Pic 16F877 ile Koordinat Bulucu Yapımı

Kursat19

Üye
Arkadaşlar bu konuyla ilgili bilgisi olanlar yardım ederlerse sevinirim. 3. sınıf öğrencisiyim yeni bir proje aldım ve pic'le ilgili bilgim yok denecek kadar az. Bilgisi olanlar koordinat bulucu yapımı, kullanılacak malzemeler vb. gibi konularda yardım ederlerse sevinirim. Teşekkürler.

Bende arıyorum ama bulamıyorum. Çok zor bişey olmasa gerek ama fikir bile yürütemedim. Ülkede bu soruyu cevaplayabilecek yada bu devre ile ilgili yol gösterecek elektronikçi yok galiba :(

Bende arıyorum ama bulamıyorum. Çok zor bişey olmasa gerek ama fikir bile yürütemedim. Ülkede bu soruyu cevaplayabilecek yada bu devre ile ilgili yol gösterecek elektronikçi yok galiba :(
Afaki konuşup canımızı sıkmayın, bu sorunun cevabını veren bu ülkenin vatandaşı birçok elektronikçi var, bu forumdada cevabı verdik, ama görülüyorki ya armut piş ağzıma düş diyen birçok arama özürlü var, yada bu ülkedeki elektronikçileri kendisi cevabı göremeyecek kadar aciz durumdayken küçümseyen kimseler var. Üzülmeyin siz cevabı yinede bulamazsanız ben mantığını anlatırım.

güzel olta ama burda tutmaz :) bilende unuttu bildiklerini sayende

ben kordinat bulucumu yaptıgımda son sınıftım. Üstelik onu da bir cep telefonu ile SMS yollamıştım. Üstelik projeyi de ben seçtim , bitirme projemdi. Yani bundan 5 yıl önceymiş.Ne kadar farklı bakış acılarında oldugumuzu düşünün. Elaziğ'da yaptık bir de öğrenci harçlığımızla , gecelerce uymadık. Gerçekten , yaptıgınız buyuk saygısızlık artı internetde her yerde olan bir proje arıyorsunuz...

burası bilgi paylaşım sitesi değil mi arkadaşlar varsa bilginiz paylaşın. paylaşmak istemiyosanız da boş laf etmeyin. bilgi için giriliyo bu siteye, milletin neyi nasıl zorla yaptığını duymak için veya vay anasını görüyo musun adamlar ne imkanlarda neler yapıyo demek için kurulan bi site değil. yaşınız benden büyük eğer saygısız olarak tanımlıyosanız beni bu saygısızlık. yine de teşekkür ederim

Konuyu açan kürşat19 fakat "webdelisi" nin gereksiz sorusu yüzünden biraz sinirlendik haliyle, yani kürşat19 un konusu biraz sabote edilmiş oldu, yazılanları direk üzerinize alınmanıza gerek yok bence çoğu webdelisi ne daha çok dokunuyor, tabiki sizinde konu hakkında araştırma yapıp anlamadığınız yerleri sormanız yardım alma ihtimalinizi atrrırır, daha öncede forumda kullanılan bir söz vardı "bilgi ağaçta yetişmiyor" bir kişi size bilgisini sunacaksa bunu haketmeniz gerektiği açıktır. Burada bu işin hocaları değiliz fakat bir nebze o konuma geliyoruz, okulunuzda hocanıza bir soru sorduğunuzda "hocam biliyorsanız söyleyin yoksa boş laf etmeyin" mi diyorsunuz? Bu sitenin tek amacı bilgi paylaşımı değil aynı zamanda tecrübe ve hayat dersleride paylaşılıyor bunlar ham bilgiden daha değerlidir. Şimdi size koordinat bulucunun mantığını söyleyeyim boş konuşuyor olmayayım :) Bunun birçok yöntemi vardır, bunlardan biri dünya çevresinde dizilmiş uydulardan en az 3 tanesinin görüş alanı içinde olmak ile yapılır, 3 uydu ile sizin bulunduğunuz nokta arasındaki mesafeler değişmemektedir (hareket ediyor olsanız dahi ölçüm çok kısa sürede yapıldığından değişmiyor kabul edilir) şimdi ölçümü daha kolay anlamak için bu 3 uyduyu ve sizin bulunduğunuz noktayı bir kağıt düzlemine alalım bunlar kağıt üzerinde 4 nokta teşkil ederler, 1. uyduya olan mesafenizi bulursunuz bu mesafe uzaklıkta size bir çember üzerinde bütün noktalar vardır yani uydu bu çember üzerinde herhangibir yerde olabilir, bu yüzden 2. uydunun size mesafesini bulursunuz bu çapta bir çember daha çizersiniz ilk çember ile 2. çember 2 noktada kesişirler siz bu 2 noktadan birindesiniz demektir, bu yüzden 3. çembere olan mesafenizi bulursunuz bu çapta bir çember çizersiniz bu çember ile diğer iki çember sadece bir noktada kesişir işte siz bu noktadasınız demektir, yani birinci uyduya a 2. uyduya b 3. uyduya c mesafe uzakta olan nokta sizsiniz demektir uyduların dünyaya göre konumları bilidiğinden sizinde dünyada nerede olduğunuz biliniyor demektir (bunu uydular olarak değilde gsm baz istasyonları olarakta düşünebilirsiniz) Bu sistem konumu bilinen 3 verici ve konuma belirlenmek istenen tek alıcı ile yapılan sistemdir, bu mantıkla konumu bilinen tek verici konumu öğrenmek istenen nokta için 3 alıcı ilede aynı sistem tasarlanabilir. Şimdi benim bildiğim kadarıyla ve daha öncede söylediğim gibi forumdada paylaşıldığı gibi bu işi yapan cihaz bulunmaktadır yanlış hatırlamıyorsam forumda telemetri cihazı olarak geçiyor size zahmet bir bakın artık, bu cihaz md. ile haberleşir ondan konumu istersiniz size söyler sizde ekrana yansıtırsınız olur biter. Bundan sonraki mesajlarınızda daha dikkatli olun, sitenin amacını teşhis etmek sizden beklenen birşey değil, zaten sitenin amacını anlayıp anlamadığınızı eperki projenizi başarılı bir şekilde bitirebilirseniz sonuçları burada yayınlayıp yayınlamayacağınızdan biz rahatlıkla anlarız, başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri