pic ile dc motorun kontrolüne yardım...

g@kkosh

Üye
ldr den alınan bilgiye göre,gece gündüz kararını verip,,,gece ise saga,gündüz ise sola döndermek istedigim bir dc motorum var...ancak bu motorun sonsuza kadar dönmesini önlemek adına,motorun sagına ve soluna iki adet buton koydum,motor döndügünde butona basarsa durmasını istiyorum,ve durduktan sonra da olur da gece - gündüz degişimi olursa ,motorun yine dönmesini istiyorum.

port b 3.bacagında baglamıs oldugum bir ldr ile gece gündüz ayrımını yapıyorum,( ortam ısıgına göre aydınlatma devremde calıstı. )

dc motorumu... portb nin üçüncü bacagı 0'' ise saga , 1" sola sola döndürüyorum.

ancak,motor saga yahut sola dönerken port b nin 4.bacagına baglanmıs olan anahtara degerse durmasını istiyorum...nitekim durduruyorum da,,,

ancak motor durdugu zaman,gece gündüz degişmesi olması halinde bir türlü kararsızlıktan kurtaramadım....

yazdıgım program da burada,,,

LDR BTFSC PORTA, 0
GOTO SOL
GOTO SAG

SAG BSF PORTB,1
BCF PORTB,2
CALL GECIKME
CALL ANAH2

SOL BSF PORTA,2
BCF PORTA,1
CALL GECIKME
CALL ANAH1

ANAH1 BTFSC PORTB,3
GOTO SOL
GOTO LDR
RETURN

ANAH2 BTFSC PORTB,3
GOTO SAG
GOTO LDR
RETURN

GECIKME MOVLW h'FF'
MOVWF SAYAC1
DONGU1 MOVLW h'FF'
MOVWF SAYAC2
DONGU2 DECFSZ SAYAC2, F
GOTO DONGU2
DECFSZ SAYAC1, F
GOTO DONGU1
RETURN

END

sizlerin yardımını bekliyorum.

bana önerebileceginiz algoritma farklılıklarına acıgım,,
pic basic ile yazacagınız tüm programlara da razıyım....

umarım birilerinin yardım edecek kadar vakti kadar,,,

slm lar.

butonları kaldır belli bir süre sağa ya da sola dönmesini sağla.. hava kararınca 5sn sola dönsün, aydınlanınca sağa.. motoru ne için kullanıyorsun bilmiyorum ama ldr ile kontrol edilebilen bir sistem olduguna göre perde veya panjur kontrolü falan yapıyorsan şayet motor sen durdurana kadar dönmesin zaten.. belli bir sürede perde açılır sonra motor durmalı kendiliğinden..

benim sistemde böyle bir bölüm var da, sadece böyle bir fikir yürütebiliyorum:)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri