Pic ile çevrim işlemi YARDIM

Arkadaşlar öncelikle Selamun aleyküm...

Ben şimdi pic ile bir devre yaptım fakat devrede bir noktada tıkandım kaldım bunun için siz değerli arkadaşlarımın da görüşlerini almak üzere formumuza bu yazıyı ekledim konuyla ilgili arkadaşlardan bilgilerini görüşlerini ve yardımlarını bekliyorum...
Şimdi arkadaşlar elimde bir adet NTC tipi analog bir sensör var ben bu sensör ü pic e bağlayıp sonucu santigrat derece cinsinden okumak istiyorum.
Devrede şu şekilde
--------------------------------------------------
Artı 5V besleme ucundan bir adet 10 k direnç bağlı bu dirence seri olarak bir ntc bağlı ve ntc nin bir ucuna 10 kalık bir direnç bağladım bu 10k direncin diğer ucunu ise eksiye verdim ntc ile diğer ucu eksiye giden direncin bitiştiği yerden bir uç alarak pic in analog pinine girdim şimdi aşağıda adım adım açıklayacağım konuları uyguladım.
1) Pic in 10 bitlik çözünürlük ile adc işlemi yapmasını sağladım.
2) Analog pinden gelen voltajın dijitale dönüşüm sırasındaki adım büyüklüğünü hesapladım formul olarak şu formulu kullandım

sinyalin max gerilim değeri 5V
Adım büyüklüğü=------------------------------------ = --------------------------------- = 0.0048828125 Volt
2^ADC bit sayısı 1024

Bu sonuç ile pic in kaç mili Voltta bir adım değer değiştireceğini buldum.
3) Pic in kullandığım analog pininin o anda ki gerilimini hesaplayabilmek için aşağıdaki formulu kullandım.

ADC girişine gelen sinyal gerilimi = sayısal çıkış değeri (desimal değer ) * Adım büyüklüğü

örneğin herhangi bir zamanda analog pindeki değerin dijital e çevrilmiş karşılığı olarak 2x16 karakter LCD ekranımda 156 sayısını görüyorum ekranda yukarıdaki hesaplara göre 156 sayısı görünüyorsa pindeki gerilimi bulmak için

ADC girişine gelen sinyal gerilimi = sayısal çıkış değeri ( desimal ) * adım büyüklüğü formulunden

ADC girişine gelen sinyal gerilimi = 156*0.0048828125 = 0.76171871 Volt olarak buluyorum ve diyorum ki ekranda 156 sayısını gördüğüm anda pic in analog giriş ucunda 0.76171871 Volt gerilim vardır

Bunları komple olarak ekranda da gösterebiliyorum fakat işin komut kısımlarına girmek istemedim şu anda ...
Şimdi bana öyle bir mantık ve öyle bir matematiksel formul lazım ki hem fazla karmaşalı olmayacak hem de bu okuduğum değerleri santigrat derece olarak çevrim yapabilecek yada bu yukarıda yazdıklarımdan tamamen farklı bir mantık olacak.
Arkadaşlar aslında Elimizdeki NTC lerin kaç derecede bir direncini ne kadar değişeceğini gösteren bir üretici kataloğu yada buna benzer bir katalog olsada işimizi görebilir ama o da yok :)
Bunun yanında şöyle bişey daha düşünüyorum bu ntc elemanlarının kaç derecede kaç ohm direnç değişeceğini ölçebilsek bu da işimizi görecek ama nasıl ölçeceğiz

Evet arkadaşlar bu konuda daha önce tecrübesi olan arkadaşlar acilen yardımlarınızı bekliyorum bütün herkese şimdiden
TEŞEKKÜRLER...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri