pic ile güç ölçümü ,lcd ye yazırma .

mstgunduz

Üye
pic ile güç ölçümü yapacağımız ,lcd ye yazdıracağımız ve verileri verileri sd karta kaydedeceğimiz bir devre için yardımcı olan arkadaşlar olursa sevinirim.en azından pic ile güç ölçümü konusunda yardımcı bile olsanız kafidir.şimdiden bütün arkadaşlara teşekkürler

Hangi pic, hangi dil, hangi lcd? Programlama bilginiz ne düzeyde? Ölçülecek güç nedir? Şebeke gerilimi altında AC de çalışacak sistem için mi, yoksa DC de çalışacak yükler için mi ölçüm yapılacak?

Şu an ismini hatırlayamadım ama True RMS ölçüm yapan SPİ portundan çalişan entegreler var. Tabi ki SPİ portunuzu yalıtmanız veya arada akım trafosu kullanmanız lazım izalasyon acısından. Sd karta yazmak yer yer zor iş.Onun dışında çekilen gucun tam sinus oldugundan eminseniz ACS712 vs gibi bir entegre ile ölçüm yapıp , onda teğe degerini bulup , onu RMS e çevirmeyide deneyebilirsiniz , ben denedim , lineerliği doğrultma yüzünden bozuldu onu da yazılım ile hallettim. Bir çözümdür , kolay gelsin...

(İlk bahsettiğim entegreler yeni tip energy ölçüm saatlerindede mevcut)

pic olarak genelde 16f877 kullanılacak.ölçülecek güç prototip bir rüzgar türbininden olacak .maksimum 500 w civarında yapacağımız güç hesabı dc akımda olacak yani aktif güç hesaplayacağız.programlama olarakta pic c olması sanırsam daha mantıklı ?

Hangi pic, hangi dil, hangi lcd? Programlama bilginiz ne düzeyde? Ölçülecek güç nedir? Şebeke gerilimi altında AC de çalışacak sistem için mi, yoksa DC de çalışacak yükler için mi ölçüm yapılacak?

pic olarak genelde 16f877 kullanılacak.ölçülecek güç prototip bir rüzgar türbininden olacak .maksimum 500 w civarında yapacağımız güç hesabı dc akımda olacak yani aktif güç hesaplayacağız.programlama olarakta pic c olması sanırsam daha mantıklı ?

Sadece 16f877 ile sd kartı verimli bir şekilde kullanamazsınız, ancak raw data (yani ham data diyebiliriz) yazabilirsiniz, daha açık söyleyecek olursak örneğin FAT16 dosya sisteminde sd karta veri yazamazsınız bu sebeple yazdığınız verileri sd kartı bilgisayara bağladığınızda göremezsiniz. burada antrak.org.tr - 18F452 ile SD kart okuyucu 18F452 ile sd karta raw data yazma uygulaması var 18f452 ile 16f877 birbirlerine çok benzerler datasheetlerini indirip karşılaştırabilirsiniz, linkdeki program asm i,le yazılmıştır, eğer programı deneyecekseniz sonucu bilgisayarda görebilmek için winhex16 adlı programı kullanmanız gerekiyor, bu program herhangibir belleğin tam harştasında herşeyi gösterir. Bunun yanında sd kart en küçük kapasitesinde bile bahsettiğiniz iş için çok büyüktür, bu kadar alana ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. eeprom vs. gibi alternatif ve daha basit yolları deneyebilirsiniz. Doğru akımda güç ölçümü için benim aklıma gelen yöntem dc ölçü aletlerindede kullanıldığı gibi current sense ile akımı ölçme ve gerilim bölücü direnç ile giriş gerilimini 0-5 volta skalalayıp bunu adc ile okumak daha sonra akım ve gerilim değerini kullanıp gücü hesaplamak olur. Current sense de akımda gerilim olarak okunur, yani değeri bilinen bir direnç üzerinden sizin kaynak akımınız geçer sizde bu direnç üzerine düşen gerilimi ölçersiniz direnç değerini bildiğiniz için V/R = I akımı size verir. Birde programlama olarak pic c olması daha mantıklı diye birşey yok, siz hangi dili biliyorsanız onunla yazarsınız, hem c yi hem asm yi iyi biliyorum diyorsanız o başka. Güç ölçümünde kullanacağınız akım ölçümü için çalışma mantığı örnekleri ararken current sense, li-po, li-ion pil sarz aleti gibi konulara bakabilirsiniz, daha başka yerlerdede çıkar ama ben bu konularla uğraşırken öğrenmiştim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri