pic ile akım ölçmek

caglayanm

Üye
Arkadaşlar pic ile akım ölçeceğim bunun için kullandığım akünün çıkışına küçük bir direnç bağlıyorum bu dirençten geçen gerilimi yükseltme işleminde başarılı olamıyorum ve ölçümde hesaplamayı nasıl yapacağımı da bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz.

ben olsam şöyle yaparım direncin üzerindeki gerilimi(akım bilgisini)gerekeli ayarlamalar yaoparak okurum zaten 0 ile 5 v arası okuyorsun picte mesela 50v luk bir gerilim var atıyorum senin picin en fazla 5 volt ölçüyor sen bu 50 voltu ilk önce 10 böleceksin gerilim bölücü ile (1k ve 10 k seri iş görür.)senin0-50 voltluk gerilimin olacak 0-5 volt bu aşamadan sonra iş yazılımda adc den okunan değeri yazılımda 10 ile çarpıp ekrana vs bir yere göndereceksin ve iş çözülecekyani bu yöntem bizzat tecrübe ile sabit olup bizzat çalışmaktadır eğer başka detay varsa ona göre yorum yapalım.kolay gelsin...

Arkadaşlar pic ile akım ölçeceğim bunun için kullandığım akünün çıkışına küçük bir direnç bağlıyorum bu dirençten geçen gerilimi yükseltme işleminde başarılı olamıyorum ve ölçümde hesaplamayı nasıl yapacağımı da bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz.

direncin 0,5 ohm gibi bir direnç olmalı. Aynı zamanda çekeceğin akıma da dayanıyor olması lazım. Yani 1 amper güç çekiliyorsa 1/4 wattlık direnç kullanamazsın, sen ısınmadan dolayı problem yaşamaman için 2W direnç koy en baştan.

direncin bir ucu akünün eksi kutbunda, diğeri ise yük'e giderken, yüke giden bacağı alıp ADCye giriyorsun. Çözünürlüğün yetmiyor muhtemelen.
İki yolun var (her ikisini de aynı anda uygularsan daha güzel olacak)
1) ADC 'nin +Ref girişine bilindik bir referans voltajı uygulayıp ADC'deki 1 bit karşılığına düşen volt değerininin çözünürlüğünü artırmak.
LM385-2,5 yada LM385-1,25 voltaj referans componentini ADC referans içinn kullanabilirsin, dolayısıyla LM385-2,5 kullandığını varsayarsak, önceden 5 voltu 1023 okurken, kullanınca 2,5 voltu 1023 okuyacaksın. Direnç üstüne düşen volt değerin daha düşük ise LM385-1,25 kullanman daha iyi bir sonuç verecektir.
Bu yöntem sana farklı birşey daha kazandıracak. Muhtemelen PICi 7805 gibi bir regulatorle çalıştırıyorsun. Kısacası picin VDD vd gnd bacakları arasının tam olarak 5000 mV olduğunu garantileyemiyorsun. Bu şekilde ADC Referans kullandığında PIC beslemesi ne kadar oynarsa oynasın ADC referansın hep aynı kalacağından ölçümün sabit bir anlamda da kalibreli olmuş olacak.

2) Çözüm 2 ise wattlı direncin ucundan alıp PIC'e girmek yerine, non-inverter OP-AMP uygulamasıyla değerin okunabilir bir değere yükseltmek. Google'da non inverting OP-Amp gibi aratırsan çıkar. bir adet LM358 ve 2 direnç ile işin çözülüyor.

Son olarak,
her ne yaparsan yap, PIC'in ADC girişine paralel 10uF gibi bir kondansatör bağla. Değeri oynamalar olmadan okuman için şart bu...

Kolay gelsin.

pacexs teşekkür ederim epey açıklayıcı oldu ama birşey daha soracağım 7A ve 50 A iki farklı iş için iki farklı akü kullanacağım ve bu akımlar oldukça yüksek galiba.Bunu nasıl ölçebilirim ne kadarlık direnç gerekir vs.

pacexs teşekkür ederim epey açıklayıcı oldu ama birşey daha soracağım 7A ve 50 A iki farklı iş için iki farklı akü kullanacağım ve bu akımlar oldukça yüksek galiba.Bunu nasıl ölçebilirim ne kadarlık direnç gerekir vs.

V = I x R ile direnci hesapla,

sonrada I2 x R ile direncin gucunu hesapla,

direncin 0,5 ohm gibi bir direnç olmalı. Aynı zamanda çekeceğin akıma da dayanıyor olması lazım. Yani 1 amper güç çekiliyorsa 1/4 wattlık direnç kullanamazsın, sen ısınmadan dolayı problem yaşamaman için 2W direnç koy en baştan.

direncin bir ucu akünün eksi kutbunda, diğeri ise yük'e giderken, yüke giden bacağı alıp ADCye giriyorsun. Çözünürlüğün yetmiyor muhtemelen.
İki yolun var (her ikisini de aynı anda uygularsan daha güzel olacak)
1) ADC 'nin +Ref girişine bilindik bir referans voltajı uygulayıp ADC'deki 1 bit karşılığına düşen volt değerininin çözünürlüğünü artırmak.
LM385-2,5 yada LM385-1,25 voltaj referans componentini ADC referans içinn kullanabilirsin, dolayısıyla LM385-2,5 kullandığını varsayarsak, önceden 5 voltu 1023 okurken, kullanınca 2,5 voltu 1023 okuyacaksın. Direnç üstüne düşen volt değerin daha düşük ise LM385-1,25 kullanman daha iyi bir sonuç verecektir.
Bu yöntem sana farklı birşey daha kazandıracak. Muhtemelen PICi 7805 gibi bir regulatorle çalıştırıyorsun. Kısacası picin VDD vd GND bacakları arasının tam olarak 5000 mV olduğunu garantileyemiyorsun. Bu şekilde ADC Referans kullandığında PIC beslemesi ne kadar oynarsa oynasın ADC referansın hep aynı kalacağından ölçümün sabit bir anlamda da kalibreli olmuş olacak.

2) Çözüm 2 ise wattlı direncin ucundan alıp PIC'e girmek yerine, non-inverter OP-AMP uygulamasıyla değerin okunabilir bir değere yükseltmek. Google'da non inverting OP-Amp gibi aratırsan çıkar. bir adet LM358 ve 2 direnç ile işin çözülüyor.

Son olarak,
her ne yaparsan yap, PIC'in ADC girişine paralel 10uF gibi bir kondansatör bağla. Değeri oynamalar olmadan okuman için şart bu...

Kolay gelsin.
Usta burda 0.5 ohmluk bir direnç kullanırsak akü çok çok fazla akım çekmez mi mesela 12V akü 24 A çekmez mi akünün doluluğunu ölçmeye çalışıyorum nasıl yapmam gerekir bunu?

Usta burda 0.5 ohmluk bir direnç kullanırsak akü çok çok fazla akım çekmez mi mesela 12V akü 24 A çekmez mi akünün doluluğunu ölçmeye çalışıyorum nasıl yapmam gerekir bunu?

Tamam da sen sanki devreye başka bir yük bağlamayacak gibi hesap etmişsin. Senin bağlayacağın yük de var seri olarak devrede. onu neden düşünmüyorsun ?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri