Pic esp8266

Merhaba,
"Picden çıkan veri displaye giriyor" dediniz.
Display multiplex mi çalışıyor? 7447 veya benzeri bir dönüştürücü ile (BCD giriş varsa)bu bcd girişler tek tek okunarak pıc'ten PC'ye aktarılabilir.Kulağı biraz tersten göstermek gibi olur ama olabilir gibi geliyor bana.
Sayın kudret display bu detaylı foto isterseniz yarın atayim
IMG_20190314_175705.jpeg

LCD panelden cekebilirmiyiz veriyi?Ekli dosyayı görüntüle LCD 16x2.pdf
Şu bağlantıda display ekranı sda Scl bağlantılı kart takip cevirmisler bu şekilde bir çevrilme ile displaye giren veriler kayıt edilirmi mantıken
https://www.instructables.com/id/Interface-LCD-Using-NodeMCU/

Ekli dosyalar

• snls351a.pdf
    152.1 KB · Görüntüleme: 5
Sayın kudret display bu detaylı foto isterseniz yarın atayim Ekli dosyayı görüntüle 52749

LCD panelden cekebilirmiyiz veriyi?Ekli dosyayı görüntüle 52751
Şu bağlantıda display ekranı sda Scl bağlantılı kart takip cevirmisler bu şekilde bir çevrilme ile displaye giren veriler kayıt edilirmi mantıken
https://www.instructables.com/id/Interface-LCD-Using-NodeMCU/

LCD Displayden gelen veriyi okuyup işlemek biraz sıkıntılı ve meşaketli bir iş. Bu cihazınızın bir haberleşme çıkışı var ise onla haberleşmeniz daha kolay. Misal modbus çıkışı vs varmı?. Cihaz nedir ne iş yapar. Standart lcd çıkışını i2c haberleşmeye çevirmeniz çok zor vs... vs... şeyler. Sizin kartı komple yeniden yapmanız belki daha kolay.

LCD Displayden gelen veriyi okuyup işlemek biraz sıkıntılı ve meşaketli bir iş. Bu cihazınızın bir haberleşme çıkışı var ise onla haberleşmeniz daha kolay. Misal modbus çıkışı vs varmı?. Cihaz nedir ne iş yapar. Standart lcd çıkışını i2c haberleşmeye çevirmeniz çok zor vs... vs... şeyler. Sizin kartı komple yeniden yapmanız belki daha kolay.
Sayin muratmert cihazda 2 adet çıkış var serial tek birisi kullanılıyor ondada etiket tipi yazıci bağlı.

Sn. Arkadaşım otomasyona bağlanan bir çıkışı olabilir.

..lcd standart lcd.
8 bit bağlantılı ama biz devrelerimizde 4 biti pic e bağlıyoruz..yukarıdaki devrede i2c ye çeviri yapılmamış..
nodeMcu nun 8 bit çıkışını kullanmamak için seri çıkış yapıp bunu seri paralel dönüştürücü ile lcd ye vermiş..lcd ye yazma yaparken enable ucu kullanılıyor ve veri gönderiliyor..
aslında başka bir pic devresi ile veri okunup ekrandaki ile karşılaştırılarak bir sonuç alınabilir mi diye düşünüyorum..ayrıca lcd ye sadece yazılmıyor..okuma ayağı da var..ama ben hiç kullanmadım..acaba işe yarar mı bu özelliği..uğraşılırsa olur gibi sanki..

Merhaba,
Sistemi tam bilmemekle beraber prensip olarak yapılabilecekleri sıralayayım.Hatam olursa düzeltin lütfen.
1-LCD'ye giren bilgiden çok sistemden 00-FF arası BCD çıkış önemlidir.Bu çıkan BCD çıkışı (örneğin 18F4550)gibi bir PIC'e girip (PORTB) yazılım ile tek tek 256 olasılık kontrol edilerek PC'ye aynı değerler yollanabilir ve ekranda görülebilir.Ekranda görülen değerler bir mana ifade eder mi? O sonraki kalibrasyon meselesidir.Ben böyle bir çalışmayı MPX5700 den aldığım analog datayı ADC0804 e girip çıkan 8 bit bilgiyi 00-FF arası datayı 18F4550 nin PORTB pinlerine girip tek tek kontrol edip her data için PC'te bir yeni data aktardım ve kompresör basıncını PC'den okudum.Ama kalibrasyon ve mana ifade etmesi bir o kadar da zor oldu.

Son düzenleme:
Çok fazla pic bilgim yok hatta hiç yok cihaz hata verdiğinde dijital çıkış var buzzer devreye giriyor bunu 5 volta düşürüp raspberryi gpıo pinini tetikleyip ekran goruntusunu çekicem lcd ekranın programı yazdım python da normal butonla tetikleyerek fotoğraf çektim fotoğraf karesini düşürücem en son o iş kaldı.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri