PIC ile kablosuz haberleşme nasıl yapılır?

beatbox

Üye
Arkadaşlar merhaba yapmakta olduğum bir proje var. RC BOT yapıyorum. Yakında elektronik kısımlara geçeceğim. Aklıma takılan bir şey var. Uzaktan kontrol işlemini PIC ile nasıl gerçekleştirebilirim? Üniversitede hocam iki PIC arası haberleşmeyi sağlayan bir entegreden bahsetmişti. Entegreyi bilen duyan varmı? Ben adını unuttum. Birde en fazla ne kadar uzaklıktan kontrol sağlayabilirim? Teşekkürler.

Eger rf modul kullanacaksaniz udea firmasinin atx34 ve arx34 modulleri var 30 m. diye hatirliyorum ama datasheete bakmakta fayda var. İki adet pic kullanarak alici verici tasarlarsiniz ccs ile putc ve getc komutlarini kullanarak ( internette pek cok ornegi var) uzaktan kontrol edebilirsiniz tek yapmaniz gereken tx ve rx bacaklarina entegreyi datasheete uygun baglamak

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Utr-c12u kullanırsanız cift
yönlü haberlesme yapabilirsin

MT11i cihazımdan gönderildi

Uzaktan kontrol derken bilgisayarımı kast ediyorsunuz?

Sent from my Nexus 4 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Arkadaşlar birde en az 4 kanal olması lazım bu alıcı-vericinin.

atx 34 ve arx34 ask modulasyon ile dijital uart verileri kullanarak istediğin kadar servo,motor surebilirsin. burada iki modulasyon var ister uart istersen manchester encoding uygula.manchester ile 100mt haberleşebilirisn. antenlerin 433 mhz için 17.3 cm kablo yeterli

Aboo67 rf modül derken tam olarak neyi kast ettiniz anlayamadım.
MAIN_LOOP Bu dediğiniz parçaların ortalama ne kadar fiyatı vardır. Machherter değilde diğerini kullansam mesafe ne kadar olur?
Rc boat yapıyorum onda kullanıcam bu elemanları.

Sent from my Nexus 4 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

atx34 arx 34 takımını 20-25tl ye alırsın.
uart mesafede iyidir fakat csum ve senkronizasyonu araştırıp oyle yapmalısın. seri data gönderirken gönderdiklerini toplayıp alıcıda aldıklarin ile karşılaştırıp oyle işlemelisin

atx34 arx 34 takımını 20-25tl ye alırsın.
uart mesafede iyidir fakat csum ve senkronizasyonu araştırıp oyle yapmalısın. seri data gönderirken gönderdiklerini toplayıp alıcıda aldıklarin ile karşılaştırıp oyle işlemelisin

Peki bu entegreleri PİC 16F84 veya 84A da kullabilirmiyim? Birde bunlarla maximum kaç metreye veri gönderebilirim. Gerekli modifikasyonlar olursa yapabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri