Pic ile negatif gerilim ölçümü

arkadaslar sinus fonksiyonunun analizini yapmak istiyorum. sinus dalgası şeklinde tepe gerilimi 52V olan bir voltaj değişimi var(fotodaki şekle bakınız). Bunun analizini yapıcaz. fotodaki X anındaki gerilimi okuyup bu gerilimin hangi zamana denk geldiğini bulmak istiyorum. Yani şekle bakıcak olursak şekilde "?" ile gösterdiğim andaki zamanı bulmak istiyorum. Bunu pic ile yapıcam we dolayısı ile - gerilimi okumam gerekicek. 52V AC'yi trafo ile 5V tepe değerli AC gerilim seviyelerine indiricem pic için, ardından ise adc kullanıcam. picin kendi adc'si işimi görmuyor çunku - gerilim okuma durumu yok. entegre halinde satılan we bu işi gercekleştirebilicek bi adc entegresi warmıdır? Ya da farklı fikri olan war mı ?

ps: eksi gerilimi opamp ile tersleme seklindeki durumlar işimi görmuyor. cunku aslında aralarında 120 şer derece faz farkı 3 farklı sinus dalgasının analizini yapıcam, ben burda sadece bilerek birini sordum, o yuzden opamp ile terselemede elimde cok sayıda pozitif alternansta aynı sinyalin faz farklı durumlarını elde edicem we bu durumda analiz yapamayacağım.

Gerilimi okumayacağım diyorsun, o zaman o Xt zamanını neye baz alarak saptayacaksın?
Yani Xt noktasında nasıl durmak istiyorsun.
Xt noktasında durup, zamanı öğrenmek istiyorsan, bir şeyi baz alarak bu işlemi yapmalısın.
Bu da bana şuanda en yakın gerilimi işaret ediyor.
Belki de yapmak istediğini tam olarak ben anlayamadım...

ADC'lerin hiçbirinde negatif gerilim okuma diye birşey olmaz. Direnç üzerine düşen gerili ölçer, gerilim bölücünün oranı ile çarpar gerçek voltajı bulursun. Her zaman pozitif olur.

Yönünü de şu şekilde tayin edebilirsin. İster tek interrupt ister çift interrupt kullanabilirsin. Ben tek interrupt için şöyle yaparım. 1M direnç ve seri bağlı diyot ile picin RB0'ına girerim. (diyotun dayanma gerilimini göz önünde bulundurarak) Gerilim yönü söz gerilimi + iken RB0 logic 1 olur, - iken diyot akım geçirmeyeceğinden logic 0 olur.

Elindeki malzemeler buna uygun değilse o zaman gerilim bölücü kullanarak diyotu küçültebilirsin.

yani 2.5 senin programda 0 ın olacak. alt ve üst değerlerini + ve - olarak 30 ile çarparsan girişeki sinyalinin aynısını okursun.
52/30=1.73v yapar. offset=2.5 ise maximum + değer 2.5+1.7=4.2 olacak. maximum - değerde 2.5-1.7=0.8v olacak. pic ile rahatlıkla işleyebileceğin hale gelecek.

arkadaslar sinus fonksiyonunun analizini yapmak istiyorum. sinus dalgası şeklinde tepe gerilimi 52V olan bir voltaj değişimi var(fotodaki şekle bakınız). Bunun analizini yapıcaz. fotodaki X anındaki gerilimi okuyup bu gerilimin hangi zamana denk geldiğini bulmak istiyorum. Yani şekle bakıcak olursak şekilde "?" ile gösterdiğim andaki zamanı bulmak istiyorum. Bunu pic ile yapıcam we dolayısı ile - gerilimi okumam gerekicek. 52V AC'yi trafo ile 5V tepe değerli AC gerilim seviyelerine indiricem pic için, ardından ise adc kullanıcam. picin kendi adc'si işimi görmuyor çunku - gerilim okuma durumu yok. entegre halinde satılan we bu işi gercekleştirebilicek bi adc entegresi warmıdır? Ya da farklı fikri olan war mı ?

ps: eksi gerilimi opamp ile tersleme seklindeki durumlar işimi görmuyor. cunku aslında aralarında 120 şer derece faz farkı 3 farklı sinus dalgasının analizini yapıcam, ben burda sadece bilerek birini sordum, o yuzden opamp ile terselemede elimde cok sayıda pozitif alternansta aynı sinyalin faz farklı durumlarını elde edicem we bu durumda analiz yapamayacağım.

ne oldu devreyi yapabildinizmi

voltaj negatife düstügü zaman niye olcum yapıyorsunuz.sinüs dalga simetriktir zaten.200 (180+20)derecedeki negatif voltajınızla 180-20=160 derecedeki voltajınız birbirine eşittir,sadece basına eksi korsunuz olur biter.

@ YARARMAN

Gerilimi okumayacağım diyorsun, o zaman o Xt zamanını neye baz alarak saptayacaksın?
Yani Xt noktasında nasıl durmak istiyorsun.
Xt noktasında durup, zamanı öğrenmek istiyorsan, bir şeyi baz alarak bu işlemi yapmalısın.
Bu da bana şuanda en yakın gerilimi işaret ediyor.

Belki de yapmak istediğini tam olarak ben anlayamadım...

Gerilimi okumayacağım nerede demişim onu çözemedim. Yardım etmeye çalısman için teşekkurler.

@ salihonur

adc lerde - gerilim okuma diye bir şey olmaz derken ne demek istedin anlamadım. negatif ve pozitif gerilim analizini yapabilen adc ler mewcuttur. mesela AD7321 entegresini inceleyebilirsin. Sanırım ben de yukarıda bahsettiğim olayda bu entegreyi kullanacağım. senin bahsettiğin diyot ile analiz de mantıklı geldi. teşekkur ederim.

@ MAIN_LOOP

gösterdiğiniz şema yararlı we mantıklı. ilginiz için teşekkur ederim.

@ alarmko

"voltaj negatife düstügü zaman niye olcum yapıyorsunuz.sinüs dalga simetriktir zaten.200 (180+20)derecedeki negatif voltajınızla 180-20=160 derecedeki voltajınız birbirine eşittir,sadece basına eksi korsunuz olur biter."

başına eksi koyabilmek için önce gerilimin eksi olduğunu bilmem gerekir. siz derecelerin örneklerini wermişsiniz. 200 ile 160 için... ben bu açı değerlerini, o anda okuduğum voltajı analiz yaparak bulmak istiyorum. Yanı 200 derecedemiyim 160 derecedemiyim bilmiyorum. Elimizde herhangi bi derece değeri yok yani. sadece gerilim war.bu yuzden de eğerki okuduğum voltaj değerinin - olduğunu bilseydim, derdimki "o zaman bu 200 derece", + oldugunu bilseydim "o zaman 160 derecede" diyebilirdim.
Umarım anlatabilmişimdir.

Gerilimi okumayacağım nerede demişim onu çözemedim. Yardım etmeye çalısman için teşekkurler.

Gözlerimde bir sorun var herhalde.
Nasıl olmuşsa, yanlış görmüşüm.
Bugünlerde çok fazla ilgileniyorum projelerle.
Herhalde ondandır.
Kusuruma bakma, umarım halletmişsindir sorununu...

PIC ile negatif gerilimleri okuyamayacağınız kanısına nasıl vardınız?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri