Pic ile camasir makinesi yapimi

Buraa tophane meslek lisesi 3. Sinif ogrencisiyim, mikro denetleyiciler dersinde pic ile camasir makinesi yapim odevi verildi, kullanacagim pic ve yazilim hakkinda bilgi verebilir misiniz?

iyi günler.
- "kullanacağım pic ve yazılım hakkında bilgi verir misiniz?"
+ "rica ederiz önce siz bi bilgi veriniz."

işin esprisi bi yana geçen kırtasıyeye gittim. " 10 adet a4 laminasyon için pvc 150 mikron" dedim adam hop getirdi verdi.
o sırada üniversite öğrencisi bi hanım efendi geldi. "ya bi tane plastik vardı, sizde bulunuyor mu.." diye başladı aradığı ürünü anlatmaya ama ne kırtasıyeci anlıyor ne de hanım efendi anlatabiliyordu.
hanım efendiye döndüm dedim ki "onu buralarda zor bulursunuz. türkiyede üretimi yok yurt dışından geliyor. elinde olan size satmaz. kırtasıyeci fotoğrafcı adını bile bilmez aramayın. aradığınız ürünün adı "lenticular mercek" lakin kuru adıyla arasan da istediğini elde edemezsin. lpı si , kalınlığı, yazıcının özelliği, nerde kullanacağın, vs.vs. etki eder. sen bu sevdadan vazgeç" dedim.
"yurt dışından getittiririm" dedi.
"o zaman ne istediğin ne aradığını nasıl kullanacağını güzelce karşıya anlat. anlat ki istediğini elde edesin kardeşim" dedim.
"haklısın abi. iyi günler" dedi gitti.

kolay gelsin

Ben olsam en basit şekliyle, önce bir çamaşır makinasının karşısına oturup, seçilen yıkama programına göre nasıl çalıştığını kaçıncı dakikada, kaç sn sönüp kaç sn beklediğini, ileri geri döndüğünü vs. basamaklar halinde yazar, burada olan biteni anlamaya çalışırdım.
Sonra basamakları pic'e girer, geçilen her basamağın numarasını pic'in epromuna kaydederdim.
Elektrik kesilince kaldığı yerden devam edebilsin diye.
Gelinen basamaktaki görevi de, kapak açık kontrolü mü yapıyor, ventilleri mi açıp kapatıyor, tahliyeyi mi çalıştırıyor, su seviyesine mi bakıyor, sıkma mı yapıyor ona göre yardımcı elemanlar ile yaptırırdım.
Triacla ya da rölelerle falan motor sürerdim, optocoupler ile picle diğer yardımcı elemanların iletişimini sağlardım.
Bu işlere de mikroişlemci olarak 16F877 ya da 16F887 kullanırdım.
Derleyici ne öğrettilerse kullanılabilir tabi.

İlk aklıma gelenler. :)

Arkadaşlar bu çocuk bu iş için siteye yazı yazmış ben de ilgilenmek istediğimde bana basit bir şekilde motor ve bikaç tane led şeklinde yapsak yeter diye ricada bulundu ben de dedim gel faceden ekledim bunu aklımda programları yollayıp adım adım projesini toparlayacaktık hemde bişiyler öğrensin istiyordum...

Ama çocuk direnç renk kodlarını bilmiyor akım gerilimin en basit halini bilmiyor yani söylediğin bir olayı anlamıyordu....

Bir gün böyle direnç diyot besleme devreleri falan konuştuk anlattım bildiğim kadarı ile sonra çocuk kayboldu yani facede açık duruyor ama gel müsaitsen diyorum abi telefondan giriyorum diyor bilmem ne diyor...

Bende sildim engelledim gitti ;)

Dikkat ederseniz zaten iki tane mesajı var ikiside aynı konu için farklı açılmış konular ve birdaha da siteye girmemiş...

Arkadaşlar bu çocuk bu iş için siteye yazı yazmış ben de ilgilenmek istediğimde bana basit bir şekilde motor ve bikaç tane led şeklinde yapsak yeter diye ricada bulundu ben de dedim gel faceden ekledim bunu aklımda programları yollayıp adım adım projesini toparlayacaktık hemde bişiyler öğrensin istiyordum...

Ama çocuk direnç renk kodlarını bilmiyor akım gerilimin en basit halini bilmiyor yani söylediğin bir olayı anlamıyordu....

Bir gün böyle direnç diyot besleme devreleri falan konuştuk anlattım bildiğim kadarı ile sonra çocuk kayboldu yani facede açık duruyor ama gel müsaitsen diyorum abi telefondan giriyorum diyor bilmem ne diyor...

Bende sildim engelledim gitti ;)

Dikkat ederseniz zaten iki tane mesajı var ikiside aynı konu için farklı açılmış konular ve birdaha da siteye girmemiş...
abi faceden beni ekler misin Premier İmperia Ferguson Profilli

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri