Pic 16F877 Yanmış veya bozulmuş olabilir mi?

gareven

Üye
iki adet 16f877 pic im var bunlara winpic ile program atabiliyorum, hex dosyasını gömerken hata vermiyor. fakat yazdığım basit bir flaşör programı çalışmadı. pic konusunda yeniyim bağlantılarında hata yapmış olabilir miyim?

pic'in arızalı olduğunu en kolay nasıl anlayabilirim?

Şema ve kodları eklerseniz bir hata varmı anlarız.

Son düzenleme:
iki adet 16f877 pic im var bunlara winpic ile program atabiliyorum, hex dosyasını gömerken hata vermiyor. fakat yazdığım basit bir flaşör programı çalışmadı. pic konusunda yeniyim bağlantılarında hata yapmış olabilir miyim?

pic'in arızalı olduğunu en kolay nasıl anlayabilirim?

S.A.
Config ayarlarında hata yapmış olabilirsiniz. Cenkunun da dediği gibi devre ve kodlar lazım. Kolay gelsin.

Tamam akşam şemayı ekliyorum.

Pic in sadece çıkışlarını yakmış olabilirsin.. Başıma gelmişti.. Tel ile anlık 12v çarptırmıştım picin çıkışına.. O portun çıkışlarını komple götürmüştü..

Bunun dışında kristal bağlantılarında ve kondansatörlerinde, mclr da, kristali belirleyen configuration registerlerinde hata yapmış olabilirsin.. Kristal sakatlanmış dahi olabilir.. :)

hep unutuyorum işten çıkınca ama yarın devreyi koyucam ve başka çıkışlarda çalıştırmayı deneyeceğim.

benim devremde mclr yi + yerine - ye baglayınca hata vermişti pic programmer sökmüştüm :D
isisden bir similasyon çizip ordan denemeniz daha yardımcı olacaktır.

pic in config ayarlarına dikkat etmen gerek ayrıca programlarken baglantıların tam oldugundan emin olmaısın

Çalışmaması için muhtemel eksiklik/sorunlar şunlar olabilir;

1- MCLR pinini (1.pin) 10k'lık direnç ile +5volta bağlamanız gerekir.
2- Osilatör tipini yanlış belirlemiş olabilirsiniz.Piyasada bulunan osilatörler için konuşmak gerekirse 4 MHz için XT , 20 MHz için HS olarak belirlemeniz gerekir.
3- Analog girişleri kapatmadığınız taktirde dijital olarak kullanamazsınız dolayısıyla eğer o pinler kullanılıyorsa program hatalı çalışır.Analog girişleri kapatmak için ADCON1 yazmacına %111 yada 7 değeri yazılmalıdır.

Çalışmaması için muhtemel eksiklik/sorunlar şunlar olabilir;

1- MCLR pinini (1.pin) 10k'lık direnç ile +5volta bağlamanız gerekir.
2- Osilatör tipini yanlış belirlemiş olabilirsiniz.Piyasada bulunan osilatörler için konuşmak gerekirse 4 MHz için XT , 20 MHz için HS olarak belirlemeniz gerekir.
3- Analog girişleri kapatmadığınız taktirde dijital olarak kullanamazsınız dolayısıyla eğer o pinler kullanılıyorsa program hatalı çalışır.Analog girişleri kapatmak için ADCON1 yazmacına %111 yada 7 değeri yazılmalıdır.

Aynı zamanda
Programlayıcı ile PIC'in yanmış olup olmadığını kesin olarak anlayamazsın. Nedeni şöyle; Programmer PIC'in 3 adet bacağına bakar örneğin Reset ucu sağlamsa PIC için çalışır raporu verir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri