pickit3 biraz otursun bence ondan sonra denesin yeni başlayanlar, birde pickit2 uzun müddet işlerini görür fazla para vermelerine gerek yok. Yani bu pickit3 işini windowsun yeni çıkan sürümüne benzetiyorum önce bir sorunları çıksın ortaya, çözülsün sonra kullanmaya geçelim gibi. Bu arada pickit herhangibir versiyonu alacaksanız Kazım hoca uyandırmıştı beni yine belirttiği gibi expkits den almak daha uygun olur, fiyat için sitesindede belirttiği gibi ürüne mağaza kısmından bakın.

İş görecek halde olmasa beta sını bile yayınlamazlardı.
PK2 daha ucuz 55 TL , duygusal arkadaşlar için önemli nokta.
PK2 yeni bazı chip leri tanımıyordu , pk3 bu sebeple öne çıkıyordu.
Lakin bir dosya ile yeni elemanlarda tanımlanıp programlanabilir olunca pek fark kalmadı.
İlerde pk3 dediğiniz gibi oturunca pk2 desteği kalkacaktır ve aldığınız ürünü uzunca süre kullanacaksanız pk3 daha isabetli bir seçim olur.
Zaten donanım aynı kalır , sadece üzerindeki chip in hex i programı değişir.
Onuda orijinal - clone farkı gözetmeksizin kendi sitesi yani microchip üzerinden anında update etme imkanı var.

Orijinalinden farkı dip soketli chip lerde büyük kolaylık olan zif soket oluşu , gerçi hala dip soket kullanan var mı bilmiyorum.
Varsa bir an önce smd işine geçin derim.
Ucuz - kolay + ICSP

----------

Kendi yapmak isteyenin ilk durağı " jdm programmer " .
Bunun için rs232 porta ihtiyacınız var.
Benzeri " LPT pic programmer " ama bunun içinde paralel porta ihtiyacınız var.
Bunlar yoksa usb , usb olunca iş değişiyor çünki usb den çalışan programlayıcıların üzerinde programlanmış bir pic oluyor yani onuıda programlamak için ayrı bir programlayıcı veya arkadaş desteği...
Ayrıca yeni başlayanlar başka bir çok sorunla uğraşacaklar .
Bunlara birde programlamlayıcı eklenirse , "duygusal şart" olmadıkca uğraşmayın derim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri