Pic konusunda tecrubesi olanlar yardım edebilir mi?

brkabnz

Üye
3 tane 7 segment display ile cıkarma işlemi yapmak istiyorum . 3 display olacak rakamları biz arttırarak sececez bir de eşittir butonumuz olacak sonucu 3. displayden almak istiyorum durum bu bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar nerden başlıyacıgımı neler yapmam gerektıgı konusunda yardımcı olursa sevınırım .

Öncelikle displayleri hangi mantıkla sureceksin onu belirle dekoder ile surmen senin için daha kolay olacaktir. Yazılım konusuna gelince her display için bir değişken belirleyeceksin mesela 1. Display a 2. Display b 3.display c diye. 3 button olacak 1. si a yi arttıracak 2.si b yi arttıracak 3. sü ise eşittir olacak değerler belirlendiginde a-b yapıp sonucu alacaksın.
Kolay gelsin.

bunu denemsını proteus da once yapmak istiyorum entegre olarakta 16f877 kullanacam onunla beraber mı decoder kullanacam ve ayrıca eklemem gereken baska bır eleman yok mu?

Her bir display için 4543 entegresi kullan picten gonderdigin BCD kodla displayi çalıştır mesela 0001 yollarsan displayde 1 yazar , başka eleman eklemene gerek yok.

Ekli dosyalar

• 1416861126074.jpg
    1416861126074.jpg
    48.8 KB · Görüntüleme: 25
dedıgın olayı anladım yalnız benm 16f877 entegresını kullanmam şart proje oldugu için ona gore nasıl ayar yapabılırım

İşte dekoderi 16f877 ye baglayacaksin resimde solda bulunan 4 bağlantıyı 877ye baglayacaksin

hocam denedimde simdi 877 nin hangı uclarına baglıyacam hakkında bi fikrimde yok buton nereye koyulcak onuda tam bılmıyorum yanı bu konuda hiç bilgim yok açıkcası sadece programı kullaNMAYI biliyorum

Merhaba,
PIC ile daha önce bir çalışmanız oldu mu?Ayrıca PIC'e bir de program yazmanız gerekecek.Hangi PIC programlama dilini kullanacaksınız?

iki tane buton olacak
birinci buton 1. displaydeki sayıyı arttıracak
ikinci buton 2. displaydeki sayıyı arttıracak

3. butona basınca 1. displaydeki sayıyı ikinci displaydeki sayıdan çıkartıp 3. displayde sonucu göreceğiz.

Eğer istediğin buysa yardım edebilirim önce doğru mu anladım bilmek istedim.
Ayrıca bunu mikroC'de yapabilirim assembly falan istersen yorar beni uğraşacak kadar vaktim yok daha doğrusu assembly dili ile.

istediğin bağlantı şu şekilde.

Ekli dosyalar

• 7 seg.jpg
    7 seg.jpg
    239.7 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger