PIC Bekletme problemi...

ibrahim_g

Üye
Değerli arkadaşlar kullanmış olduğum PIC 16F84A mikradenetleyicisini 12 saat ya da 24 saat bekletmek istiyorum. Yani yapılacak bir işlemi 12 saatte bir veya 24 saatte bir yapacak bir yazılımı nasıl yapabilirim. pıcbasıc dilini kullanıyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen paylaşabilir mi?

Benim yazmış olduğum bir program satırında;
@ DEVICE PIC16F84
@ DEVICE PIC16F84, WDT_ON
@ DEVICE PIC16F84, PWRT_OFF
@ DEVICE PIC16F84, PROTECT_OFF
@ DEVICE PIC16F84, XT_OSC
TRISA=%00000
TRISB=%00000000
BASLA:
LOW PORTA.0

SLEEP 3
PAUSE 1000

şeklinde bir yazılım ile bekletme yapmak istedim ki bakalım ne kadar bekleyecek diye ancak burada sleep komutu ile 3 sn ve pause komutu ile 1 sn olmak üzere toplamda 4 sn, hadi olsun 5 sn bekletme yapılması gerekir. Ki bu arada 4Mhz kristal kullanıyorum PIC için. Ancak benim mikro denetleyicime bu program satırını yüklediğimde 14 sn bekliyor. Tabi ben bunu proteus programında deniyorum. Ayrıca siz söylemeden ben söyleyeyim ki proteus programında m. denetleyici ve kristalin değerini 4 mhz olarak ayarladım. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

istersen sleep 3 satırını kaldırıp tekrar dene 1sn. bekleyecek mi bak. sonra da pause 1000 satırını kaldırıp bak. Sonucu sana bir fikir verecektir umuyorum.

Bunun basicten asm ye çevrilmiş halini yayınlarsan sana sebebini söyleyebilirim..

Basic dili bilmiyorum.. Tahminim WDT ile ilgisi olabileceği yönünde..

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri