Pic ilecihaz bilgisi yardım...

Benim için önemli olan sadece fişe taktığımda fişin takılı olduğunu Pic18fxx mikrodenetleyicinin input olarak seçeceğim herhangi bir pininde kontrol edebilmek...

Böyle istememin nedeni cihazı hem PİC mikrodenetleyiciyle hem de manuel olarak çalıştırabilmek.. Örneğin cihaz manuel olarak çalışıyorsa mikroişlemciyle start verebilmek, yada cihaz çalışıyorken manuel olarak fişini çektiğimde mikrodenetleyicinin bunu algılaması...

Optocoupler kullanarak yapılan birkaç uygulama görmüştüm... Bunlar hakkında fikirlerinizi almak istiyordum.....

Mesela çamaşır makinesi diyelim.. Açma-kapama butonu var.. Oradan kapalı olduğunda işlemciyle nasıl açabileceksin ki? Mecburen o butona giren uclarını ve butonu ayrı ayrı pic e bağlaman gerekir.. Sadece; zaten açık bir sistem kapatabilirsin priz ile..

O da dediğim gibi akım algılayarak.. Shunt direncinin iki ucuna optocoupler ün led girişlerini bağlarsın(tabi öncesinde yükseltmek için trafo vs kullanman gerekebilir ya da shunt direncinin boyunu ayarlaman gerekebilir, fakat çok yüksek akım çeken sistemlerde bunu yapman sorun olabilir), çıkışına da pull-up ya da pull-down yapıp, şaseden kondansatör bağlar dijital giriş olarak pice girersin.. Cihaz açıldığında çektiği akım optocoupleri tetikleyecek düzeye geldiğinde optocouplerün çıkışında değişim olur.. Optocoupler ledinin tetiklenme voltunu da iyi bilmen gerekir tabi.. Benim elektrik bilgim yeterli değil o yüzden direk şunu yap çalışır diyemem.. Ama fikir olarak pürüzler çıksa da uygulanabilecek bişey bu dediğim..

O değil de optocoupler dediğin 2 farklı voltu yalıtmak için kullanılan bişeydir.. Yerine alternatif şeyler de yapabilirsin..

Merhaba
İşin rengi biraz değişiyor.Cihazın çalışıp çalışmadığını PC'de görmek ayrı şey PC'den o cihaza komut yollayıp onu kontrol etmek ayrı şeydir.Ayrıca gerek PIC tarafında ve gerekse PC tarafındaki yazılımlar da farklılıklar gösterir.Bu bakımdan siz tam olarak ne yapmak istediğinizi yazarsanız ona göre bir dizayn düşünülür.Örneğin kaç röle,data girişi olarak kontrol edilecek,data çıkışı ile de kaç röle kontrol edilecek?

Sorunu tam anlamıyla anlatamadığım için öncelikle özür dilerim, baştan itibaren tüm sistemi ayrıntısıyla anlatacağım...

Sistemin temeli aslında pc kontrollü akıllı ev otomasyonu....

Burada ev içerisindeki beyaz eşyalardan sadece çamaşır makinesi kontrolünde bu işi yapacağım..
Görüldüğü gibi olan sistemde benim için önemli olan şey çamaşır makinesinden geri bildirim almak.. Bunu da sadece çamaşır makinesine enerji verilmesiyle(220V AC fişe takıldı mı?) kontrol edeceğim....Yani kullanıcı isterse bilgisayar yardımıyla cihaza start verebilecek isterse de manuel olarak çalıştırabilecek...
Örneğin;
1-) İlk anda Çamaşır makinesinin enerjisiz olduğunu varsayalım... Bu durumda;
-Cihaz enerjisiz olduğunu pic input girişinden mikrodenetleyiciye "0" bilgisi gelecek ve PC üzerinden "Cihaz şu anda çalışmıyor" yazısını göreceğim...

2-) Daha sonrasında Çamaşır makinesini ister mikrodenetleyiciyle istersem manuel olarak fişe taktığımda cihaz 220V olarak enerjileneceğinden pic input "1" bilgisini okumalı ve PC üzerinden "Cihaz Şu anda çalışıyor.." olarak göreceğim...

İşte sorunumun kaynağı aslında cihaz çalışmıyorken manuel olarak enerji verildiğinde PC üzerinde bu bilgiyi okuyabilmem yani cihazdan geri besleme alabilmem... Projenin diğer kısımlarında herhangi bir sorunum yok...

Sadece projede takıldığım kısım
PİC MİKRODENETLEYİCİDE CİHAZI INPUT OLARAK KULLANABİLMEK İÇİN KULLANILAN ELEKTRONİK DEVRE İÇİN FİKİRLERİNİZİ bekliyorum.....

Bu işi
1-) Optocoupler ile
2-) Akım trafosuyla çözümünü kısmen de olsa internetten okumuştum, fakat herhangi herhangi bir devreye rastlayamadım... Önerilerilerinizi bekliyorum....

Guvtek ' te daha once yazmıs. ona katılıyorum

Cihazın Cektigi akımı olcerek Cihaz durumunu ogrenebilirsin..
Cihaz Calımıyorken hic akım cekmez. Standby durumunda bir miktar akım ceker. Tam Calıstıgı durumda ise en cok akımı cektigi andır..
Cihaz acma kapamayıda Pic ile bir roleyi acıp kapatarak yaparsın zaten..

Bir iki buton yardımıyla.. Cihazın standby, tam, yarım , Falan gibi nasıl calıstıgını pic hafızasına aldırırsın

Akım olcen devreleri incele .. inductive Sensor ve hal sensor ile yapılmıs devrelere bak
inductive sensor ve hal sensor ile kucuk akımları olcebilirmisin bilmiyorum..
ama bunlar olmazsa bile yapıcagın devreyi Seri baglayıp olcersin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri