PIC ile RF Alıcı Verici?

arkadaşım ben baktım oraya ama pek bişey anlamadım amatör yazanlar uygun herhalde ya peki madem ki 433mhz yasal ki! herkes pic habeleşmesinde onu kullandığına göre öyle;
bu rf modülleri biraz güçlendirsek olmazmı 2w yada 2km civarında inannın bunu arayan okadar çok insan varki internette ve ben bu devreyle bir çok uygulam yapmayı düşünüyorum hatta şu anda bir 50cl benzinli motora sahip bir rc microlight gövdesini bitirmek üzereyim ama kontrol kontrol kontrol....... yani 4m kanat açıklığı olan aracıda 80-100m mesafe çok az ve hazır almak istemiyorum pic programlamayı da hallettim ama mesafe yok.. uçağın marşına bastığım gibi menzilden çıkacak ve kimbilir kimin kafasıuna inecek artık benzin kaçkilometre ötede biterse (tahmini 45km)...

Sn mehmetronik kardeş öncelikle belirtmem lazım ki mesajınızı okuduğumda gerçekten çok sempatik geldi :D

Pic programlamayı hallettiğinizi yazmışsınız ama pic ile rf kontrolden mesafe olarak sanırım biraz sıkıntınız var o kısımda da istedim ki bilgimce bir faydam dokunsun...

Belki biliyorsunuzdur ama Bu rf 434 mhz bandındaki alıcı vericileri üreten udea firması aynı zamanda şu şekilde mesafesi 10 Km ye kadar uzanabilen bir alıcı verici modülü de üretiyor biraz fiyatları sizi üzebilir ama o dediğiniz şekilde bir uçağı yapıyorsanız o fiyat size makul de gelebilir ben lafı fazla uzatmadan parça numarasını ve modül seçim tablosundan size o parçanın olduğu yeri bulabileceğiniz linki vereyim...

Ürünün parça numarası : UFM-A12WPA

link: Modül Seçim Tablosu soldan 15. parça bu adresi bir incele istersen ustam

Son düzenleme:
Merhabalar, Pic ile 16F877A olabilir herhangi bir veriyi(Pin A1 den ds18b20 sıcaklık bilgisi gibi), kablosuz Rf modül ile(UDEA UFM M11) nasıl aktarabilirim önerisi olan varmı, alıcı tarafında da yine aynı RF Module olacak ve PİC ile bilgisayarda görüntülüyeceğim sıcaklık verisini lütfen yardımcı olurmusunuz...

arkadaşlar elinde atx arx ile yapılmış motor kontrol devresi proteus çizim ccs c kodu olan var mı 16f877 ile ben step motor kontrol yapıcam nasıl oldugu hakkında bişeyler görmek istiyorum.

433.92Mhz kristal kontrollu heterodin alıcılar , 10Mw verici gücüyle ,anten anteni grmesi koşuluyla 2km üzerinde mesafe sağlıyor.Sen zaten maket uçak kontrol edeceksen anten anteni zaten görecek.Verdiğim bilgiler test sonucudur alıcı duyarlığının -106dbm olması yeterlidir.Extra masrafa girmeye gerek yok 16 ytl takımı.

RF ASK Receiver Module RXB11
RF Transmitter Module CDT402 AB1

Ben testlerde bu ikiliyi kullandım.Anten olarakda çeyrek dalga boyunda (17,3mm) tel.

merhaba arkadaşlar. benm bulunduğum ilçede radyo frekansı çekmiyor ve bu sıkıntı uzun süredeb beri devam ediyor. bu sorunu nasıl bir şekilde giderebilirim? radyo alıcı devresi yapma için nasıl bi devre gereklidir ufak çaplıda olsa bana yardımcı olablirmisinz. olmadı belediyeyle knuşup bu sorunu bi şekilde halletmeye çalışıcam kendi çabamlada belkide yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

merhaba arkadaşlar. benm bulunduğum ilçede radyo frekansı çekmiyor ve bu sıkıntı uzun süredeb beri devam ediyor. bu sorunu nasıl bir şekilde giderebilirim? radyo alıcı devresi yapma için nasıl bi devre gereklidir ufak çaplıda olsa bana yardımcı olablirmisinz. olmadı belediyeyle knuşup bu sorunu bi şekilde halletmeye çalışıcam kendi çabamlada belkide yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

nereden bahsediyorsun acaba? radyo çekmiyorsa muhtemelen verici frekansının ulaşamadığı uzak bir yerdesin. yapılması gereken şey belli; belediye alıcıların çekitği bir noktaya bir istasyon kurarsa gelen "zayıf" radyo frekanslarını derleyip toplayıp güçlendirerek tekrar havaya vermesi lazım. başka bir yöntemde olabilir. benim aklıma bu geldi..

pki bu belediyenin kuracağı santral nasıl bişey olabilir benm bilgi sunabileceğim bi bilgi varmı acaba bu knu hakkında araştırma yapyorum ama pek bi bilgiye ulasabildiğim söylenemez. sizin bilgilerinize ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim...

çok fazla geniş alanda kullanılan wireless interneti düşün. orada internet kablosunun bulunduğu yere modem(radyo istasyonu olarak düşün) kurarlar. bu modemden yapılan yayının zayıfladığı noktalara güçlendiriciler koyarak çok geniş alanda internet kullanımı tek hat üzerinden yapılıyor.

ist'da çamlıca tepesindeki vericileri gördün mü bilmiyorum. size yakın yüksek bir noktaya o tip bir verici konursa sorununuz çözülür. oyle çok büyük bişey olmasına gerek yok. bu vericiler ile ilgili olarak haberleşme konusunda bilgi ve tecrübesi olan bir arkadaşlardan detaylı bilgi alabiliriz sanırsam.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri