pic in tek portunun çıkış akımı nedir?

tulunay58

Üye
arkadaşlar basit bi sorum olacak
proteusta 16f84 ün bir portunu direk ampermetreye bağladım ve ordan toprağa..
gördüğüm değer 250mA oldu. ama internette araştırdığımda pic in çıkış akımının 20-25mA olduğu yazıyor
ayrıca datasheetinde
- Her pin için max. 25 mA’lik indirme
- Her pin için max. 20 mA’lik bindirme
yazıyor.
vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler..

evet ama proteusta neden 250mA onu merak ettim gerçekte onu 25mA mi görecez anlamadım gitti

Abicim kısa devre yaparsan fazla akım görebilirsin de bunun anlamı var mı, voltajın sıfır oldu. Önemli olan 4.5 volt civarında ne kadar akım verdiği. Ayrıca yüksek akım çekildiğinde port kitlenip kalabilir. Programda PIN durumu değişiyor olsa bile gerçekte PIN durumunu değiştirmez.

öncelikle isis simulasyonları kesinlikle güvenilmez cünkü real time değiller... iş pic in portlarından çekecegin akıma gelince şunu rahatlıkla söylerim ki, ne çalıştıracaksan çalıştır (1-2 led hariç) kesinlikle arada bir "direnç transistör" ikilisi olsun ki hüsrana uğrama... pic in portlarından yüksek akım çekmeye çalısmak çıkış voltajlarını düşürür ve sistemi kararsızlaştırır. bu ticari tecrübe bu işle para kazanıyoruz...

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ufkumu açtınız desem yalan olmaz
iyi çalışmalar

max 25 ma verebiliyor daha fazlası picin portunun yanmasına dolayısıyla picin bozulmasına neden olur

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri