PIC ile RF Alıcı Verici?

timtim

Üye
PIC ile RF alıcı verici yapılmasına örnek bir uygulama varmı? Hedefim model uçak için kullanılan 4 kanal uzaktan kumanda devresi yapmak. Yardımcı olursanız memnun olurum.

www.udea.com.tr bu sitede hazır modüller bulabilirsin pic ve rf yan yana biraz sıkıntıntılı olabilir. Rf devreleri şema olarak www.discovercircuits.com gibi sitelerde var ama bana sorarsan başta yazdığım siteyi incele fiyatları öğren sonra yapmaya çalış. Kolay gelsin.

model uçak için izin verilen yasal sınır 27 - 35 - 40Mhz. Burada yer alan ürünler 430MHz civarında. Yaptığım araştırmalarda Yanlış anlamadıysam RX le başlayan entegrelerle radyo alıcısı ve vericisini yapıyorlar herhalde. Eminim bu işin de kolay bir yolu vardır ama buluncaya kadar insan akla karayı seçiyor işte.

Pİc İle İnfraredlİ aÇma kapama devresİ nasil yapabİlİrİm

clubmpower ' Alıntı:
Pİc İle İnfraredlİ aÇma kapama devresİ nasil yapabİlİrİm

kardeş açma kapama derken röle sürme gibi bişeyden mi bahsediyorsunuz?

timtim ' Alıntı:
PIC ile RF alıcı verici yapılmasına örnek bir uygulama varmı? Hedefim model uçak için kullanılan 4 kanal uzaktan kumanda devresi yapmak. Yardımcı olursanız memnun olurum.

kardeş sen de bence uğraşma zaten piyasada harcayacağın para belli en iyisi bi tane 4 kanal kumanda hem de alıcısıyla satın al daha iyi site istersen özel mesaj at yollarım burada söylenmez

arkadasım antrak gazetesinin web sitesinde vardı 8 kanala kadar pic ile kontrol

arkadaşlar acaba pic enetegreleri rf iletişim için illaki 433 mhz yani yüksek frekans mı istiyor. ben uzun menzilli bir robot araç yapmak istiyorum ve japonyada robotların sokakta gezdirilmesi gibi evden (üzerinde bir kamera olduğundan) görmesemde kontrol edebileyim dolayısıyle frekans nekadar yüksek olursa mesafe uzatma işi o kadar uğraştırıcı ve pahalı oluyor buna bir çozüm getirebilirmiyiz acaba.

arkadaşlar acaba pic enetegreleri rf iletişim için illaki 433 mhz yani yüksek frekans mı istiyor. ben uzun menzilli bir robot araç yapmak istiyorum ve japonyada robotların sokakta gezdirilmesi gibi evden (üzerinde bir kamera olduğundan) görmesemde kontrol edebileyim dolayısıyle frekans nekadar yüksek olursa mesafe uzatma işi o kadar uğraştırıcı ve pahalı oluyor buna bir çozüm getirebilirmiyiz acaba.

Ruhsat almadan kullanılabilecek frekans aralığı mevcuttur. 433MHz bu aralıkta olduğu için ve piyasada, pic ile rahatlıkla kullanılabilecek bu frekansta çalışan alıcı ve vericiler olduğu için genelde bunlar kullanılıyor. Ruhsatsız kullanılabilecek bu aralıkta başka bir frekansta çalışmak istiyorsanız kendiniz alıcı-verici tasarlayabilisiniz.

Yani PIC, 433MHz v.s. istemiyor. Kullanacağınız modülün frekansı o. O modüllere baktıysanız, genelde baud olarak 2400 değeri görülmektedir. Seri haberleşme ile çalışmaktadırlar. ( RX-TX seri haberleşmede sıkça görülür :) ) PIC için yazılan kodlarda baud, modülün datasheet ine göre ayarlandıktan sonra veri seri olarak TX bacağına verilir ve bu bacak, verici modülün "data" ya da "data in" bacağına bağlanır. Böylece sembol oranı 2400 olan seri bilgi, 433MHz sinyal ile modüle edilerek havaya verilmektedir. Alıcı tarafta da bu işlem tersine döndürülmektedir.

Açık havada yaklaşık 150-200 mt. kapalı alanda yaklaşık 50 mt. civarında kullanım dağlanıyor hazır modüllerde. Tabi bu, hava koşullarına, verici gücüne v.s. bağlıdır. Ruhsatsız kullanımda makjsimum verici gücü 10mW olmalıdır. Bu mesafe de bu güce göre denenmiştir ( tarafımca :) ).

Güç arttıkça mesafe de artabilmektedir.

iyi açıklamışsın ama hazır satılan rc kumandaları 30mhz den 2.4ghz kadar çeşitli modelleri var ve kullanmak için ruhsat filan gerekmiyor. benimde istediğim zaten çok değil 2km civarında olsun yeterli zaten bu soru çok sık çıkıyor karşıma model kumandaları çok pahalı ve tek sorun mesafe gerisini ister 2 kanal yap istersen20. tüm sorumluluk devreyi yapan kişiye aitttir yani şemasını vermek kimseyi yasa dışına çıkarmaz. ayrıca bakkaldan ekmek alır gibi gidip 5km menzilli bir telsiz alabiliyorsunuz. vs. vs. pic 4mhz çalışıyor ben
çıkış bilgisini diğerine mesela 45mhz vericiyle 2km sorunsuz aktaramazmıyım.

iyi açıklamışsın ama hazır satılan rc kumandaları 30mhz den 2.4ghz kadar çeşitli modelleri var ve kullanmak için ruhsat filan gerekmiyor. benimde istediğim zaten çok değil 2km civarında olsun yeterli zaten bu soru çok sık çıkıyor karşıma model kumandaları çok pahalı ve tek sorun mesafe gerisini ister 2 kanal yap istersen20. tüm sorumluluk devreyi yapan kişiye aitttir yani şemasını vermek kimseyi yasa dışına çıkarmaz. ayrıca bakkaldan ekmek alır gibi gidip 5km menzilli bir telsiz alabiliyorsunuz. vs. vs. pic 4mhz çalışıyor ben
çıkış bilgisini diğerine mesela 45mhz vericiyle 2km sorunsuz aktaramazmıyım.

ben rf modüllerden bahsediyorum ve 433 MHZ'in de içinde bulunduğu frekans aralığı gibi, ruhsatsız kullanılabilecek çeşitli frekans aralıkları mevcuttur. Ve kullanılan alıcı vericilerin de olması gereken güçler mevcuttur. Bu sınırlar dışına çıkılması yasal değildir. Söylediğiniz frekans aralıkları, ruhsatsız kullanım için ayrılmışsa kullanılabilir ya da model aletlerin kumandası ile ilgili ayrılmışsa bilemiyorum ancak genelde pic ile RF kullanımında kullanılan modüller ile ilgili bilgiyi yukarıda yazdım zaten. PIC'in çalışma frekansından çok, veriyi aktarırken kullanacağınız sembol oranı önemlidir burada haberleşmede. Her frekanstaki PIC ile ( 48MHZ ile çalışan ( PLL ile ) 18 F serileri de mevcuttur ) yüksek hızlarda seri haberleşme yapılabilir. Seri haberleşme ucu ( tx ) , vericiye bağlanırsa ve alıcı kısımda da aynı şekilde alıcı uç, seri haberleşme ucuna ( rx ) bağlanırsa o hızda da haberleşme yapılmış olur ama frekans, verici modülün frekansında olur.

kendiniz devre tasarlayacaksanız da bu ruhsatsız kullanılabilecek frekans aralığını tercih etmenizi tavsiye ederim. piyasada çok çeşitli ve ruhsat alınması gereken frekans aralığınıda çalışan aygıtlar da vardır ancan ruhsatsız kullanmak pek iyi değil. bir gün insanın başına bişr iş gelebilir. tabi bu söylediklerim, yasal olmayan frekans aralıklarında yasal olmayan şekilde rf kullanımıdır. ;)

Telsizlerde de belirli aralıkların telsizlere ayrıldığını ve telsizlerin o aralığı kullandığını sanıyorum. yanılıyor olabilirim.

Milli Frekans Planı mevcuttur ve bu frekans planından, hangi frekans aralıklarının nerelere ayrılmış olduğunu görebilirsiniz.

Adres : http://www.tk.gov.tr/Duzenlemeler/teknik/marfl/_marfl1.asp

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri