pic led tabela devresinde reset (aslında duruyor) sorunu

eduyan

Üye
pic18f4550 (elimde bu vardı bunu kullandım) i 4n25 optokuplör ile sonra 2n222 npn transistör ardından 5v röleye bağladım ve 1n4148 diyodu röleye ters bağladım(hızlı olduğu için seçtim). 12v 1A kadar her harf için kontak değeri var. pic içine de 3 program ekledim düz yanma flash yanma ve animasyon şeklinde yanma.düz yandığı zaman çalışma sorunu yok fakat animasyon da iken çalıştıktan 9-10 dakika sonra tamamen duruyor.besleme geriliminden kaynaklanıyor olabilirmi?(harici besleme kullandım). artık aklıma birşey gelmemeye başladı. bu devreye yapılabicek birşey varsa yardımcı olurmusunuz eğer yoksa gittigidiyorda 1k bağlayıp ırfz44n i süren kart satıyorlar bu nasıl çalışıyor.şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Merhaba
Röle kontakları animasyon hızına yetişebiliyor mu?Eğer hızlı bir animasyon söz konusu ise kontakların açılıp kapanması animasyona yetişemiyebilir.Bir önerim de basit animasyon işler için 18F4550 kullanmayınız.Basit ve ucuz olan 16F628A sizin işinizi görür.Röle yerine de aşağıdaki linki ineleyin lütfen.Kolay gelsin.
IRF440 Datasheet pdf - N-CHANNEL POWER MOSFETS - Samsung Electronic

söylediğiniz gibi animasyon hızlı 150-200ms de bir yanıp sönmeler gerçekleşiyor.Çinden 10 tane ucuz olarak sipariş etmiştim, bi akrabamın dükkanı için yaptım devreyi o yüzden pic i önemsemedim fakat dediğiniz doğru 18f4550 kullanmaya gerek yok ve ayriyeten pic in üzerine elimi yaklaştırdığımda kafayı yiyor ya duruyor yada bi saniyede 10-20 kere çıkışları açıp kapatıyor dengesizleşiyor.
mosfet ile sürmek en temiz yol gibi duruyor.rölelerin çıkardığı çat çut sesi de cabası.

söylediğiniz gibi animasyon hızlı 150-200ms de bir yanıp sönmeler gerçekleşiyor.Çinden 10 tane ucuz olarak sipariş etmiştim, bi akrabamın dükkanı için yaptım devreyi o yüzden pic i önemsemedim fakat dediğiniz doğru 18f4550 kullanmaya gerek yok ve ayriyeten pic in üzerine elimi yaklaştırdığımda kafayı yiyor ya duruyor yada bi saniyede 10-20 kere çıkışları açıp kapatıyor dengesizleşiyor.<br>&nbsp;mosfet ile sürmek en temiz yol gibi duruyor.rölelerin çıkardığı çat çut sesi de cabası.

söylediğiniz gibi animasyon hızlı 150-200ms de bir yanıp sönmeler gerçekleşiyor.Çinden 10 tane ucuz olarak sipariş etmiştim, bi akrabamın dükkanı için yaptım devreyi o yüzden pic i önemsemedim fakat dediğiniz doğru 18f4550 kullanmaya gerek yok ve ayriyeten pic in üzerine elimi yaklaştırdığımda kafayı yiyor ya duruyor yada bi saniyede 10-20 kere çıkışları açıp kapatıyor dengesizleşiyor.<br>&nbsp;mosfet ile sürmek en temiz yol gibi duruyor.rölelerin çıkardığı çat çut sesi de cabası.

Elinizi yaklaştırdığınızda sapıtmasının nedeni mcrl reset ucunu boşta bırakmanızdan kaynaklanıyor. 10K direnç ile +5v bağlayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri