PIC kontrollü Güç Kaynağı yapan oldu mu

silvestir

Profesyonel Üye
PIC kontrollü PWM mantığıyla işleyen 0-24V 0-3A ayarlı güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Aslında bayağı yaptım ve stabil çalıştı ama şöyle bir problem var, PWM sebebiyle çıkışta tabi ki bir vınn lama söz konusu. Bu konuda çalışma yapan oldu mu.

Üye profesyonel olunca kimse cevap yazamıyor herhalde ben faydam olacağından değilde hiç yoktan cevapsız kalmasın diye yazmak istedim hata ettiysem kusura bakma. Benim aklıma bu durumda şunları denemek gelir frekansı duyamayacağımız seviyeye yükseltmek (mümkün mü bilmiyorum), vınlama tam olarak hangi elemandan geliyor filtrelemek mümkün mü, bobin trafo kullanıldıysa daha kaliteli daha büyük veya vınlama yapan frekansı absorbe edebilecek bir çeşit kullanmak. (Bunu cidden soruyorum) Saçmaladım mı yoksa pwm ile çok az ilgilenmiş olmamın bir faydası olmuş mu? Banada böyle bir güç kaynağı lazım ilerde yapmayı düşünüyorum sizin tecrübeleriniz ilerde bana yol gösterebilir, iyi çalışmalar.

pwm ile değilde r2r networkü ile yapılıp bu gerilimide transistor ile izletebilirsin.

Profesyonel filan değilim. Bilgi sahibiyim o kadar. Bu işler sadece hobi.

Duyulan birşey yok tabiki, ancak motor takıp elle donmesini onlersen sesi duyuyorsun. PWM frekansını 10khz yaptım.
Hassas devreleri sürerken PIC gibi ya da Anfi gibi mesela, bu gürültü problem yaratabilir. Hani Lm317 gibi birşeyi PIC ile sürmek ve böylece temiz bir çıkış elde etmek mumkun olabilir mi diye yazdım.

R-2R network de aklıma geldi ama PWM'e biraz bulaşınca bununla yapalım dedim. Aslında asıl açıma sadece akü şarj cihazı yapmak. Yani vınlama olması da önemli değil.

Aslında 10 bit DAC da kullanılabilir ..

Yabancı sitelerde görmüştüm gayet güzel bir cihaz ayrıyeten skop sinyal generatörü gibi cihazları da tek panelden kontrol ediyordu .

Çok hassas uygulamalar için denemedim ama, butonla led yak söndür, tarama ile paralel bağlı 4 tane 7 segmentte rakam gösterme tarzı pic programı yazılı birkaç devreyi, tam pwm denemez ise de, nette joule thief denen, tek transistör ve flyback trafolu yükseltecin ardına 7805 bağlayarak çalıştırdım, çevirici 200-500 kHz de çalışıyordu, problem çıkarmadı,yani lm317 hakkındaki görüşüm problem çıkmayacağı yönünde. Motoru elle durdurunca vınlama yapmasıda gayet doğal bence, aslında (sizinde bahsettiğiniz gibi anfi) ses ve frekans devrelerini denemek lazım onlar problem olabilir diye düşünüyorum, yine bahsettiğim devrenin biraz üst versiyonuyla 2 transistörlü bir fm vericiyide çalıştırmıştım, tda entegreli anfilerimdede vınlama problemi olmadı. Tamamen aynı şeyler olmasada benzer sonuçlar çıkacağını tahmin ediyorum.

pwm ile yapılmak istenen swichmod power suply mantıgı ile aynı degilmi.?

Bobin filan yok. Pic çıkışını BC547 ye girdim. onun çıkışını da BDX53'e girdim. ve dirençler kondansatörler. Çıkış voltajını da PIC in ADC sine girdim. Başka bir ADC ye de potans taktım. Potansın durumuna göre darbe genişliğini ayarlatıyorum. Yüke bindiği zaman da kendisi otomatik ayar çekerek voltajı sabit tutuyor. AKIMI da bir ADC kanalından alarak sabit akım durumunda da aynı otomatik ayarı yaptırırsam sabit akımda akü şarj ve akü voltajını kontrol eden devre yapılabilir.

Şu an çok güzel oldu, Vınlama kırpışma filan kalmadı. Biraz deneme yanılmayla oturttuk yani.
Bir radyoyu besledim hem orta dalga hem fm bandında en ufak vınlama yok

Bobin filan yok. Pic çıkışını BC547 ye girdim. onun çıkışını da BDX53'e girdim. ve dirençler kondansatörler. Çıkış voltajını da PIC in ADC sine girdim. Başka bir ADC ye de potans taktım. Potansın durumuna göre darbe genişliğini ayarlatıyorum. Yüke bindiği zaman da kendisi otomatik ayar çekerek voltajı sabit tutuyor. AKIMI da bir ADC kanalından alarak sabit akım durumunda da aynı otomatik ayarı yaptırırsam sabit akımda akü şarj ve akü voltajını kontrol eden devre yapılabilir.

Şu an çok güzel oldu, Vınlama kırpışma filan kalmadı. Biraz deneme yanılmayla oturttuk yani.
Bir radyoyu besledim hem orta dalga hem fm bandında en ufak vınlama yok

yaptığınız devreyi bir paylaşırmısınız şema olarak. merak ettim pwm ile nasıl bir analog veri elde ettiniz voltaj olarak. sonnuçta çıkışta bdx53 var. incelemek isterim doğrusu

Çizip paylaşırım. Hazırda çizilmişi yok breadboard üzerinde.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri